10 ubraniowych dylematów przyszłej mamy: czy w ciąży można…?

Ciąża to czas wielu pytań i wątpliwości. Niektóre z nich są bardzo poważne, inne dotyczą lżejszych, przyziemnych spraw związanych z odmiennym stanem. Do tych ostatnich należą kwestie związane z ubiorem. Niemal każda mama zadaje sobie pytanie o to, czy może nosić szpilki, pasek do spodni albo rajstopy. Dzisiaj rozwiejemy wasze wątpliwości. Czy w ciąży można…?

czy w ciąży można nosić stringi

1. Czy w ciąży można nosić stringi?

Noszenie stringów nie jest szczególnie zakazane w trakcie ciąży. Lekarze zalecają jednak ograniczenie tego typu bielizny z uwagi na fakt, że z powodu charakterystycznej konstrukcji częściej bywają one powodem podrażnienia okolic intymnych. Zimą z kolei zaleca się, aby okolice intymne dobrze „okrywać” – musi być ciepło.

2. Czy w ciąży można nosić obcisłe spodnie?

Jeśli spodnie nie uciskają brzucha w sposób wzbudzający twój dyskomfort, to spokojnie – wszystko jest ok. Intuicyjnie poczujesz, kiedy nacisk jest silny i odłożysz albo zmodyfikujesz daną parę. Oczywiście w zaawansowanej ciąży zdecydowanie odradza się wciskanie w obcisłe spodnie niemal na siłę!

Oddzielnie należy ująć kwestie związane z problemami z krążeniem bądź puchnięciem nóg. Jeśli masz tego typu problemy, nie noś obcisłych spodni, tzw. rurek, bo sobie zaszkodzisz.

3. Czy w ciąży można chodzić bez stanika?

Nie istnieje żadne medyczne przeciwskazanie dla zrezygnowania z biustonosza. Niemniej warto go zakładać – piersi w czasie ciąży powiększają się, a stanik pozwala zachować ich dobrą formę. Wiele kobiet podkreśla także, że dotkliwy ból piersi, pojawiający się w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu, łatwiej znieść właśnie dzięki dobrze dobranemu biustonoszowi.

Oddzielna kwestia to ból kręgosłupa – jeśli masz z nim do czynienia, nie rezygnuj ze stanika. Im bardziej będą podtrzymane twoje piersi, tym lepiej dla twoich pleców.

4. Czy w ciąży można chodzić na szpilkach?

Lekarze zdecydowanie odradzają chodzenie w szpilkach w czasie ciąży. Jest tak z trzech powodów. Po pierwsze, szpilki wymuszają przesunięcie środka ciężkości ciała, który z racji dużego brzucha i tak nie jest już „na swoim miejscu”. Po drugie, w szpilkach łatwiej o upadek, chociażby poprzez wejście obcasem w szczelinę – przy czym taki upadek może być bardzo niebezpieczny dla dziecka w brzuchu. Po trzecie – szpilki sprzyjają obrzękom nóg.

Jeśli już musisz zakładać szpilki, to nie wybieraj tych najwyższych i noś tego typu buty tylko do końca drugiego trymestru. Nigdy nie zakładaj ich zimą, gdy łatwo o upadek. I pamiętaj, że najlepsze buty dla kobiety w ciąży to te z 2-2,5 centymetrowym obcasem.

5. Czy w ciąży można nosić koronkową bieliznę?

Raczej się to odradza, ponieważ większość tego typu bielizny wyprodukowana jest ze sztucznych, nie przepuszczających powietrza materiałów. To z kolei oznacza zwiększone ryzyko wystąpienia infekcji okolic intymnych.

Jeśli bardzo chcesz założyć taką bieliznę, to raczej niech będzie to model z bawełnianą wkładką w „strategicznym” miejscu.

6. Czy w ciąży można nosić pasek?

Tutaj opinie są mocno podzielone, aczkolwiek raczej na internetowych forach niż w środowisku lekarskim. Według specjalistów, można nosić pasek w ciąży, jeśli nie uciska on zbyt mocno brzucha. Odrobinę przylegający z całą pewnością nie zrobi dziecku krzywdy – zwłaszcza, gdy znajduje się raczej pod brzuchem niż na nim.

7. Czy w ciąży można nosić majtki wyszczuplające?

W pierwszych tygodniach ciąży majtki wyszczuplające nie powinny zagrozić dziecku – pod żadnym pozorem nie wolno ich jednak zakładać, gdy brzuszek staje się widoczny. Bielizna tego typu w bardzo dużym stopniu naciska na okolice brzucha, co w ciąży jest niewskazane. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest założenie luźniejszej sukienki na większe wyjścia.

8. Czy w ciąży można nosić rajstopy?

Do 5-6 miesiąca ciąży jak najbardziej możesz nosić najzwyklejsze rajstopy. Gdy jednak brzuch zacznie być już sporych rozmiarów, zacznij nosić te dla kobiet w ciąży – będą wygodniejsze, a przez mniejszy ucisk na brzuch – bezpieczniejsze.

9. Czy w ciąży można nosić pas do pończoch?

Wiele przyszłych mam to kobiety nie tylko aktywne seksualne, ale też pragnące wyglądać dla partnera kusząco – pytanie o pas do pończoch nie jest wcale takim rzadkim. Czy jednak można go nosić? Jak najbardziej – o ile tylko ciąża jest wczesna albo, w późniejszym czasie, jeśli jest noszony pod brzuchem.

10. Czy w ciąży można nosić korale?

Przesąd o fatalnych skutkach noszenia korali w ciąży ma się wciąż dobrze. Wiele kobiet wierzy, że noszenie takiej ozdoby będzie skutkowało na przykład owinięciem się dziecka pępowiną. Zapewniamy, że jedno z drugim nie ma nic wspólnego, zatem korale możesz nosić bez przeszkód – nawet jadąc już na porodówkę.

Autor
redakcja oseseka
fot.
Adobe Stock