9 sposobów na kolkę u noworodka - czy znasz je wszystkie?

Kolka niemowlęca wpisana jest w okres pierwszych miesięcy życia, nie oznacza to, że nie możemy zrobić nic, aby pomóc dziecku. Oto 9 najskuteczniejszych, doraźnych sposobów na kolkę u noworodka.

sposoby na kolkę u nowrodka

Rozdzierająco płacze, podkurcza nóżki i napręża całe ciało – dziecko mające kolkę niemowlęcą bardzo cierpi, a z nim cierpią bezradni rodzice. I chociaż kolka u noworodka wpisana jest w okres pierwszych miesięcy życia, nie oznacza to, że nie możemy zrobić nic, aby pomóc dziecku.

Oto 9 najskuteczniejszych sposobów na kolkę u noworodka i niemowlęcia

Masaż brzuszka na kolkę niemowlęcą

Masaż dziecka pomaga na wiele dolegliwości, a jeśli dobrze przeprowadzimy go u niemowlęcia, pomoże i na niemowlęcą kolkę. Aby maluszek poczuł ulgę, musisz mieć przede wszystkim… ciepłe dłonie. Wysmaruj je oliwką, a potem przyłóż do gołego brzuszka i zacznij go masować. Kieruj się intuicją, rób kółeczka zgodnie z ruchem wskazówek zegera, wykonuj posuwiste ruchy. Nie rób tego zbyt delikatnie, ale też nie za mocno.

Ważna wskazówka:  Zanim powiesz: „to nie działa”, spróbuj pomasować brzuszek dziecka minimum 10 minut.

Dociskaj nóżki do brzuszka

Kolka niemowlęca to ból spowodowany nagromadzeniem gazów w jelitach. Istnieje prosta metoda, aby je stamtąd wydostać. Mianowicie, leżącemu na pleckach niemowlęciu dociskaj zgięte w kolanach nóżki do brzucha. Nie bój się robić tego stanowczo, dziecko nie jest z gumy.

Ważna wskazówka: Wyrób sobie jakiś system, np. trzy razy po jednej nóżce kolankiem do brzucha, zmiana nóżki, a potem obie nóżki naraz. Dzięki temu jelita będą dociskane w różnych miejscach. Po kilku minutach – albo nawet wcześniej, usłyszysz uwalnianie gazów. Możesz być pewna, że przy każdym takim bączku dziecko czuje niesamowitą ulgę!

Kąpiel niemowlęcia sposobem na kolkę

Kolka niemowlęca zwykle dopada dzieci w godzinach wieczornych. Niezależnie jednak od tego, o której łapie twoje niemowlę, po prostu włóż je do ciepłej wody i polewaj nią brzuszek. Malec może z początku płakać, ale po chwili uspokoi się.

Nasza wskazówka: Do polewania brzuszka dziecka używaj słuchawki prysznica, nastawionej na łagodny strumień. Możesz dociskać strumień do brzuszka, co będzie jednocześnie jego masażem. Możesz brzuszek niemowlęcia okryć pieluszką tetrowa i polewać ciepłą wodą.

Połóż ciepłą tetrę na brzuch

Jeśli wiesz już, że sposób z kąpielą nie działa albo nie masz możliwości wykąpania dziecka, połóż mu na brzuszku ciepłą pieluchę tetrową. Najłatwiej będzie ją po prostu przeprasować. Uważaj jednak – nie może być zbyt gorąca!

Podaj herbatę z kopru włoskiego

Nie każde dziecko „zgadza się” przyjąć jakikolwiek napój w ataku kolki niemowlęcej – i trudno dziwić się obolałemu maleństwu. Niemniej warto spróbować jednego z najstarszych sposobów na ból brzuszka i podać dziecku ciepłą herbatę z kopru włoskiego. Koper włoski na herbatkę kupisz w sklepach zielarskich lub ze zdrową żywnością.

Nasza wskazówka: Herbatę z kopru włoskiego możesz podać dziecku niezależnie do innych metod. Kiedy więc widzisz, że zaczyna się wieczorny atak kolki niemowlęcej, podaj herbatkę, a potem spróbuj innych sposobów. W tym czasie koper zacznie działać na jelita niemowlęcia.

Połóż na brzuszku termofor

Metodę tę stosują babcie, stosują kobiety w czasie miesiączki, stosują wszyscy, których boli brzuch – dlaczego więc nie wykorzystać jej na dziecku? Najlepszy będzie termofor płaski, który „otuli” brzuszek malca. Połóż go na brzuchu dziecka i przytul maleństwo. Twoje ramiona plus ciepło powinny zadziałać pozytywnie.

Nasza wskazówka: Jeśli taki termofor nie działa, spróbuj inaczej. Wypełnij zwykłą butelkę do mleka ciepłą (ale nie gorącą!) wodą, a przejeżdżaj butelką po brzuchu – w prawo i lewo. Będzie to masaż połączony z ciepłem.

Połóż dziecko brzuchem na swoim ciele

Kładzenie dziecka na brzuchu to jeden z lepszych sposobów na łagodzenie bólu związanego z kolką u niemowląt, chociaż wymaga on nieco cierpliwości. Niemniej spróbuj koniecznie. Rozbierz dziecko do pieluszki, a potem połóż je na swoim brzuchu albo kolanach i przykryj kocykiem. Jeśli dziecko leży na kolanach, możesz kołysać nimi na boki.

Masaż niemowlęcia z kolką na piłce

Jeszcze skuteczniejsze jest położenie niemowlęcia na dużej piłce i poruszanie nią w spokojny sposób. W ten sposób „masaż” brzuszka będzie dokonywał się sam. Musisz jednak zachować ostrożność – najlepiej będzie, jeśli jedna osoba będzie poruszała piłką, druga trzymała dziecko.

Nasza wskazówka: Jeśli dziecko zaczyna głośniej płakać – odpuść. 

Otul, wycisz, ukołysz niemowlę cierpiące na kolkę niemowlęcą

Atak kolki u niemowlęcej przebiega w nasileniu, ponieważ dziecko jest nie tylko obolałe, ale i rozdrażnione dobiegającymi zewsząd bodźcami. To normalne – sami jesteśmy bardziej drażliwi w obliczu np. bólu zęba. Dlatego dobrym sposobem na uspokojenie maluszka jest wyciszenie go. Otul dziecko kocykiem (owijając rączki), zabierz do cichego i przyciemnionego roletami pokoju, przytul do siebie i kołysz, cichutko nucąc.

Nasza wskazówka: Metoda ta będzie skuteczniejsza, jeśli przed całą procedurą położysz na brzuszek dziecka ciepły termofor.

Leki na kolkę u noworodka

Unikaj „magicznych” leków na kolkę, sprowadzanych np. przez osoby trzecie z Niemiec czy innych krajów. To nieodpowiedzialne i niebezpieczne!

Autor
Karolina Wojtaś
fot.
Fotolia