Drugi miesiąc życia - wielka radość drugiego miesiąca

W 2 drugim miesiącu życia maleńki człowiek wychodzi z okresu noworodkowego i wkracza w nowy etap życia - niemowlęcia.

2 miesiąc życia niemowlaka, kalendarz rozwoju niemowlaka

W 2 drugim miesiącu życia maleńki człowiek wychodzi z okresu noworodkowego i wkracza w nowy etap życia - niemowlęciaNasze niemowlę staje się nieco bardziej aktywne. Można zauważyć pierwsze subtelne symptomy pewnego porządku w ruchach dziecka. Nie możemy, co prawda mówić jeszcze tu o płynności, koordynacji czy harmonii, ale maluchy zaczynają powolutku kontrolować swoje ruchy.

Odruchy noworodkowe w drugim miesiącu życia

Odruch dłoniowo - chwytny słabnie, raczka jest coraz częściej otwarta. W końcu drugiego miesiąca, czyli w 8 tygodniu życia, dziecko odkrywa ze ma dwie dłonie, które łączy ze sobą w linii środowej ciała, na razie bez kontroli wzroku. Jest to bardzo ważny punkt w rozwoju gdyż dochodzi do spotkania prawej i lewej strony ciała w linii środka.

Odruch Moro w tym okresie nieco się wycisza, choć wciąż jest obecny.

Co lubi dwumiesięczne niemowlę?

W drugim miesiącu życia buzia mamy czy taty jest dla malucha największą atrakcją. Wszystkie zabawy twarzą w twarz są dla dziecka bezcennym czasem. Malec stara się głaskać twarz, wsadza palce do uszu, oczu, ciągnie za włosy i poznaje coraz bardziej swoich najbliższych opiekunów. W końcu drugiego miesiąca następuje moment wyczekiwany przez rodziców - pierwszy świadomy uśmiech dziecka. Od tej pory maluszek będzie się do Was uśmiechać coraz częściej w formie zaczepki albo odpowiedzi na Wasz uśmiech.

Co to jest fizjologiczna asymetria dwumiesięcznego niemowlaka

Okres drugiego miesiąca to czas fizjologicznej asymetrii u dziecka. Co to oznacza? Maluch korzysta z asymetrycznego tonicznego odruchu szyjnego, który jest obecny już w życiu płodowym, jednak szczyt jego aktywności przypada właśnie na drugi miesiąc. Kiedy leżąc ma plecach malec popatrzy np. na prawą stronę, jego raczka i nóżka po stronie buzi prostuje się, również ciężar ciała przenosi na tą wysłużoną stronę. Po stronie potylicznej obie kończyny pozostają zgięte a tułów „skraca się". Za pośrednictwem wzorca asymetrycznego rozpoczyna się kształtowanie koordynacji wzrokowo - ruchowej gdyż dziecko kieruje wzrok na rękę po stronie twarzy.

Niemowlę poznaje także swoje ciało, oraz możliwość zmiany pozycji poprzez przenoszenie ciężaru ciała.
Ważne jest, aby rodzice zwracali uwagę czy maluszek zwraca głowę w obie strony, czy nie preferuję jednej lub drugiej strony ciała. Jest to ważne ze względu na możliwość powstania asymetrii w momencie utrwalenia wzorca asymetrycznego tylko na jedną stronę. Aby zapobiec powstaniu ewentualnej asytmerii należy wszystkie czynności pielęgnacyjne wykonywać przy dziecku na obie strony naprzemiennie. Jeśli karmimy malucha z butli starajmy się tak samo jak przy karmieniu piersią układać go raz z jednej strony raz z drugiej. Kładąc dziecko na podłoże kładźmy je raz przez lewy raz przez pracy boczek. Zmieniajmy maluszkowi często pozycje, dajmy mu swobodę ruchów i nie ograniczajmy pola widzenia.

Czy kłaść 2 miesięczne niemowlę na brzuszku?

Malec położony na brzuchu unosi główkę pod katem 45 stopni do podłoża, ale nie potrafi jej jeszcze utrzymać. Opiera się na zgiętych ramionach, łokcie przesuwa nieznacznie przed linię barków, napinając bardzo silnie mięśnie grzbietu. Kończyny dolne nadal pozostają zgięte we wszystkich stawach.

Autor
Anna Godula - fizjoterapeutka
fot.
Fotolia