Zawroty głowy i omdlenia w ciąży. Czy to normalne dolegliwości w ciąży?

W niejednym już filmie omdlenie bohaterki objawiało światu, że prawdopodobnie spodziewa się ona dziecka. W rzeczywistości utrata przytomności w ciąży zdarza się o wiele rzadziej, jednak wiele przyszłych mam skarży się na częste zawroty głowy. Dlaczego ciąża wywołuje taką dolegliwość i jak sobie z tym radzić?

zawroty głowy w ciąży

W niejednym już filmie omdlenie bohaterki objawiało światu, że prawdopodobnie spodziewa się ona dziecka. W rzeczywistości utrata przytomności w ciąży zdarza się o wiele rzadziej, jednak wiele przyszłych mam skarży się na częste zawroty głowy. Dlaczego ciąża wywołuje taką dolegliwość i jak sobie z tym radzić?

Zawroty głowy i omdlenia w ciąży – przyczyny

Przyczyny zawrotów głowy w ciąży różnią się w zależności od okresu ciąży. I tak, na początku jej trwania winę za tego typu dolegliwości ponosi progesteron. Wpływa on na elastyczność naczyń krwionośnych – stają się one szersze i spada ciśnienie krwi – często poniżej 90/60 mmHg. To właśnie ten spadek ciśnienia powoduje, że przyszłej mamie kręci się w głowie, a czasem doprowadza nawet do omdlenia.

W późniejszym etapie ciąży, gdy brzuch jest już spory, przyczyna zawrotów głowy jest inna. Mianowicie, duży brzuch uciska żyłę główną dolną, a to z kolei może zmniejszyć dopływ krwi do prawej komory serca i zawroty głowy gotowe.

Nietypowe przyczyny zawrotów głowy

Od razu uspokajamy – w zdecydowanej większości przypadków zawroty głowy i omdlenia nie oznaczają, że z przyszłą mamą czy dzieckiem dzieje się coś złego. To dość męcząca, ale niegroźna dolegliwość, charakterystyczna dla odmiennego stanu.

Niemniej, czasami zdarza się, że zawroty głowy i omdlenia w ciąży są tylko objawem, a nie dolegliwością samą w sobie.

Bardzo częste zawroty głowy w ciąży mogą sugerować anemię z niedoboru żelaza, na którą szczególnie narażone są kobiety w ciąży. Dlatego bardzo ważne jest, abyś regularnie kontrolowała parametry krwi i w razie potrzeby zażywała preparaty zawierające żelazo.

Zawroty głowy oraz omdlenia w ciąży częściej występują także u tych przyszłych mam, które cierpią na cukrzycę ciążową. Badanie poziomu cukru jest badaniem obowiązkowym w trakcie ciąży – musisz tylko pamiętać, aby regularnie odwiedzać lekarza i przeprowadzać wszystkie zlecone badania.

Inny powód wspomnianych dolegliwości to zbyt energiczne zmienianie pozycji – najczęściej z leżącej czy siedzącej na stojącą. Należy pamiętać, że w ciąży tempo przepływu krwi jest wolniejsze, a ciśnienie niższe – krew potrzebuje zatem odrobinę więcej czasu, aby dotrzeć do głowy.

Kiedy skontaktować się z lekarzem?

Czasami zawroty głowy w ciąży są sygnałem, że należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Na pewno tak jest, jeżeli współtowarzyszy im wysokie ciśnienie krwi (czyli powyżej 140/90 mmHg), jeśli pojawiły się nagle i są bardzo silne lub jeżeli dzieje się cokolwiek innego, co martwi przyszłą mamę (np. gorączka, ogólne złe samopoczucie, silny ból głowy, zaburzenia widzenia).

Jak radzić sobie z zawrotami głowy w ciąży?

W momencie, w którym poczujesz silne zawroty głowy, powinnaś:

 1. usiąść i pochylić głowę tak, aby znajdowała się między kolanami
 2. rozluźnić ubranie
 3. głęboko oddychać
 4. otworzyć okno bądź włączyć klimatyzację – jeśli oczywiście masz taką możliwość
 5. napić się wody

Jak zapobiegać zawrotom głowy i omdleniom?

Zawroty głowy mogą być niebezpieczne zwłaszcza w okresie, gdy ciąża jest już zaawansowana – omdlenie i upadek może skutkować uderzeniem brzucha. Dlatego, aby uniknąć tego typu dolegliwości, postępuj według poniższych wskazówek:

 • Śpij na lewym boku – dzięki temu nie będzie dochodziły do ucisku żyły głównej dolnej.
 • Spożywaj regularne posiłki – nie zapominaj o jedzeniu, ale też się nie objadaj!
 • Unikaj nagłych zmian pozycji – wstawaj powoli.
 • Gorące prysznice i kąpiele nie są dla ciebie – kąp się w ciepłej wodzie, nie gorącej.
 • Noś nieobciskające ubrania i wygodne buty.
 • Pij bardzo dużo wody, minimum 2 litry dziennie.
Autor
redakcja oseseka

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia