Cukrzyca ciążowa, dbaj o siebie

Cukrzyca ciążowa jest zaburzeniem tolerancji węglowodanów wywołanym przez zmiany hormonalne w ciąży. 

cukrzyca ciążowa

Cukrzyca ciążowa jest zaburzeniem tolerancji węglowodanów wywołanym przez zmiany hormonalne w ciąży. Objawia się poprzez podwyższony ponad normę poziom cukru we krwi zwany hiperglikemią i dotyczy ok. 4% przyszłych mam.

Niepokojące objawy cukrzycy ciążowej

Cukrzyca ciążowa rozwija się najczęściej pomiędzy 24-28 tygodniem ciąży, w tym czasie gwałtownie wzrasta poziom hormonu antyinsulinowego – laktogenu łożyskowego. Skutkiem braku insuliny lub oporności komórek na jej działanie jest nadmiar glukozy we krwi, czyli cukrzyca.

Gdy nagle odczuwasz wzmożone pragnienie, suchość w ustach i pijesz więcej niż dotychczas, częściej biegasz do toalety a mocz jest obfity, odczuwasz duże zmęczenie i senność, powinnaś zgłosić się do lekarza prowadzącego ciążę. Sygnałem alarmującym jest też obecność cukru w moczu. Badanie ogólne moczu jest badaniem standartowym, które powinnaś wykonywać raz w miesiącu od początku ciąży.

U ciężarnych z grupy ryzyka cukrzyca ciążowa może rozwinąć się wcześniej, do takiej grupy należą kobiety:

  • z nadwagą
  • których bliscy z rodziny chorują na cukrzycę
  • które wielokrotnie rodziły, szczególnie po 35 roku życia

Cukrzyca ciążowa a dziecko

Powikłania wynikające z wystąpienia cukrzycy ciążowej dotykają zarówno mamę jak i dziecko. Kobieta ma zazwyczaj skłonność do infekcji dróg moczowych, nadciśnienia tętniczego, stanu przedrzucawkowego. Zachodzi niebezpieczeństwo przedwczesnych narodzin, a nawet wewnątrzmacicznego obumarcia płodu. Nieleczona matczyna cukrzyca może skutkować u dziecka m.in. znaczną wagą urodzeniową, obniżoną dojrzałością, problemami z oddychaniem oraz przerostem mięśnia sercowego.

Niezbędne badania w ciąży w profilaktyce cukrzycy ciążowej

Nieleczona cukrzyca ciążowa jest niebezpieczna zarówno dla dziecka jak i dla mamy, dlatego tak ważne jest wykonywanie w ciąży, co miesięcznych badań, które pozwalają na wczesne wychwycenie problemów.

  • Na początku ciąży lekarz zleci badanie poziomu cukru we krwi na czczo. Jeśli wynik będzie prawidłowy (w granicach od 60 do 100 mg/dl), kolejne badanie musisz wykonać w drugim trymestrze ciąży.
  • Co miesiąc będziesz wykonywać badanie ogólne moczu. Jeśli wykaże ono obecność cukru, powinnaś niezwłocznie zgłosić się do lekarza prowadzącego ciążę.
  • Między 24. a 28. tygodniem ciąży lekarz zleci wykonanie badania krwi tzw. test doustnego obciążenia 50g glukozy (GCT) – krew jest pobierana dwu krotnie w odstępie 1h. Najpierw na czczo ,następnie po 1h od wypicia przez ciężarną roztworu z 50 g glukozy (glukozę kupisz w aptece bez recepty).
  • Prawidłowy wynik nie powinien przekraczać 140 mg/dl. Jeśli stężenie cukru przekracza 200 mg/dl, masz cukrzycę ciążową. Jeśli stężenie glukozy we krwi mieści się między 140 a 200 mg/dl, lekarz zleci ponowne wykonanie testu obciążenia tym razem z 75 g glukozy (OGTT).

Diagnoza - cukrzyca ciążowa, co mnie czeka?

Cukrzyca w trakcie ciąży

Ciężarna ze zdiagnozowaną cukrzyca ciążową powinna trafić do specjalistycznej przychodni specjalizującej się w prowadzeniu ciąż z cukrzycą. Konieczne będą częste wizyty oraz codzienne badanie poziomu cukru we krwi przy pomocy glukometru. Ważne też będzie przestrzeganie odpowiedniej diety. Jeśli pomimo przestrzegania diety, stężenie cukru we krwi będzie wysokie lekarz może zalecić podawanie insuliny w zastrzykach.

W tracie porodu

Jednym z najczęstszych powikłań ciąży z cukrząca ciążową jest bardzo duża masa ciała dziecka nawet ok. 5 kg. Poród naturalny może okazać się niemożliwy i konieczne będzie cesarskie cięcie. Jednak, jeżeli zastosujesz się do zaleceń lekarza: będziesz stosować odpowiednią dietę i ewentualnie insulinę oraz badać prawidłowo poziom cukru, masa dziecka powinna być w normie oraz nie powinny wystąpić u dziecka żadne inne powikłania cukrzycy.

Co z cukrzycą po ciąży

Cukrzyca ciążowa po porodzie powinna ustąpić, tzn poziom cukru we krwi powinien wrócić do normalnego poziomu. Jednak powinnaś regularnie, raz w roku wykonywać badania kontrolne poziomu cukru we krwi. Ponieważ zdarza się, że cukrzyca ciężarnych jest zapowiedzią wystąpienia w przyszłości cukrzycy typu 2. Na szczególną uwagę poziomu cukru we krwi będziesz musiała zwracać uwagę w kolejnej ciąży. Warto byś przestrzegała zdrowej diety i zdrowego trybu życia, jako profilaktykę przeciwcukrzycową.

Autor
Anna Chmielewska

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia