Opryszczka w ciąży zagraża dziecku

Opryszczka ciężarnej kobiety może zagrozić zdrowiu, a nawet życiu jej dziecka.

opryszczka w ciąży niebezpieczna dla dziecka

Opryszczka ciężarnej kobiety może zagrozić zdrowiu, a nawet życiu jej dziecka - mówili specjaliści podczas warszawskiej konferencji prasowej poświeconej leczeniu opryszczki u kobiet w ciąży. Opryszczka (Herpes simplex) jest jedną z najczęstszych chorób wirusowych skóry i błon śluzowych, często przebiega przewlekle i z nawrotami - mówił prof. Sławomir Majewski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Infekcja przenosi się drogą kropelkową, przez dotyk lub kontakt seksualny. Objawia się występowaniem na skórze lub błonach śluzowych małych bolesnych pęcherzyków. Ich pojawienie się jest poprzedzone uczuciem pieczenia i swędzenia. W opryszczce typu I zmiany występują najczęściej w obrębie jamy ustnej, na wargach, na spojówkach i rogówce, a w opryszczce typu II w błonie śluzowej narządów płciowych.

Opryszczka, zwana też popularnie "zimnem", "febrą" czy "skwarką" nie jest tylko problemem kosmetycznym. Jeśli dziecko zostanie zakażone w łonie matki lub podczas porodu, może to mieć poważne następstwa - wirus atakuje wątrobę, płuca i układ nerwowy, błony śluzowe oczu. Szacuje się, że co roku choruje w Polsce około 130 dzieci. Co czwarta kobieta jest zakażona w czasie ciąży, a około 2 procent zakaża się właśnie podczas ciąży - mówiła dr hab. Teresa Jackowska z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

Podczas ciąży może się uaktywnić utajony wirus opryszczki. Gdy wirus przedostanie się do krwi dziecka, może to mieć poważne następstwa - nawet doprowadzić do zgonu. Zakażenia wewnątrzmaciczne w pierwszych miesiącach ciąży grożą poronieniem lub nieprawidłowym rozwojem (na przykład małogłowie, wodogłowie, małoocze). W ostatnich trzech miesiącach zakażenie może prowadzić do przedwczesnego porodu. Najczęściej do zakażenia dochodzi jednak podczas porodu (85 procent przypadków).

Ponieważ choroba często przebiega bezobjawowo, wiele osób może być zakażonych nieświadomie i zarażać innych. Szacuje się, że nawet 80 procent z wielu milionów zakażonych nie wie, że jest nosicielami opryszczki - mówił dr hab. Tomasz Niemiec, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Infekcja opryszczkowa jest nieuleczalna, ale profilaktyczne przyjmowanie leków podczas ciąży pozwala uchronić dziecko przed zagrożeniami.

Jeśli kobieta byłą w przeszłości zakażona wirusem opryszczki i planuje ciążę bądź jeśli aktualnie jest w ciąży, powinna o tym poinformować swojego lekarza. Jeśli partner, z którym ciężarna współżyje podczas ciąży, wie, że ma opryszczkę, powinien używać prezerwatywy, stosować leczenie lub powstrzymać się od życia seksualnego.

Gdy u zarażonej opryszczką kobiety w ciąży występują zmiany na narządach płciowych, jest to wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia (takim wskazaniem nie jest natomiast opryszczka na ustach)

Jak zaznaczył prof. Niemiec, aby zapobiec zachorowaniu dzieci matek z opryszczką potrzebne są edukacja, diagnostyka i leczenie. Leczenie jest szczególnie ważne w przypadku ciężarnych z zakażeniem pierwotnym - tych, które wcześniej nie chorowały i po raz pierwszy zetknęły się z wirusem. Leczenie prowadzi się podawanymi doustnie środkami przeciwwirusowymi - takimi jak acyklowir, walacyklowir czy famcyklowir. Środki stosowane zewnętrznie, jak kremy czy żele, nie chronią przed nawrotami. Acyklowir i podobne leki stosuje się również u zakażonych dzieci.

"Wstyd nie zapytać - ciąża bez opryszczki" to hasło nowej kampanii społecznej przygotowanej pod patronatem zespołu ekspertów - z myślą o kobietach w ciąży i planujących powiększenie rodziny. Podczas kampanii informowani będą zarówno lekarze, jak i pacjentki.PMW

PAP - Nauka w Polsce / 2008-05-14

fot.
Fotolia