Twoje dziecko nie chce zrobić kupy? Sprawdź czy nie popełniasz tych częstych błędów

Widać, że czuje taką potrzebę, widać, że cierpi, a jednak… powstrzymuje kupkę. Malec płacze, panikuje, chowa się i krzyczy ...

dziecko nie chce zrobić kupy

Dziecko boi się zrobić kupkę

Chociaż wielu dorosłym tego typu problemy mogą wydawać się czymś niepojętym i dziwnym, w istocie naprawdę nie należą do rzadkości. Blokada przed wypróżnieniem się może mieć różne przyczyny – dlatego też do rozwiązania sprawy musimy podejść wieloaspektowo. Oto, jak w kilku krokach pożegnać płacze i krzyki towarzyszące robieniu kupki.

1. Wizyta u lekarza

Innymi słowy – skieruj swoje pierwsze kroki do lekarza. Na 99% okaże się, że z medycznego punktu widzenia wszystko jest w porządku, ewentualnie lekarz porozmawia z tobą na temat zaparć u dziecka. Taka wizyta jest jednak potrzebna.

2. Zaparcia u dzieci

W wielu przypadkach za problemy z wypróżnianiem się u dzieci odpowiadają zatwardzenia. Zaparcia  są bardzo bolesne, czasem prowadzą nawet do pęknięcia śluzówki odbytu. Dlatego tak ważna jest ocena kupki dziecka. Gdy stwierdzisz, że jest twarda, przypuszczalnie jest to właśnie powód cierpień twojego dziecka. Wówczas należy zadbać o :

  • zdrową dietę dla dziecka

Z diety swojego dziecka na stałe wyklucz czekoladę – to jeden z najbardziej zatwardzających stolec produktów. Unikaj także gotowanej marchwi, słodkich napojów i ciast, białego pieczywa, a także śmietany i smażonych potraw. Ponadto, zapisuj w notatniku, po których produktach dziecko ma problem z kupką – czasem jest to zbożowy batonik, innym razem guma rozpuszczalna. Takie notatki bardzo ci pomogą.

Po drugie, wprowadź do diety dziecka produkty dobrze działające na perystaltykę jelit. Zadbaj, by malec jadł suszone śliwki, pił dużo wody a także jadł pełne zbóż pieczywo.

  • leki na zaparcia u dzieci

O przepisanie leków na zaparcia musisz poprosić lekarza. W wielu przypadkach bardzo sprawnie i szybko likwidują problem zaparć u dziecka, o ile tylko stosowane są systematycznie.

  • masowanie  brzuszka dziecka

Masaże brzuszka, zwłaszcza okolic jelit, często pomocne są przy zaparciach. Twoje dziecko na pewno potraktuje to jako zabawę – niech jednak taki masaż trwa minimum 10 minut dziennie.

  • uszkodzeniach śluzówki odbytu

Błona śluzowa odbytu może szybko ulec uszkodzeniu na skutek zatwardzenia. Jednocześnie takie pęknięcie jest źródłem sporego cierpienia dziecka. Regularnie kontroluj sytuację, a jeśli widzisz urazy naskórka – smaruj skórę odpowiednimi maściami.

3. Dziecko nie chce siadać na nocnik

Bardzo często zdarza się, że rodzicom malucha udaje się zwalczyć problem zaparć, ale dziecko nadal nie chce siadać na  nocnik. To zrozumiałe – kojarzy się on dziecku z wcześniejszymi, przykrymi doświadczeniami. W takiej sytuacji warto zmienić miejsce wypróżniania się – jeśli dziecko korzystało z nocnika, zacznijcie używać nadstawki na toaletę i odwrotnie. Warto przy okazji dodać, że „tutaj na pewno nie będzie cię bolało”.

4. Blokada dziecka przed zrobieniem kupy – jak pomóc dziecku się wypróżnić?

Niestety, w dużej części przypadków za lęk przed oddaniem stolca nie odpowiadają zaparcia. Dziecko po prostu boi się zrobić kupę… i już. Według niektórych specjalistów ma to swoje uzasadnienie w wydalaniu „ciała obcego”. Co w takiej sytuacji należy zrobić?

  • szkodliwa  presja

W wielu domach dziecięcy problem z kupą staje się największym problemem całej rodziny. „Chcesz kupkę?”, „No zrób, to nie boli”, „Chodź, spróbujemy zrobić kupkę” – takie prośby i pytania padają nawet po kilkadziesiąt razy dziennie. I to jest błąd.

Jeśli dziecko jest spokojne, wesołe, nic mu nie dolega – nie ustawiaj tematu kupy jako przewodniego w waszym domu. Nie pytaj, nie naciskaj, nie obiecuj. Poczekaj, aż malec sam zacznie sygnalizować potrzebę.

  • Komfort psychiczny dziecka

Siedzisz przy dziecku, głaskasz po włosach, uspokajasz i masz wrażenie, że problem się nasila? To niestety możliwe, a wszystko z powodu zbyt wielkiej uwagi koncentrowanej na problemie wypróżniania się. Zapomnij o tym. Spróbuj zmienić podstawkę –  na nocnik (albo odwrotnie), a potem zostaw dziecko samo. Możecie wcześniej zaśpiewać piosenkę, jak to kupa nie jest taka zła, a potem po prostu powiedz: „Zawołaj mnie, kiedy skończysz. Jeśli się nie uda, trudno, nie martw się”.

Dziecko nie chce robić kupy – potrzebny psycholog

Jeśli jednak, mimo wszelkich wysiłków, nie możecie poradzić sobie z problemem i trwa on wiele tygodni, skontaktuj się z psychologiem dziecięcym. Być może problem ma indywidualny charakter i jedynie specjalista będzie mógł dojrzeć, co jest prawdziwym źródłem strachu przed wypróżnieniem u dziecka.

fot.
Fotolia