Ważne etapy w rozwoju wzroku dziecka. Sprawdź kiedy niemowlę zaczyna dobrze widzieć

Jeśli ciekawi cię temat i chcesz wiedzieć, kiedy twoja pociecha wyraźnie zobaczy twoją twarz – zapraszamy do lektury!

jak widzi noworodek

Noworodek widzi niewiele i wielu rodziców zdaje sobie z tego sprawę. Nie orientujemy się jednak, kiedy tak naprawdę dziecko widzi już tak, jak dorosły i jak zmienia się zmysł wzroku na przestrzeni pierwszych miesięcy życia.

Wzrok noworodka. Noworodek więcej czuje niż widzi

Oczy noworodka, chociaż piękne i przyciągające uwagę, niewiele mogą powiedzieć mu o otaczającym świecie. A oto szczegóły:

  • noworodek widzi około trzydzieści razy słabiej niż dorosły
  • tak malutkie dziecko widzi świat jak przez mleczną szybę lub przez mgłę
  • widzenie kolorów także nie jest mocną stroną noworodka – zauważa czarno-białe wzory, ale tylko te całkiem spore
  • jeśli przybliżysz swoją twarz do twarzy maluszka na około 20-30 cm, będzie widział jasną plamę
  • noworodek może wpatrywać się w oczy – robi to, ponieważ są to najbardziej kontrastowe „plamki” na twojej twarzy

Wzrok dziecka w  1-2 miesiącu życia

Gdy twoje dziecko z noworodka zmienia się w niemowlę, jego wzrok jest już nieco lepszy. Maleństwo może zauważyć nasycone kolory (na przykład czerwień albo zieleń), aczkolwiek nadal najwyraźniejsze będą dla niego czerń i biel.

Kilkutygodniowe niemowlę łatwiej dostrzeże rzeczy, które znajdują się na obrzeżach wzroku, niż na wprost. Łatwiej mu także zauważyć ruch, niż wzory.

Wzrok dziecka w 3-4 miesiącu życia

Tak – to jest właśnie ten moment, w którym wzrok twojego dziecka jest już na tyle dobry, aby poznało twoją twarz! 3-miesięczne dziecko zauważa już kolor żółty, miesiąc później dostrzega także niebieski.

Dziecko w tym wieku nabywa umiejętność, która zachwyca rodziców – mianowicie, potrafi już wodzić wzrokiem za poruszającymi się przedmiotami! To też dokładnie ten czas, w którym wszystkie karuzelki zawieszone nad łóżeczkiem zaczynają być dla malca ciekawe, a grzechotki w wyraźnych kolorach – kuszące.

W 4 miesiącu życia twoje maleństwo zaczyna widzieć już obuocznie, dzięki czemu może postrzegać głębię. To wielki krok dla rozwoju wzroku!

Wzrok dziecka w wieku 6-8 miesięcy 

Ostrość wzroku twojego dziecka prawie dorównuje ostrości wzroku u dorosłego człowieka. To ten etap, w którym maluszek zauważa najdrobniejsze z drobinek… i będzie chciał wkładać je do ust. Malec rozpoznaje już całkiem sporo kolorów, choć do pełnej palety trochę mu brakuje.

Wzrok rocznego dziecka 

Roczne dziecko widzi już praktycznie wszystkie kolory, a jego wzrok cechuje już prawie idealna ostrość. Prawie, ponieważ optotypy, dzięki którym okulista będzie mógł zbadać ostrość widzenia u malca, będą dla dziecka w pełni widoczne dopiero około szóstego roku życia.

Stymulacja wzroku niemowlaka 

Tak naprawdę zdrowe dziecko przebywające w „normalnych” warunkach nie potrzebuje wyjątkowej stymulacji wzroku – wszystko dzieje się samo, wystarczy zwykła codzienność . Z drugiej jednak strony – niektóre z badań dowodzą, że dzieci wcześnie stymulowane wzrokowo są później inteligentniejsze. Dlatego możesz próbować:

  • pierwszy miesiąc życia dziecka

Wykorzystuj czerń i biel. W takich kolorach mogą być zabawki, które położysz pod kątem (aby dziecko łatwiej je dostrzegło), plansze z wyraźnymi kształtami czy pozytywka. Uważaj jednak, aby nie przesadzić – zbyt dużo bodźców wzrokowych może rozdrażnić maluszka. Gdy jest marudne, pozabieraj wszystkie „sprzęty” i pozwól zmysłom dziecka odpocząć.

  • drugi miesiąc życia dziecka

To czas na żywe barwy i duże kształty. Świetnie sprawdzą się figury geometryczne – np. namalowane albo wydrukowane. Pokazuj je dziecku, a z pewnością dostrzeżesz błysk zainteresowania. Możesz też zrobić własną karuzelę nad łóżeczko – zamiast zabawek, powieś tymczasowo wydrukowane, kolorowe kwadraty i koła.

  • od trzeciego miesiąca życia dziecka

Zabawiaj dziecko kolorami. Powieś karuzelę, oglądajcie kolorowe książeczki, przesuwaj mu przed oczyma różnobarwne zabawki i kiedy dziecko zatrzyma na nich wzrok – połóż na nich jego rączkę.

Uwaga! Pamiętaj, że stymulacja wzroku to nie tylko kolory. Zaskakujące faktury czy zabawki przyciągające dźwiękami także sprawią, że ten wyjątkowy zmysł będzie coraz bardziej doskonały.

Autor
Karolina Wojtaś
fot.
Fotolia