Sponsorowany
Katar u niemowlęcia i małego dziecka – jak przynieść ulgę dziecku?
W przypadku najmłodszych dzieci należy aplikować sól fizjologiczną i wodę morską. Oba te płyny mogą być stosowane już u niemowląt. Usuwanie wydzieliny ułatwiają aspiratory do noska. Wypływającą z nosa wydzielinę warto na bieżąco usuwać przy pomocy chusteczki higienicznej i regularnie myć buzię.
Pamiętaj także o pielęgnacji okolicy nosa, ponieważ zalegająca tam wydzielina może spowodować wyschnięcie delikatnej skóry i podrażnienia. Może to nawet doprowadzić do zaczerwienienia i bólu. Smaruj oczyszczoną skórę pod noskiem delikatnym kremem natłuszczającym. Już od 4. roku życia możesz pielęgnować ją maścią majerankową, która wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, łagodzi stany zapalne i udrażnia zatkany nos. Specjalnie dla najmłodszych stworzone zostały plasterki i żele zapachowe ułatwiające oddychanie. Zawierają one substancje eteryczne, które stopniowo uwalniają się i wpływają na obkurczenie naczyń krwionośnych w nosie. Są one nieocenioną pomocą podczas nocnego odpoczynku. Po więcej informacji o sposobach łagodzenia objawów kataru u dzieci zajrzyj na stronę https://www.allecco.pl/artykuly.html
Sprawdzone domowe sposoby na katar u kilkulatka
Stosowanie domowych metod jest proste i niedrogie. Wielu opiekunów chętnie sięga po preparaty na bazie naturalnych składników już na początkowym etapie infekcji sezonowej. Ulgę w katarze przyniosą ciepłe kąpiele z dodatkiem gruboziarnistej soli. Rodzice też chętnie robią dziecku kilkuminutowe inhalacje z użyciem ziół lub roślinnych olejków eterycznych. Szczególne właściwości przydatne w leczeniu kataru wykazują: rumianek, lawenda, tymianek, macierzanka i majeranek. Naturalne sposoby walki z nieżytem górnych dróg oddechowych są bezpieczne i łagodne dla organizmu dziecka.
Co na zatkany nos – skuteczne metody leczenia kataru
W objawowym leczeniu kataru u dzieci przydają się różne preparaty, które rozrzedzają wydzielinę, zmniejszają dyskomfort i nawilżają śluzówkę. Najmłodszym dzieciom można w tej sytuacji podać sól fizjologiczną. Dobrze sprawdza się też izotoniczny lub hipertoniczny roztwór wody morskiej. Starszym dzieciom można zaproponować żel lub spray do nosa z chlorowodorkiem ksylometazoliny znanym ze swoich właściwości. Takie preparaty zmniejszają obrzęk i przekrwienie błony śluzowej oraz zmniejszają ilość produkowanej wydzieliny.
Jak pielęgnować dziecko z katarem?
Oprócz tradycyjnych i zalecanych metod walki z katarem warto pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji dziecka. Maluchy z zatkanym nosem bywają marudne i rozdrażnione, więc odpoczynek i spokojna rozrywka – np. układanie puzzli lub czytanie bajek – pozwoli im się odprężyć i zregenerować. Pamiętaj o tym, aby swojemu dziecku często proponować ciepłe napoje. W tym czasie świetnie sprawdzają się rozgrzewająca herbatka z miodem lub sokiem z malin. Działanie prozdrowotne mają też herbatki i soki z dzikiej róży, czarnego bzu oraz owoców leśnych. Do naparu spróbuj dodać plasterek cytryny lub imbiru, który ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Ciepły płyn rozgrzeje malca i pomoże udrożnić nos. Zadbaj też o wietrzenie pokoju dziecka przed snem oraz o odpowiednią temperaturę w dziecięcej sypialni.
Katar jest zwykle niegroźną, ale bardzo uciążliwą dolegliwością. Sprawdzone sposoby pomogą przynieść ulgę maluchowi i odetkać zatkany nos.