Skurcze nóg w ciąży. Czy są groźne dla zdrowia?

Przerwanie nocnego snu nagłym i niezwykle bolesnym skurczem łydki to doświadczenie nieobce wielu przyszłym mamom – dlaczego doskwierają ciężarnym i jak im zapobiegać?

skurcze nóg w ciąży

Przerwanie błogiego, nocnego snu nagłym i niezwykle bolesnym skurczem łydki to doświadczenie nieobce wielu przyszłym mamom. Skurcze zazwyczaj pojawiają się w II lub III trymestrze ciąży – dlaczego doskwierają ciężarnym i jak im zapobiegać?

Skurcze łydek w ciąży – przyczyny

Skurcze mięśni łydek w ciąży nie są co prawda niebezpieczną dolegliwością, ale z całą pewnością niezwykle nieprzyjemną. Niestety, w ciąży przydarzają się one dość często – nawet u co trzeciej przyszłej mamy. Przyczyny bolesnych skurczów nóg w ciąży to:

  • niewłaściwa dieta, brak ruchu i nadwaga
  • nadmiar fosforu w organizmie
  • zbyt niska ilość wapnia w organizmie
  • ucisk macicy na żyły miednicy, co skutkuje zastojami krwi w nogach
  • zmęczenie nóg

Co robić gdy zaatakuje cię skurcz nogi w ciąży

Jeśli zaatakuje cię skurcz łydki, możesz spróbować energicznie rozmasować zbolałe miejsce – niektórym paniom to pomaga, inne wolą przeczekać najgorszy ból. Inne sposoby radzenia sobie w tej sytuacji to wyprostowanie nogi i położenie jej na poduszce albo silne zgięcie nogi w stawie skokowym.

Niestety, może zdarzyć się tak, że po bardzo mocnym skurczu noga będzie cię pobolewała jeszcze nawet przez dwa czy trzy dni.

Zapobieganie skurczom łydek w ciąży – domowe sposoby

Aby zmniejszyć częstotliwość występowania skurczów mięśni łydek, warto wzbogacić dietę w wapń oraz magnez. Ten pierwszy znajdziesz w różnego rodzaju przetworach mlecznych, drugi w fasoli, orzechach, migdałach czy bananach.

Świetnie sprawdza się noszenie specjalnych, uciskowych rajstop, odpoczywanie z nogami w górze (np. na poduszce) oraz relaksujące masaże i kąpiele nóg – najlepiej wykonywać je wieczorem, przed położeniem się spać. Ponadto, pamiętaj, aby pić co najmniej dwa litry wody dziennie. Dodatkowo pomoże picie jednej szklanki soku pomidorowego – na przykład do śniadania. Warto także pamiętać o ruchu – jeśli tylko ciąża nie jest zagrożona, regularnie chodź na basen, spaceruj, gimnastykuj się.

Skurcze nóg w ciąży – czego nie robić?

Pamiętaj, że ciąża to stan, który wymaga od ciebie wyjątkowej ostrożności. Nawet, jeśli dokuczają ci silne skurcze, nie możesz samodzielnie decydować o przyjmowaniu suplementów diety czy leków.

Bóle łydek w ciąży – kiedy do lekarza?

Zazwyczaj wykonywanie ćwiczeń i dbanie o prawidłową dietę przynosi spodziewane rezultaty. Czasami jednak dzieje się inaczej i w takiej sytuacji nie warto się męczyć. Jeśli udamy się do lekarza, przepisze nam odpowiednie środki, które z dużym prawdopodobieństwem znacznie ograniczą występowanie skurczów i będą bezpieczne dla kobiety w ciąży.

Do lekarza należy natychmiast zgłosić się w sytuacji, gdy mamy do czynienia nie tyle ze skurczami, a nietypowym bólem w łydce. Jeśli zauważasz, że bolą cię mięśnie tylko jednej nogi, w dodatku jest ona opuchnięta, tkliwa lub zaczerwieniona – nie odkładaj wizyty i skontaktuj się z lekarzem jak najprędzej. Takie objawy mogą bowiem wskazywać na zakrzepicę – groźny stan, którego prawdopodobieństwo wystąpienia rośnie w okresie ciąży.

Termin „zakrzepica” oznacza, że w żyle (najczęściej nogi) doszło do powstania skrzepu, który blokuje przepływ krwi. Skrzep ten może się oderwać i zablokować inne naczynia, co może w krótkim czasie doprowadzić do śmierci matki.

Jeśli tylko jedna z twoich nóg boli, noga puchnie, jest zaczerwieniona, a skóra tkliwa – nigdy, w żadnym wypadku nie próbuj rozmasować obolałego miejsca. Takie postępowanie może tylko doprowadzić do oderwania się skrzepu. Zamiast działać „na własną rękę”, skontaktuj się z lekarzem, który zaleci przeprowadzenie USG żył głębokich.

Autor
redakcja oseseka

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia