Sprawdzone sposoby na katar u niemowlęcia i noworodka

Jak pomóc zakatarzonemu maluszkowi i kiedy należy szukać pomocy u lekarza?

katar u niemowlęcia

Każda mama, której dziecko już przynajmniej raz przechodziło katar, doskonale zdaje sobie sprawę z wagi tego problemu. Bo chociaż dla nas nie jest to poważna dolegliwość, to w przypadku niemowlęcia sprawy wyglądają zupełnie inaczej. Jak pomóc zakatarzonemu maluszkowi i kiedy należy szukać pomocy u lekarza?

Katar u niemowlęcia

Wirusowy katar u niemowlęcia to dolegliwość, którą raz na jakiś czas przechodzi niemal każde dziecko. Jednocześnie każda mama dobrze wie, że okres zakatarzenia niemowlęcia jest naprawdę trudny i wynika to z kilku powodów:

  • Po pierwsze – przez katar niemowlę nie może lub nie chce jeść. Zatkany nosek całkowicie uniemożliwia mu ssanie piersi/butelki, a kiedy już wydzielina zostanie odciągnięta, dziecko bywa zbyt rozdrażnione, by spokojnie wypić mleko.
  • Po drugie – katar u niemowlęcia powoduje problemy ze snem. Małe dzieci nie potrafią oddychać przez usta. Próby oddychania przez zakatarzony nosek oznaczają pobudki co kilka minut. Dochodzi do tego rozdrażnienie i… noc mamy z głowy.
  • Po trzecie – katar u niemowlęcia to często dopiero zwiastun poważniejszych kłopotów. Maluszek większość swojego czasu spędza leżąc na pleckach. Wydzielina ciągle spływa zatem do gardła, skąd może przemieścić się do oskrzeli i uszu. A to oznacza zupełnie nowe infekcje, wymagające interwencji lekarskiej.

Wszystko wskazuje na to, że widząc pierwsze objawy kataru, musimy przygotować się na kilka trudniejszych dni i uzbroić w cierpliwość. Pocieszające jest to, że istnieje sporo dobrych sposobów na katar i tym samym zmniejszenie natężenia dolegliwości odczuwanych przez dziecko.

Domowe sposoby na katar u noworodka i niemowlaka

domowe sposoby na katar u niemowlęcia

Odpowiednie postępowanie podczas kataru u niemowlęcia ma ogromne znaczenie – nie tylko dla lepszego samopoczucia dziecka, ale i dla uniknięcia poważniejszych infekcji. Domowe sposoby na katar u niemowlaka są proste i szybkie do wprowadzenia. Pamiętaj zatem, że szczególnie ważne jest:

  • regularne oczyszczanie noska

To najważniejsza część „programu”. Istotne jest, aby nosek był oczyszczony przed spaniem oraz przed jedzeniem. Jak to robić?

Przede wszystkim przy katarze u niemowlęcia musisz rozrzedzić zalegającą wydzielinę – idealna będzie do tego woda morska w sprayu (można jej używać już od pierwszych dni życia). Po tym, jak ją zaaplikujesz, odczekaj kilka sekund, a potem usuń wydzielinę za pomocą specjalnego aspiratora. Można użyć także tradycyjnej „gruszki”, jednak jej działanie jest słabsze.

Dla niemowląt polecam aspiratory do nosa, one naprawdę ułatwiają oczyszczanie dzieciecego noska, do wyboru masz aspirator ręczny albo aspirator elektryczny

Jeśli dziecko dalej ma zatkany nosek, możesz użyć specjalnych kropli, które go udrożnią – ich stosowanie zaleca się szczególnie przed snem dziecka. Pamiętaj jednak, że kropli tych można używać tylko trzy razy dziennie i nie dłużej, niż przez 3-4 dni. Dokładnie sprawdź i przestrzegaj zaleceń w instrukcji dołączonej do leku - czy jest dostosowany do wieku niemowlęcia i sposób jego dozowania.

  • regularnie pojenie dziecka

Im więcej twoje dziecko będzie piło, tym bardziej rozrzedzony będzie katar. Podawaj więc wodę lub pierś. Nie przejmuj się jeśli starsze niemowlę (np. 8-miesięczne) będzie żądało tylko matczynego mleka – to chwilowa sytuacja, na którą warto zezwolić.

  • nawilżanie powietrza

Suche pomieszczenie plus katar u niemowlęcia oznaczają dla dziecka nieprzespaną noc. Dlatego dbaj o to, aby powietrze w pomieszczeniu w którym śpi dziecko było dobrze nawilżone i wywietrzone. Ten domowy sposób na katar ma dwie opcje – albo rozkładasz mokre ręczniki na kaloryferach albo po prostu włączasz nawilżacz. Warto też pamiętać, że temperatura w pokoju nie powinna przekraczać 20 stopni. Może być nawet trochę niższa – lepiej, gdy dziecko jest cieplej ubrane, ale oddycha chłodniejszym powietrzem. 

  • smarowanie

Przy katarze u niemowlęcia smarujemy dziecko w dwóch miejscach – pod noskiem, aby nie doszło do uszkodzenia skóry oraz na klatce piersiowej. W pierwszym przypadku, jeśli dziecko jest malutkie i nie możesz stosować maści majerankowej, sięgnij po wazelinę. Jeśli dziecko skończyło już pół roku, możesz użyć bardziej specjalistycznych środków (zapytaj o nie w aptece).

  • kładź niemowlę na brzuszku

Warto też pamiętać o tym, aby jak najczęściej kłaść zakatarzone niemowlę na brzuszku – ułatwia to spływanie wydzieliny we „właściwą” stronę.

Katar u niemowlęcia - kiedy do lekarza?

W przypadku, gdy mówimy o katarze u niemowląt -  wirusowym, trwającym kilka dni i objawiającym się tylko przezroczystą wydzieliną, wizyta w pełnej bakterii przychodni nie jest potrzebna – osłabiony organizm dziecka nie potrzebuje takiego wystawiania na próbę. Na pewno trzeba udać się do pediatry, jeśli:

  • dziecko zaczyna gorączkować albo kasłać
  • wydzielina zmienia się w biało – żółtą albo zieloną
  • oprócz kataru u niemowlęcia pojawia się zapalenie spojówek (może to świadczyć o katarze alergicznym)
  • dziecko zaczyna być bardzo drażliwe, często i nagle zanosi się płaczem (może to oznaczać bolesne zapalenia ucha)
fot.
Fotolia