Dziecięce przeziębienia - kaszel i katar u noworodka i niemowlaka

Czy katar i pokasływanie można leczyć na własną rękę, czy lepiej skonsultować z pediatrą?

dziecięce przeziębienia

Wiele mam zastanawia się, kiedy pójść z przeziębionym dzieckiem do lekarza. Czy katar u niemowlaka i pokasływanie można leczyć na własną rękę, czy lepiej skonsultować z pediatrą? Jedno jest pewne – zawsze wzywamy lekarza  do chorego noworodka. Katar u kilkumiesięcznego dziecka można już trochę przeczekać. Natomiast gdy do objawów dołącza gorączka, zmiana zachowania lub wydzielina z nosa koloru żółtego bądź zielnego, należy udać się do pediatry.

Gorączka u noworodków i niemowląt

Gdy dziecko zaczyna gorączkować, nie trzeba wpadać w panikę. Musimy pamiętać, że prawidłowa temperatura ciała dziecka wynosi od 36,6 do 37,2°C, a temperatura 37,3 - 38°C jest jedynie stanem podgorączkowym.

Podwyższona temperatura ciała nie zawsze musi wiązać się z infekcją. Kilkumiesięczne niemowlęta nie mają dojrzałego układu termoregulacji, stąd podwyższoną temperaturą mogą reagować na przykład na przegrzanie czy zbyt długą zabawę. Winowajcą może być też ząbkowanie.

W stanie podgorączkowym, czyli poniżej 38°C, zwłaszcza gdy podejrzewamy infekcję, nie ma potrzeby obniżania temperatury. W takiej temperaturze przeciwciała odpornościowe najlepiej zwalczają infekcję.

Temperaturą wskazującą na konieczność jej obniżania jest powyżej 38°C. Taka wysoka temperatura skutkuje dużym wysiłkiem serca, przyspieszeniem oddechu, bólem głowy, a nawet silnymi dreszczami czy drgawkami gorączkowymi.

Jak obniżyć dziecku gorączkę:

 • na czoło, kark lub łydki przykładamy chłodne okłady
 • kąpiemy dziecko – temperatura wody ma być o dwa stopnie niższa od aktualnej temperatury ciała dziecka (zbyt zimna woda może wywołać szok termiczny!)
 • podajemy preparaty przeciwgorączkowe, dostosowane do wieku i wagi dziecka! Preparaty są dostępne w postaci płynów i czopków.
 • dziecko ubieramy lekko nie przegrzewamy, zapewniamy właściwą temperaturę pomieszczenia,
 • podajemy duże ilości płynów i często przystawiamy do piersi.

Katar u noworodka i niemowlęcia

Zakatarzony nosek musimy przede wszystkim oczyszczać. Zalegająca wydzielina może skutkować zapaleniem ucha bądź dróg oddechowych. Nosek trzeba zawsze oczyścić przed karmieniem, co umożliwi ssanie (przy silnym katarze należy oczyszczać również w trakcie karmienia).

Najbardziej w oczyszczaniu noska pomaga specjalny aspirator, który jest bezpieczniejszy dla śluzówki nosa niż tradycyjna gruszka. Aby ułatwić wyciąganie wydzieliny, zwłaszcza gdy jest zaschnięta, można wpuścić do obu dziurek nosa po jednej bądź dwie kropelki soli fizjologicznej (służy do tego również woda morska w sprayu).

Co robić gdy niemowlę ma katar

 • noworodki i niemowlęta często nosić na rękach w pozycji pionowej, co ułatwi wypływanie wydzieliny,
 • pod materac w łóżeczku, od strony główki, podłożyć książki lub zwinięte ręczniki (podczas snu główka powinna być położona wyżej niż klatka piersiowa),
 • nawilżać powietrze w pokoju, na kaloryfer rozwieszać zwilżone ręczniki, na łóżeczku – zwilżone pieluchy tetrowe,
 • skórę pod noskiem posmarować maścią majerankową.

Gdy dziecko ma tylko katar, nie gorączkuje, a na dworze jest ładna pogodna, nie ma przeciwwskazań do wychodzenia na spacery.

