Kobieta, w której głowie rodzi się podejrzenie, że może być w ciąży, zwykle biegnie do apteki po test ciążowy
Każda kobieta, w której głowie rodzi się podejrzenie, że może być w ciąży, zwykle biegnie do apteki po test ciążowy. Niestety, rezultaty mogą być mylne… Czy test ciążowy może się mylić?
Test ciążowy do domowego użytku działa na zasadzie wykrywania w moczu stężenia gonadotropiny kosmówkowej (hCG) – hormonu produkowanego przez zarodek, a potem łożysko. Gdy poziom hCG osiągnie 5-10 mg (w zależności od wrażliwości testu) w okienku pojawiają się zwykle dwie kreski. Wynik taki trzeba jednak brać ostrożnie…
Fałszywie pozytywny test ciążowy
Może się zdarzyć, że pozytywny test ciążowy nie oznacza wcale ciąży. Jednym z takich przypadków jest odczytywanie rezultatów po zbyt długim czasie, kiedy nie są już one ważne. Bywa również, że wypatrując niecierpliwie drugiej kreski bierzemy za nią delikatną linię, w której teoretycznie miałaby się owa kreska pojawić. Niestety, tylko wyraźna kolorowa linia może być uznana za poświadczenie ciąży.
Zdarza się również, że faktycznie pozytywny wynik testu ciążowego powodują inne niż ciąża czynniki. Mowa tu np. o lekach stosowanych przy problemach z fazą lutealną. Zaburzyć wynik może także obecność krwi lub białka w moczu (przy infekcji dróg moczowych) lub niektóre formy raka (macicy, piersi, jajników).
Fałszywie negatywny test ciążowy
Nieraz kobieta, która jest w ciąży nie zobaczy na teście dwóch kresek. Dzieje się tak najczęściej, gdy test ciążowy wykonamy zbyt prędko i poziom hCG nie osiągnął jeszcze wykrywalnego poziomu. Inną możliwością jest wystąpienie ciąży pozamacicznej, gdy zarodek zagnieździ się w jednym z jajowodów. Na nieprawdziwie negatywny wynik mogą też wpłynąć leki taki jak prometazyna, środki nasenne i uspokajające, diuretyki, leki przeciwkonwulsyjne oraz wspomagające płodność.
Wreszcie, najnowsze amerykańskie badania donoszą, że skuteczność testów ciążowych spada drastycznie po siódmym tygodniu ciąży, kiedy to w moczu pojawia się inna forma hCG i zaburza faktyczny pomiar hormonu.
Czytaj więcej na temat testu ciążowego i pierwszych objawów ciąży tu:
Czy jestem w ciąży? Objawy ciąży
Kiedy zrobić test ciążowy. Czyli jak nie dać się oszukać?
Aby samodzielnie stwierdzić, że jesteśmy w ciąży, należy wyczekać co najmniej do dnia oczekiwanej miesiączki, a najlepiej tydzień po jej spodziewanym początku. Test ciążowy wykonujemy rano, kiedy mocz jest skondensowany.
Jeśli siusiamy do pojemnika, w którym zanurzymy wskaźnik, upewnijmy się, że jest on całkiem czysty. Sprawdzajmy czas odczytu precyzyjnie na zegarku i nie wykopujmy ze śmieci testów z dnia poprzedniego. Warto też kupić testy ciążowe dwóch różnych firm i wykonać je niezależnie w odstępie 2 dni.
Jeśli chcemy być wyniku testu ciążowego absolutnie pewne, lepiej udać się do laboratorium i zlecić badanie krwi pod kątem hCG – rezultat jest stuprocentowy, a koszt badania wynosi ok. 40 złotych.