Ból głowy w ciąży, jak sobie z nim radzić?

Ból głowy jest jednym z bardziej przykrych objawów, z jakimi musi zmierzyć się aż co trzecia przyszła mama. Dlaczego ból głowy daje się ciężarnym we znaki i co można zrobić, by dolegliwość ta występowała jak najrzadziej?

ból głowy w ciąży

Ból głowy jest jednym z bardziej przykrych objawów, z jakimi musi zmierzyć się aż co trzecia przyszła mama. Bóle bywają naprawdę intensywne, dokuczliwe i mogą całkowicie odbierać energię do życia. Dlaczego ból głowy daje się ciężarnym we znaki i co można zrobić, by dolegliwość ta występowała jak najrzadziej?

Bóle głowy – przyczyny

Za większość przypadków bólu głowy w ciąży odpowiadają zmiany hormonalne w organizmie przyszłej mamy. Uściślając, zwiększone wydzielanie estrogenów i progesteronu powoduje zatrzymanie wody, a to przyczynia się do powstawania mikro obrzęków obejmujących również tkankę mózgową. Ból głowy w ciąży może być potęgowany hałasem, stresem, brakiem snu i zmęczeniem.

Bóle głowy mogą występować w różnym okresie ciąży, jednak najczęściej pojawiają się w pierwszym trymestrze - po przebudzeniu albo wieczorem.

Zwalczanie bólu głowy w ciąży – naturalne sposoby

Większość ciężarnych bardzo unika wszelkich leków – i słusznie. Zanim sięgniesz po tabletkę, zawsze wypróbuj kilka naturalnych metod. Oto, co powinno ci pomóc:

  • Oderwij się na trochę „od świata” – jeśli masz taką możliwość, zamknij się w chłodnym, wywietrzonym pokoju, w którym będziesz mogła się położyć.
  • Połóż na czoło chłodny kompres, nogi możesz włożyć do miski z zimną wodą – to także przynosi ulgę.
  • Jeśli masz taką możliwość, poproś kogoś o zrobienie masażu głowy. Kuliste ruchy na skroniach i wymasowanie potylicy to świetny środek przeciwbólowy.
  • Czasami winę za ból głowy ponosi przeciążony kręgosłup. Przyłóż głowę do jednego ramienia, przytrzymaj tak 5 sekund, po czym przechyl głowę w drugą stronę. Taka gimnastyka bardzo pomaga.
  • Jeśli tylko możesz, zdrzemnij się.

Zapobieganie bólowi głowy w ciąży

Jeżeli winę za odczuwane przez ciebie bóle głowy ponosi burza hormonalna w organizmie, niewiele możesz tu zdziałać. Często jednak ból głowy to skutek nadmiernego stresu i zmęczenia. O czym zatem warto pamiętać, aby ból nie wracał?

  • Po pierwsze – zwolnij. Ciąża to nie choroba, ale nie możesz też się przeciążać. Nie musisz nikomu niczego udowadniać: na przykład tego, że będziesz pracowała przez 8 czy 10 godzin dziennie, albo że dom każdego dnia będzie krystalicznie czysty. Jeśli masz już dzieci, tym bardziej odpuść. Małe dzieci i ciąża to już sporo na głowie – odpocznij czasem, zamiast brać się za kolejną górę prasowania.
  • Po drugie – staraj się często przebywać na świeżym powietrzu. Dotleniony mózg to słabszy ból głowy.
  • Po trzecie – jeśli tylko możesz, śpij. Oczywiście nie wyśpisz się na zapas, ale bardzo często przyszłe mamy pracują za dużo, przeznaczając na sen tylko 5 godzin.

Ból głowy w ciąży a nadciśnienie

Ból głowy w ciąży bywa czasem objawem nadciśnienia. Tego rodzaj ból głowy umiejscawia się w okolicach potylicy, może mu towarzyszyć szum lub dzwonienie w uszach. Nadciśnienie w ciąży to bardzo groźny stan (często obecny przy tzw. zatruciu ciążowym), dlatego ciężarna powinna mieć w domu aparat do mierzenia ciśnienia. Jeśli wskazuje on więcej niż 135/85 mmHg, należy jak najprędzej skontaktować się z lekarzem.

Ból głowy w ciąży,a leki przeciwbólowe

Chociaż generalnie nie zaleca się przyszłym mamom sięgania po leki, niektóre z nich możesz zażyć – w dodatku bez konsultacji z lekarzem. Jeśli głowa ci „pęka”, ból jest nieznośny, a domowe sposoby nie pomagają – sięgnij po tabletkę paracetamolu. Nie zaszkodzi on dziecku, a tobie na pewno ulży.

Ból głowy a nietypowe objawy

Warto pamiętać, że nie każdy ból głowy w ciąży jest bólem „samym w sobie”. Dlatego bez wahania jedź do lekarza lub na oddział ratunkowy, jeżeli:

  • dokuczają ci wymioty i nudności
  • masz drgawki
  • masz gorączkę
  • nie widzisz wyraźnie, masz zaburzenia widzenia
  • czujesz zawroty głowy i silne zmęczenie
  • zauważasz obrzęki na twarzy

Tego typu objawy wskazują na to, że dzieje się coś złego, a więc zdrowie twoje i twojego dziecka jest zagrożone. Nie ma co czekać.

Autor
redakcja oseseka

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia