Czego nie lubią noworodki i niemowlęta?

Maleńkie dzieci, pomimo że nie umieją mówić, płaczem i grymasami komunikują się z nami od pierwszych dni życia; pokazują, czego nie lubią a co sprawia im przyjemność.

czego nie lubią noworodki i niemowlęta

Maleńkie dzieci, pomimo że nie umieją mówić, płaczem i grymasami komunikują się z nami od pierwszych dni życia; pokazują, czego nie lubią a co sprawia im przyjemność. Warto obserwować dziecko by poznać jego upodobania to ułatwia pielęgnację niemowlęcia. Praktyczne porady pomogą Ci lepiej Twoje poznać dziecko byś czuła się pewnie w roli mamy.

Noworodki i niemowlęta nie lubią - Braku rozkładu dnia i rytuałów.

  • Niemowlęta uwielbiają i lepiej się rozwijają, gdy funkcjonują w uporządkowanej rzeczywistości. Jeśli codzienne czynności wykonujesz o różnych porach dnia bez wyraźnego rozkładu, planu dnia to Twoje maleństwo może być często rozdrażnione i niespokojne. Dlatego postaraj się wprowadzić rozkład dnia; stałe pory drzemki, posiłków, spacerów i głównych zabiegów pielęgnacyjnych. Warto dbać o rytuały, codzienna wieczorna kąpiel po kolacji i usypianie mniej więcej o tej samej porze; dzieci najlepiej zasypiają pomiędzy 19.30 a 20.30. Kiedy kąpiesz dziecko później może być ono marudne, bo po prostu jest zmęczone.
  • Harmonogram dnia poza tym, że jest dobry dla rozwoju niemowlęcia, ma też zalety dla ciebie; łatwiej będzie Ci wygospodarować chwilę czasu na swój odpoczynek w ciągu dnia.

Noworodki i niemowlęta nie lubią - Hałasu, głośnych dźwięków i nadmiaru wrażeń.

  • Niemowlęta w początkowym okresie swojego życia do prawidłowego rozwoju nie potrzebują zbyt wielu wrażeń, bo to je po prostu męczy. Dlatego unikaj dużych skupisk ludzi, dużych sklepów gdzie ilość bodźców; ludzie, kolory, rozgardiasz, ostre światło, głośna muzyka mogą przytłaczać maleństwo i przez to staje się rozdrażnione i płaczliwe. Nie dziw się, że w dużym sklepie niemowlę zaczyna bardzo głośno płakać wyrażając tym swoje niezadowolenie. Często rodzice w takich momentach działając w dobrej wierze popełniają błąd, zamiast wyciszyć niemowlę próbują je zabawić, strojąc do niego miny, machając przed oczami zabawką a dziecko zamiast się uspokoić i rozweselić płacze jeszcze bardziej; maluch woła mamo ja jestem zmęczony.

Noworodki i niemowlęta nie lubią - Gdy jest im za ciepło

  • Pamiętaj, kiedy jesteście w sklepie rozbierz maluszka, nadmiar wrażeń plus przegrzanie to gotowa awantura, szczególnie kiedy maluszek jest w foteliku lub wózku.

Noworodki i niemowlęta nie lubią - Zabiegów pielęgnacyjnych (kąpieli) i ubierania

  • Większość niemowląt niezbyt dobrze znosi zabiegi pielęgnacyjne a przy ubieraniu „drze się wniebogłosy”, najczęściej ma to miejsce, kiedy zakładasz mu ubranie wkładane przez głowę albo czapkę. W takich sytuacjach warto do dziecka mówić spokojnym głosem, tłumacząc mu, co robimy. To niestety nie spowoduje, że maluszek przestanie natychmiast płakać, ale będzie oswajał się z wykonywanymi czynnościami. Czynności pielęgnacyjne powinny być wykonywane sprawnie, pewnymi i spokojnymi ruchami. Nie martw się na początku prawie każda mama boi się, że może uszkodzić maluszka, po kilku dniach dojdziesz do wprawy.
  • Jeśli chodzi o kąpiel to pamiętaj by w łazience czy innym pomieszczeniu, w którym kąpiesz dziecko nie było za zimno (ok. 24C) i by woda miała odpowiednią temperaturę (zalecana temperatura wody to 37C). Niektóre dzieci lubią chłodniejszą wodę a inne troszkę cieplejszą; to musisz sprawdzić metodą prób i błędów. Dobrym sposobem jest wkładanie do wanienki niemowlęcia okrytego na brzuszku tetrową pieluszką; to sprawdzony sposób. Dziecko powinno być okryte pieluszką przez cały czas kąpieli a my tylko troszkę odkrywamy miejsca, które chcemy umyć. Również podczas kąpieli przemawiaj spokojnie i czule do dziecka informując go, co w danej chwili robisz. Poza tym, że w ten sposób okazujesz szacunek dziecku wpływasz też na rozwój mowy.

Noworodki i niemowlęta nie lubią - Stresu rodzica i gwałtownych ruchów

  • Kiedy wykonujesz zabiegi pielęgnacyjne bądź spokojna i wykonuj spokojne ruchy, twój stres i pośpiech dziecko wyczuwa i również staje się nerwowe.

Noworodki i niemowlęta nie lubią - Być pozostawione same sobie i braku czułości

  • Niemowlę mniej więcej do 6 miesiąca traktuje mamę i siebie jak jedną osobę, kiedy oddalasz się z pola jego widzenia ogrania je przerażenie. Dopiero w okolicach 8 miesiąca życia dziecko zaczyna powoli rozumieć, że kiedy znikasz z pola widzenia nie znikasz na zawsze. Bez względu na płeć dziecka okazuj mu jak najwięcej czułości. Masaż i głaskanie uspokajają dziecko i wpływają na rozwój mózgu. Tul i noś swoje maleństwo jak najczęściej, dając mu poczucie bezpieczeństwa.

Twoje maleństwo już, jako noworodek to odrębna istota mająca swoje upodobania i swoją osobowość. Dlatego staraj się poznać jego charakter i upodobania; to wam ułatwi wspólne funkcjonowanie. Nie porównuj go z innymi dziećmi jedne śpią więcej, jedzą mniej są bardziej lub mniej ruchliwe, noworodki i niemowlaki różnią się miedzy sobą tak jak dorośli.

Autor
Sylwia Stasiów
fot.
Fotolia