Jeśli ciekawi cię temat i chcesz wiedzieć, kiedy twoja pociecha wyraźnie zobaczy twoją twarz – zapraszamy do lektury!
Noworodek widzi niewiele i wielu rodziców zdaje sobie z tego sprawę. Nie orientujemy się jednak, kiedy tak naprawdę dziecko widzi już tak, jak dorosły i jak zmienia się zmysł wzroku na przestrzeni pierwszych miesięcy życia.
Wzrok noworodka. Noworodek więcej czuje niż widzi
Oczy noworodka, chociaż piękne i przyciągające uwagę, niewiele mogą powiedzieć mu o otaczającym świecie. A oto szczegóły:
- noworodek widzi około trzydzieści razy słabiej niż dorosły
- tak malutkie dziecko widzi świat jak przez mleczną szybę lub przez mgłę
- widzenie kolorów także nie jest mocną stroną noworodka – zauważa czarno-białe wzory, ale tylko te całkiem spore
- jeśli przybliżysz swoją twarz do twarzy maluszka na około 20-30 cm, będzie widział jasną plamę
- noworodek może wpatrywać się w oczy – robi to, ponieważ są to najbardziej kontrastowe „plamki” na twojej twarzy
Wzrok dziecka w 1-2 miesiącu życia
Gdy twoje dziecko z noworodka zmienia się w niemowlę, jego wzrok jest już nieco lepszy. Maleństwo może zauważyć nasycone kolory (na przykład czerwień albo zieleń), aczkolwiek nadal najwyraźniejsze będą dla niego czerń i biel.
Kilkutygodniowe niemowlę łatwiej dostrzeże rzeczy, które znajdują się na obrzeżach wzroku, niż na wprost. Łatwiej mu także zauważyć ruch, niż wzory.
Wzrok dziecka w 3-4 miesiącu życia
Tak – to jest właśnie ten moment, w którym wzrok twojego dziecka jest już na tyle dobry, aby poznało twoją twarz! 3-miesięczne dziecko zauważa już kolor żółty, miesiąc później dostrzega także niebieski.
Dziecko w tym wieku nabywa umiejętność, która zachwyca rodziców – mianowicie, potrafi już wodzić wzrokiem za poruszającymi się przedmiotami! To też dokładnie ten czas, w którym wszystkie karuzelki zawieszone nad łóżeczkiem zaczynają być dla malca ciekawe, a grzechotki w wyraźnych kolorach – kuszące.
W 4 miesiącu życia twoje maleństwo zaczyna widzieć już obuocznie, dzięki czemu może postrzegać głębię. To wielki krok dla rozwoju wzroku!
Wzrok dziecka w wieku 6-8 miesięcy
Ostrość wzroku twojego dziecka prawie dorównuje ostrości wzroku u dorosłego człowieka. To ten etap, w którym maluszek zauważa najdrobniejsze z drobinek… i będzie chciał wkładać je do ust. Malec rozpoznaje już całkiem sporo kolorów, choć do pełnej palety trochę mu brakuje.
Wzrok rocznego dziecka
Roczne dziecko widzi już praktycznie wszystkie kolory, a jego wzrok cechuje już prawie idealna ostrość. Prawie, ponieważ optotypy, dzięki którym okulista będzie mógł zbadać ostrość widzenia u malca, będą dla dziecka w pełni widoczne dopiero około szóstego roku życia.
Stymulacja wzroku niemowlaka
Tak naprawdę zdrowe dziecko przebywające w „normalnych” warunkach nie potrzebuje wyjątkowej stymulacji wzroku – wszystko dzieje się samo, wystarczy zwykła codzienność . Z drugiej jednak strony – niektóre z badań dowodzą, że dzieci wcześnie stymulowane wzrokowo są później inteligentniejsze. Dlatego możesz próbować:
- pierwszy miesiąc życia dziecka
Wykorzystuj czerń i biel. W takich kolorach mogą być zabawki, które położysz pod kątem (aby dziecko łatwiej je dostrzegło), plansze z wyraźnymi kształtami czy pozytywka. Uważaj jednak, aby nie przesadzić – zbyt dużo bodźców wzrokowych może rozdrażnić maluszka. Gdy jest marudne, pozabieraj wszystkie „sprzęty” i pozwól zmysłom dziecka odpocząć.
- drugi miesiąc życia dziecka
To czas na żywe barwy i duże kształty. Świetnie sprawdzą się figury geometryczne – np. namalowane albo wydrukowane. Pokazuj je dziecku, a z pewnością dostrzeżesz błysk zainteresowania. Możesz też zrobić własną karuzelę nad łóżeczko – zamiast zabawek, powieś tymczasowo wydrukowane, kolorowe kwadraty i koła.
- od trzeciego miesiąca życia dziecka
Zabawiaj dziecko kolorami. Powieś karuzelę, oglądajcie kolorowe książeczki, przesuwaj mu przed oczyma różnobarwne zabawki i kiedy dziecko zatrzyma na nich wzrok – połóż na nich jego rączkę.
Uwaga! Pamiętaj, że stymulacja wzroku to nie tylko kolory. Zaskakujące faktury czy zabawki przyciągające dźwiękami także sprawią, że ten wyjątkowy zmysł będzie coraz bardziej doskonały.