Sponsorowany
W przypadku dzieci narkozę stosuje się także wtedy, gdy czeka je inwazyjny zabieg u stomatologa, na przykład ekstrakcja zęba lub ekstrakcja korzenia po wyrwanym wcześniej zębie, a miejscowe znieczulenie nie wchodzi w grę ze względu na strach, jaki mały pacjent odczuwa przed igłą.
Jak leczy się zęby pod narkozą?
Leczenie zębów pod narkozą u dzieci jest dla stomatologa bardzo wygodne, bo maluch nie wierci się na fotelu dentystycznym i nie utrudnia wykonywania zabiegu, ale jest też bardziej skomplikowane ze względu na konieczność zaangażowania drugiego lekarza, anestezjologa. Zadaniem anestezjologa jest podanie dziecku odpowiedniej dawki narkozy (najczęściej robi się to poprzez inhalację gazów medycznych, czyli w sposób nieinwazyjny), a także czuwanie nad nim przez cały czas trwania zabiegu oraz wybudzenie go ze snu po jego zakończeniu. Narkoza wprowadza małego pacjenta w tak głęboki sen, że nie ma on kompletnie świadomości tego, co się z wokół niego dzieje i w ogóle nie odczuwa bólu, nawet jeśli zabieg uwzględnia bolesne procedury chirurgiczne. Po wybudzeniu natomiast może odczuwać lekki dyskomfort oraz zmęczenie i senność będące naturalną reakcją na narkozę, ale bez obaw, objawy te powinny minąć po nie więcej niż 30 minutach.
Czy leczenie zębów pod narkozą u dzieci jest bezpieczne?
Znieczulenie ogólne zawsze niesie za sobą ryzyko, jest ono jednak minimalne, dlatego leczenie zębów pod narkozą u dzieci uważa się za stosunkowo bezpieczny zabieg. Trudno, co prawda, przewidzieć jak maluch zareaguje na środki znieczulające, ale w zdecydowanej większości przypadków skutki uboczne ich podania ograniczają się wyłącznie do wspomnianego wcześniej zmęczenia i senności, ewentualnie krótkotrwałych zawrotów głowy lub mdłości. O wiele bardziej niebezpieczne są nieleczone choroby zębów, które mogą doprowadzić do groźnych dla życia stanów zapalnych czy zakażeń – nie warto więc odmawiać dziecku możliwości skorzystania z takiego komfortowego zabiegu dentystycznego. Po więcej informacji zapraszamy na Declinic.pl.