Łożysko przodujące – co to oznacza? Czy stanowi zagrożenie dla ciąży?

Łożysko jest niesamowitym narządem, który dostarcza maluszkowi w brzuchu m.in. tlen i pożywienie. Kiedy więc dzieje się z nim coś nieprawidłowego, stanowi to powód do niepokoju lekarzy, a sytuacja wymaga starannej obserwacji. Jest tak na przykład wtedy, kiedy mamy do czynienia z łożyskiem przodującym, występującym w od 0,1 do 1% ciąż.
łożysko przodujące co to oznacza

Łożysko przodujące – co to znaczy?

W typowej ciąży łożysko zagnieżdża się w ścianie macicy. Gdy mówimy o łożysku przodującym oznacza to, że „umościło” się ono w innym miejscu – w okolicy wewnętrznego ujścia macicy (czyli początku drogi wyjścia dziecka na świat). Nie każdy przypadek przodującego łożyska jest taki sam:

  • łożysko bocznie przodujące – oznacza to, że łożysko znajduje się w dolnej części macicy, ale żaden jego fragment nie nachodzi na ujście szyjki,
  • łożysko brzeżnie przodujące – czyli „stykające się” swoim brzegiem z ujściem szyjki,
  • łożysko częściowo przodujące – pokrywające część ujścia szyjki,
  • łożysko całkowicie przodujące – pokrywające szyjkę w całości. Ten rodzaj przodowania łożyska jest najbardziej niebezpieczny i najczęściej powoduje powstanie komplikacji.

O tym, czy łożysko jest przodujące, można się dowiedzieć od około 20 tygodnia ciąży, podczas badania ultrasonograficznego.

Łożysko przodujące – czynniki ryzyka

Łożysko przodujące może być problemem każdej ciężarnej, niezależnie od wieku czy liczby przebytych porodów. Niemniej istnieją pewne czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się problemu:

  • cesarskie cięcie w przeszłości,
  • liczba przebytych porodów (im większa, tym większe ryzyko),
  • łyżeczkowanie jamy macicy w przeszłości,
  • uprzednie występowania łożyska przodującego,
  • ciąża mnoga.

Zagrożenia – dlaczego łożysko przodujące martwi lekarzy?

Na początek ważna informacja – spokojnie! W większości przypadków, gdy łożysko jest przodujące, udaje się bez większych komplikacji doprowadzić ciążę do bezpiecznego dla dziecka tygodnia ciąży, bez zagrożenia życia matki. Niemniej, komplikacje mogą się zdarzyć, a należą do nich:

  • Oddzielenie się łożyska, uszkodzenie naczyń krwionośnych i w konsekwencji – bardzo silne krwawienie. Tego typu krwotok stanowi zagrożenie dla życia zarówno dziecka, jak i matki. Należy błyskawicznie wezwać pogotowie.
  • „Przyrośnięcie” łożyska – przyłączenie łożyska do macicy, które jest tak silne, że dla ratowania matki konieczne jest usunięcie macicy.
  • Ograniczenie wzrostu płodu w okresie ciąży.
  • Wady rozwojowe u płodu.

Objawy łożyska przodującego

W przypadku, gdy mamy do czynienia z łożyskiem przodującym, nie wykonuje się żadnych zabiegów czy innych procedur – wskazana jest obserwacja oraz maksymalnie ostrożny tryb życia u przyszłej mamy (rezygnacja ze współżycia, czasem nawet zakaz spacerów czy wstawania z łóżka poza udawaniem się do toalety). Jednocześnie przyszła mama powinna zwracać uwagę na pojawienie się jakichkolwiek plamień na bieliźnie.

Już zmiana koloru śluzu na różowy czy podbarwiony krwią w przypadku ciężarnej z przodującym łożyskiem powinna być powodem do natychmiastowej konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę albo dyżurującym w szpitalu.

Niestety, czasem (choć rzadko) zdarza się, że w ciągu kilku minut, zupełnie nagle, sytuacja staje się dramatyczna, a kobieta zaczyna intensywnie krwawić. Wówczas zarówno życie matki, jak i dziecka jest zagrożone, konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska. Krwawienie to może być bezbolesne i najczęściej występuje w okolicach 35 tygodnia ciąży.

Gdy dochodzi do krwawienia, a ciąża ma już 35 tygodni lub więcej, zazwyczaj podejmuje się decyzję o jej rozwiązaniu. W przypadku, gdy płód nie jest jeszcze wystarczająco rozwinięty, zatrzymuje się ciężarną w szpitalu, podaje leki hamujące krwawienie, a także sprawdza stan płodu i matki. Jeśli występują skurcze, podejmowane są próby ich wyciszenia przy pomocy odpowiednich leków.

Przodujące łożysko a poród

Zdecydowana większość porodów w przypadku zdiagnozowanego łożyska przodującego odbywa się poprzez cesarskie cięcie. Jeśli jednak łożysko jest np. bocznie przodujące (czyli nie zakrywa ujścia szyjki macicy), możliwe jest podjęcie próby porodu naturalnego.

Autor
redakcja oseseka
fot.
Adobe Stock