Jak stymulować rozwój słuchu i wzroku dziecka

Rozwój wzroku i słuchu, można stymulować od pierwszych dni życia.

jak rozwijać słuch i wzrok niemowlaka

Rozwój wzroku i słuchu, można stymulować od pierwszych dni życia. Pamiętajmy jednak, żeby nie wymagać od dziecka niczego ponad jego możliwości to ma być przyjemna zabawa.

Wzrok małego dziecka

Dla młodszych dzieci

Noworodek widzi niewyraźnie, ale lubi kontrastujące zestawienia barw, na przykład bieli i czerni. Na kartce rysujemy czarne linie i wieszamy ją niedaleko dziecka. Możemy też zakupić gotowe czarno białe zabawki.
Świetną funkcję spełniają karuzele montowane przy łóżeczkach. Maluszek może wtedy obserwować zawieszone przedmioty, a nawet próbować ich dosięgnąć.
3 miesiąc życia jest dobrym czasem na wprowadzenie maty edukacyjnej. Kolorowe elementy świetnie skupiają wzrok maluszka. Dużą atrakcją są zabawki z bezpiecznym lusterkiem, w którym dzieci z chęcią oglądają swoje odbicie.

Stymulacja w pierwszym roku powinna opierać się na pokazywaniu – dosłownie wszystkiego, co można pokazać, zaczynając od grzechotek i zabawek, poprzez książeczki, kończąc na wyposażeniu domu i tego, co jest za oknem. Niemowlęta uwielbiają też obserwować ludzkie twarze, zwłaszcza śmieszne miny.

Z czasem można wprowadzać kolejne zabawy, szczególnie, gdy maluch będzie swobodnie siedział. Ważne miejsce zajmują zabawy w chowanie i pokazywanie, wszelkie wariacje zabawy w " a kuku" (chowamy misia pod kołdrą lub własną buzię zakrywamy pieluszką tetrową).

W stymulacji wzroku trzeba też pamiętać o kolorach. Już z rocznym dzieckiem można bawić się w segregowanie klocków według kolorów. Później kolory wykorzystujemy w różnych technikach – rysowaniu, lepieniu z plasteliny, malowaniu farbami.

Dla trochę starszych

Starszym dzieciom wprowadzamy zabawy nieco trudniejsze. Oczywiście, nadal znaczną część czasu poświęcamy książeczkom, w tym historyjkom obrazkowym (oglądaniu, czytaniu, pokazywaniu). Stymulując wzrok, nie można zapomnieć o puzzlach, choć na początek warto jest je wykonać samodzielnie. Wystarczy pociąć pocztówkę na dwa, trzy kawałki. Sprawdzi się również gra „memory" w wersji dla najmłodszych, polegająca na odnajdywaniu dwóch takich samych obrazków.

Dobrze jest wypróbowywać z dzieckiem również inne zabawy, wykorzystujące spostrzeganie i zapamiętywanie – układanie kilku klocków według prostego układu lub wzoru, segregowanie ze względu na kolor i wielkość.

Słuch małego dziecka

Dla młodszych dzieci

Niemowlęta powinny stopniowo oswajać się ze światem dźwięków. Potrzebują łagodnych tonów, spokojnego przemawiania do nich. Gwałtowne, ostre i głośne dźwięki zazwyczaj wywołują u nich strach i płacz. Malutkie dzieci uwielbiają być czule zagadywane, a także słuchać cichej muzyki. Nic nie zastąpi jednak maminego śpiewu (tatusiowego również!).

Z kolejnymi miesiącami życia trzeba wprowadzać dziecko w świat dźwięków, i zapoznawać z różnymi odgłosami np. grzechotek i zabawek, kapania wody, szum wiatru, szczekania psa. Niezwykle relaksujące są dla maluszków pluszowe pozytywki, wygrywające ciche melodie.

Dla starszych dzieci

Wraz z rozwojem dzieci coraz bardziej wkraczają w świat dźwięków, co więcej - biorą w nim czynny udział. Istnieje całe mnóstwo zabaw usprawniających zmysł słuchu: naśladowanie odgłosów, zwłaszcza zwierząt, wydobywanie wielu dźwięków poprzez parskanie czy cmokanie. Ogromną radość sprawia dzieciom możliwość stukania łyżkami, pokrywkami garnków, a także granie na instrumentach muzycznych dla dzieci np. na drewnianym bębenku lub cymbałkach. Ponadto w zestawie ćwiczeń usprawniających nie powinno zabraknąć wspólnego tańczenia, słuchania muzyki i wystukiwania w jej rytmie, klaskania, śpiewania, rymowania. Do malucha trzeba też dużo mówić, z uwzględnieniem różnej intonacji i natężenia głosu. To świetne ćwiczenia zapoczątkowujące naukę mówienia.

Autor
Anna Chmielewska
fot.
Fotolia