Kaszel u noworodka i niemowlaka

Przeziębione dziecko na początku sucho pokasłuje. Kaszel jest suchy, ponieważ w górnych drogach oddechowych jeszcze nie zgromadziła się wydzielina. Zwykle po kilku dniach suchy kaszel przechodzi w mokry, gdyż śluz zaczyna być usuwany. Dlatego kaszlące dziecko powinno zostać osłuchane przez lekarza, który prawdopodobnie zaleci odpowiedni syrop (przede wszystkim ze względu na rodzaj kaszlu). Preparaty musimy podawać według zaleceń – niektórych nie wolno podawać wieczorem.

Co robić gdy dziecko kaszle

 • podajmy dziecku dużo napojów, szczególnie wodę lub herbatki owocowe rozcieńczone kompoty – ułatwi to odkrztuszanie.
 • niemowlęta trzeba często nosić na rękach
 • w pozbywaniu się wydzieliny przy mokrym kaszlu pomaga oklepywanie plecków kilka razy dziennie (uwaga! – główka powinna być niżej niż pupa, co ułatwi spływanie wydzieliny).
 • pod materacyk od strony główki dobrze jest podłożyć podwyższenie.

Gdy kaszlowi towarzyszy wzrastająca gorączka, kaszel nasila się, staje się „szczekający” lub dziecko ma duszności i świszczący oddech, musimy niezwłocznie wezwać lekarza.

Ból brzucha u niemowlaka

Ból brzucha może być związany z różnymi przyczynami, dlatego trzeba wypytać dziecko o szczegóły (kiedy brzuszek boli, jakiego typu to jest ból, w którym miejscu dokładnie boli).

Powody bólu brzucha u dzieci

 • zaparcie – ból całego brzuszka nasilający się przy wypróżnianiu. Powinny pomóc suszone owoce, jabłka, odpowiednia dieta. Na własną rękę nie wolno podawać środków przeczyszczających!
 • infekcja dróg moczowych – bólowi brzuszka towarzyszy ból przy siusianiu. Konieczna jest wizyta u lekarza!
 • zakażenie przewodu pokarmowego – dodatkowo występuje biegunka i wymioty. Dziecko może zwijać się z bólu, być osłabione, a bóle mogą przychodzić „falami”. Ważne jest podawanie dużej ilości płynów.
 • nietolerancja na przepisany lek – należy skonsultować się z lekarzem, być może trzeba będzie przepisać inny lek
 • zapalenie wyrostka- ból jest ostry, promieniuje od okolic pępka po prawą pachwinę, nierzadko towarzyszą mu nudności, wymioty i gorączka. Trzeba jak najszybciej udać się do lekarza lub szpitala.

Ból gardła przy przeziębieniu

Ból gardła jest bardzo często pierwszym symptomem przeziębienia. Starsze dziecko powie nam, że boli je gardło, u młodszego możemy zauważyć niechęć do jedzenia i przełykania, a także wzmożone ślinienie się.
Dziecko powinno dużo pić. Można zastosować łagodny preparat uśmierzający ból gardła dostosowany do wieku dziecka.
Spróbujmy zajrzeć w gardło dziecka – gdy jest mocno zaczerwienione, widać na nim białe plamki, a objawom towarzyszy gorączka, koniecznie należy udać się do lekarza.

Ból ucha przy przyziębieniu

Ból ucha zawsze powinien zostać skonsultowany z pediatrą.

Przyczyn bólu ucha u dzieci

 • zapalenie ucha środkowego – ból nie nasila się przy pociąganiu za małżowinę, towarzyszy mu gorączka, niemowlęta są rozdrażnione, płaczą, gorączkują, mają kłopoty ze ssaniem. Konieczna jest wizyta u lekarza i zazwyczaj przepisanie antybiotyków.
 • zapalenie ucha zewnętrznego – na skutek tworzenia się w przewodzie słuchowym czyraków, zwykle w związku z dostaniem się do ucha bakterii. Ból ucha nasila się przy pociąganiu za małżowinę. Również trzeba udać się do lekarza.
 • uraz – każdy uraz błony bębenkowej wymaga wizyty u laryngologa.
Autor
Anna Chmielewska

Zaakceptowano przez eksperta

konsultacja merytoryczna dr Wiesław Kamiński - pediatra, lekarz rodzinny
fot.
Fotolia