Polipy macicy a ciąża

Chociaż o polipach szyjki macicy czy samej macicy nie mówi się wyjątkowo często, nie jest to problem należący do rzadkości. Czym właściwie jest taki polip, czy może utrudniać zajście w ciążę albo zagrozić nienarodzonemu jeszcze dziecku? Wszystko zależy od kilku czynników.
Polipy macicy w ciąży

Czym jest polip w szyjce/jamie macicy?

Jak powszechnie wiadomo, na szyjce macicy oraz w jej jamie znajduje się błona śluzowa. Na skutek działania hormonów błona ta może się miejscami rozrastać, przyjmując postać małych guzków – to właśnie polipy.

Polipy szyjki bądź jamy macicy występują w dwóch postaciach. Zmiana może być albo „przytwierdzona” do błony i rozrastająca się na całej szerokości swojej podstawy (polip nieszypułowaty) albo przymocowana do błony za pomocą, mówiąc obrazowo, „sznureczka” – to polip szypułowaty.

U młodszych kobiet polipy najczęściej pojawiają się w okolicy szyjki macicy, u starszych – w jamie macicy. Zmiana sama w sobie nie stanowi wielkiego zagrożenia – najczęściej jest niezłośliwa. Problem pojawia się wtedy, gdy kobieta planuje ciążę albo (co jest gorszą opcją), gdy już w niej jest.

Polip a zajście w ciążę

Zanim dojdziemy do sytuacji przyszłej mamy, u której zdiagnozowano polipy, przeanalizujmy ewentualne zajście w ciążę. Czy obecność polipów może utrudniać zapłodnienie?

Niestety, tak. Jeśli zmiana znajduje się w okolicy ujścia jajowodów, może skutecznie blokować dotarcie plemników do komórki jajowej i każdy miesiąc starań o dziecko będzie kończyć się niepowodzeniem. Jednak nie tylko samo zapłodnienie może być problemem. Jeśli bowiem polip znajduje się w jamie macicy, zapłodniona już komórka może nie zagnieździć się w błonie śluzowej albo zagnieździć się w niewłaściwy sposób, co z kolei będzie skutkowało poronieniami na bardzo wczesnym etapie ciąży.

Polip a ciąża

Zakładając, że mimo obecności polipów plemnikom udało się połączyć z komórką jajową, a potem prawidłowo zagnieździć w macicy – czy można już odetchnąć? Niestety, nie do końca. Należy tutaj zaznaczyć, że organizm samoczynnie dąży do usunięcia polipa, pobudzając macicę do skurczów – to z kolei może skutkować poronieniem. Jeśli natomiast polip występuje w niekorzystnym z medycznego punktu widzenia fragmencie szyjki macicy i/lub jest duży, może uniemożliwić pełne zamknięcie się szyjki. Konsekwencją tego ostatniego może być zarówno poronienie, jak i poród przedwczesny.

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie polipów przed zajściem w ciążę. Jak jednak wynika ze statystyk, tylko co trzecia lub co czwarta ciąża jest planowana (co i tak nie zawsze łączy się z oceną stanu zdrowia u ginekologa przed zajściem w ciążę). Sytuacji, w których kobieta już po potwierdzeniu ciąży dowiaduje się o obecności polipów, jest zatem całe mnóstwo. Co można wówczas zrobić?

Jeśli polip występuje na szyjce macicy i jest niewielkich rozmiarów, zaleca się obserwację (i jest tak w zdecydowanej większości przypadków). Gdy mamy do czynienia z dużą zmianą, można podjąć decyzję o usunięciu polipa i założeniu na szyjkę macicy specjalnego szwu, który będzie zapobiegał jej rozwieraniu się. Jednak z uwagi na to, że jest to zabieg niosący za sobą pewne ryzyko, należy dokładnie przeanalizować każdy taki przypadek.

Z polipami występującymi w szyjce macicy niestety niewiele można zrobić – każda ingerencja w błonę śluzową macicy niesie za sobą zbyt duże ryzyko dla płodu. Pozostaje zatem obserwacja. Uwaga! W wielu przypadkach ciąża przebiega prawidłowo, a rozwiązanie następuje w terminie.

Jeśli dopiero planujesz ciążę…

Jeśli dopiero planujesz ciążę, koniecznie odwiedź swojego ginekologa i dowiedz się, czy w obrębie szyjki bądź macicy nie znajduje się żaden polip. Jeżeli okaże się, że tak jest, koniecznością jest usunięcie zmiany, zanim dojdzie do zapłodnienia.

Zabieg należy umówić w pierwszych kilku dniach po ustąpieniu krwawienia miesiączkowego. Najpierw wykręca się sam polip, a następnie łyżeczkuje jamę macicy celem usunięcia szypuły. Zabieg ten wykonuje się podczas histeroskopii, do której stosowane jest znieczulenie częściowe.

Autor
redakcja oseseka
fot.
Adobe Stock