Sponsorowany
Szkoła rodzenia – przygotowanie do porodu pod okiem specjalistów
Przyszłym rodzicom, zwłaszcza tym oczekującym pierwszego dziecka, zaleca się wzięcie udziału w zajęciach w ramach szkoły rodzenia. Można korzystać z nich bezpłatnie, np. w ramach ubezpieczenia lub programów samorządowych bądź wybrać komercyjną szkołę, a nawet wykłady i ćwiczenia online.
W ramach szkoły rodzenia odbywają się spotkania z wieloma specjalistami:
- położnymi środowiskowymi i z bloku porodowego
- fizjoterapeutami uroginekologicznymi i dziecięcymi
- doradcami laktacyjnymi
- psychologami
- pielęgniarkami noworodkowymi.
Podczas poszczególnych spotkań, w zależności od programu wybranej szkoły, omawiana jest tematyka przygotowania się do porodu (m.in. w aspekcie fizycznym, mentalnym, emocjonalnym), fizjologii i przebiegu porodu oraz połogu, opieki nad noworodkiem i niemowlakiem, karmienia piersią, psychologicznych aspektów rodzicielstwa, pierwszej pomocy, a także rehabilitacji po porodzie. Przyszli rodzice mają okazję do zadawania pytań i rozwiania swoich wątpliwości, dzięki czemu mogą poczuć się pewniej w obliczu czekających ich wydarzeń i zmian.
Kiedy zapisać się do szkoły rodzenia? Dobrym momentem jest przełom II i III trymestru – do porodu nadal jest sporo czasu, a przyszła mama zazwyczaj ma jeszcze sporo sił, by aktywnie uczestniczyć w zajęciach.
Wybór szpitala, położnej środowiskowej i położnej do porodu
Jednym z najważniejszych elementów przygotowań do porodu jest wybór szpitala, w którym na świat przyjdzie Wasze dziecko. Zastanów się, czego oczekujesz od personelu medycznego w trakcie porodu i jakie masz wymagania co do warunków panujących w szpitalu, a następnie zweryfikuj swoje oczekiwania z realiami placówek ze swojej listy. Jeśli chcesz skorzystać z indywidualnej opieki położnej podczas porodu, postaraj się znaleźć ją tuż po wyborze konkretnego szpitala. Najlepsze specjalistki miewają bardzo napięte grafiki, dlatego warto kontaktować się z nimi jak najwcześniej.
Ważną osobą dla każdej ciężarnej i świeżo upieczonej mamy jest też położna środowiskowa – to ona zajmuje się kobietą od połowy ciąży i w połogu, a także odwiedza Ciebie i maluszka w trakcie pierwszych tygodni po porodzie. Ze względu na jej ważną rolę i relację, która powinna opierać się na zaufaniu i wzajemnym zrozumieniu, warto poświęcić nieco czasu na znalezienie odpowiedniej osoby i nie zostawiać wyboru w rękach losu.
Torba do porodu z wyprawką do szpitala dla Ciebie i maluszka
W miarę zbliżania się terminu porodu powinnaś pomyśleć o spakowaniu torby do szpitala z wyprawką dla siebie i dla dziecka. Często zaleca się, by przygotować ją już w 7. miesiącu ciąży. Obowiązkowo torba powinna być spakowana, jeśli jesteś w 37. tygodniu ciąży – od tej pory dziecko jest uważane za donoszone, a poród może nastąpić w każdej chwili!
Wcześniejsze przygotowanie torby do porodu ma sporo zalet:
- zdążysz na spokojnie przemyśleć jej zawartość
- w razie potrzeby będziesz miała czas, by dokupić brakujące rzeczy
- zyskasz pewność, że niczego nie zapomniałaś
- będziesz gotowa na nieprzewidziane sytuacje, np. poród przedwczesny lub konieczność hospitalizacji przed terminem porodu
- w przypadku rozpoczęcia się akcji porodowej unikniesz gorączkowego pakowania się i towarzyszącego mu stresu.
Wyczekiwanie na pierwsze objawy zbliżającego się porodu
Kiedy zdobędziesz już niezbędną wiedzę, przygotujesz dom i torbę do szpitala, a ciąża stanie się donoszona, będziesz mogła spokojnie oczekiwać na pierwsze oznaki porodu. Niektóre z objawów porodu występują już na kilkanaście tygodni przed rozwiązaniem, a inne bezpośrednio poprzedzają rozpoczęcie akcji porodowej.
Porozmawiaj też ze swoim lekarzem i położną, jakie objawy zbliżającego porodu powinny skłonić Cię do wyjazdu do szpitala – wytyczne poszczególnych placówek i specjalistów, a także indywidualne zalecenia dla każdej z ciężarnych mogą się znacząco różnić.
Zwróć szczególną uwagę na listę najczęstszych, ale też tych nieco rzadziej występujących objawów porodu podawaną podczas zajęć szkoły rodzenia lub edukacji przedporodowej u położnej. Niekiedy wczesne oznaki porodu są bardzo nietypowe i łatwo można pomylić je np. z infekcją układu pokarmowego.
Sprawdź, jakie są pierwsze oznaki porodu i jak je rozpoznać.
Pomoc w pierwszych dniach po narodzinach dziecka
Pierwsze dni z maleństwem bywają bardzo trudne dla rodziców, którzy dopiero próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Natłok wrażeń, emocji, nieprzespane noce i nauka rozpoznawania potrzeb noworodka mogą sprawić, że nie będziecie mieli czasu ani ochoty na podstawowe domowe obowiązki: przygotowanie obiadu, zrobienie zakupów czy wstawienie prania.
Z tego względu jeszcze przed porodem warto zadbać o dodatkową parę rąk do pomocy: zaangażować dziadków, ciocie, wujków lub znajomych, którzy wyręczą Was w niektórych ważnych czynnościach, przygotują ciepły posiłek lub przejmą na pewien czas opiekę nad noworodkiem, byście Wy mogli zadbać o siebie i odpocząć.
Pomoc bliskich będzie też nieoceniona dla rodziców, którzy mają już starsze dzieci. One również przeżywają trudny czas, dlatego chwila zabawy z ulubioną ciocią, jej pomoc przy odrabianiu lekcji czy trochę czasu sam na sam z rodzicami, kiedy ktoś inny zajmie się noworodkiem, będą dla nich sporym wsparciem i pomogą lepiej poradzić sobie z nową sytuacją.