Kiedy jest ten prawdziwie idealny moment na rozpoczęcia starań u dziecko? Poniżej znajdziesz zestawienie różnych etapów życia pod kątem pojawienia się dziecka.
Zapewne bezpowrotnie minęły czasy, w których średnia wieku świeżo upieczonych mam wynosiła 22 lata. Czy to jednak na pewno dobrze? Kiedy jest ten prawdziwie idealny moment na zajście w ciążę? Z czym musimy się mierzyć, czekając zbyt długo i kiedy właściwie to „zbyt długo” następuje? Jeśli zadajesz sobie te pytania – przeczytaj koniecznie. Poniżej znajdziesz zestawienie różnych etapów życia pod kątem pojawienia się dziecka.
Kiedy zajść w ciążę? 18 do 25 lat: biologia mówi: „teraz!”
Choćby się zaklinać, dyskutować i przerzucać argumentami, to z biologicznego punktu widzenia to właśnie ten przedział czasowy jest idealny na zajście w ciążę. To moment, w którym ciało kobiety jest już na tyle dojrzałe, aby donosić ciążę. Jednocześnie kobieta w tym wieku jest bardzo płodna, a ryzyko wad wrodzonych i poronień – najniższe w całym życiu.
Warto podkreślić, że nie zawsze „im szybciej, tym lepiej” – w przypadku ciąży zdecydowanie tak nie jest. 16-letnia dziewczyna, choć teoretycznie jest już w pełni kobietą, ma mniejsze szanse na donoszenie zdrowej ciąży i stosunkowo łatwe urodzenie dziecka. Organizm nie jest jeszcze wystarczająco dojrzały.
Kiedy zajść w ciążę. 25 – 30 lat: złoty moment na zajście w ciążę!
Dla współczesnych kobiet to właśnie czas między 25 a 30 rokiem życia jest idealnym, jeśli chodzi o zajście w ciążę pojawienie się dziecka. I słusznie!
Mitem jest stwierdzenie, że płodność po 25 roku życia drastycznie spada, a ryzyko powstania wad wrodzonych u płodu – rośnie na potęgę. To nieprawda. U statystycznej 27-latki rzeczywiście rośnie ryzyko wystąpienia wad genetycznych u płodu, ale nadal jest to ryzyko bardzo, bardzo małe. Płodność jest z kolei na wciąż wysokim poziomie.
Kobiety przed 30-tką mają już najczęściej uporządkowaną sytuację materialną, zawodową oraz mieszkaniową, co daje im pełen komfort oczekiwania na dziecko. Brak większych stresów oraz poczucie stabilności sprawiają, że matki mają więcej cierpliwości i sił do podjęcia trudów wychowania, dzięki czemu jest to naprawdę dobry moment na zajście w ciążę.
Załóżmy jednak, że czujesz, że to jeszcze nie twój czas. Czy przekroczenie trzydziestki oznacza koniec marzeń o dziecku?
Kiedy zajść w ciążę. 30-35 lat: płodność wciąż na wysokim poziomie
Z punktu widzenia biologii kobieta w wieku np. 33 lat wciąż stoi przed granicą, za którą płodność leci na łeb, na szyję. Dlatego też wiele kobiet decyduje się na dziecko właśnie w tym wieku i są to starania dość szybko kończone sukcesem. Ten przedział czasowy jest ostatnim, kiedy kobieta może z biologicznego punktu widzenia naprawdę łatwo zajść w ciążę.
Niemniej, faktem jest, że ryzyko wystąpienia wad genetycznych u płodu oraz poronienia rośnie. Nie są to liczby, które szokują wzrostem (dla przykładu – u 24-letniej kobiety ryzyko poronienia wynosi ok. 9%, dla 33-latki niewiele ponad 11%).
Dla niektórych ciąża po 30-tce to już ta „wysokiego ryzyka”. Warto zatem obalić ten mit – ciąża w tym wieku nie jest tak traktowana w gabinecie lekarskim. Lekarz kieruje ciężarną na specjalistyczne badania tylko w uzasadnionych przypadkach.
Kiedy zajść w ciążę. 35-40 lat: robi się późno… i niebezpiecznie
Tak, to właśnie ten moment, w którym wszystko robi się trudniejsze. Ciąża – bo wzrasta ryzyko poronienia (aż 18%!) i pojawiają się kłopoty zdrowotne, prognozy – ponieważ ryzyko wystąpienia wad rozwojowych, w końcu poród (aż dwukrotnie wzrasta ryzyko konieczności przeprowadzenia cesarskiego cięcia!).
Faktem jest, że w tym wieku łatwiej o… bliźnięta. Wynika to ze zbliżania się kobiety do wieku menopauzalnego, co może skutkować zawirowaniami hormonalnymi oraz uwalnianiem większej ilości jajeczek.
Faktem jest także, że ryzyko wystąpienia zespołu Downa u 37-letniej kobiety wynosi aż 1:138 (po uzyskaniu prawidłowego wyniku badania przezierności karkowej oraz przy obecności kości nosowej wynik ten spada do 1:1588).
Kiedy zajść w ciążę. 40-44 lata: minimalne szanse na dziecko
Po 40-tym roku życia płodność znowu bardzo gwałtownie spada. Do tego stopnia, że szanse na zapłodnienie wynoszą tylko około 5-10%! Wzrasta też ryzyko wystąpienia wad genetycznych u dziecka i donoszenia ciąży.
Planowanie ciąży w zgodzie z naturą
Chociaż natura wcześnie „namawia” nas na dziecko, wiele kobiet jej nie słucha – słusznie uważamy, że stabilizacja życiowa jest równie ważna, jak gotowość ciała. Z drugiej jednak strony, warto mieć poprawkę na to, że czasem chcąc za dużo, możemy przegapić nasz własny, "idealny" czas na dziecko. Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie kiedy zajść w ciążę, jednak jak pokazują badania, lepiej nie odkładać momentu zajścia w ciążę w nieskończoność .