Gdy zaczynają wypadać mleczaki – 10 wskazówek dla rodziców

Mleczne zęby zaczynają wypadać zwykle w okolicach 6-7 roku życia. Chociaż nie jest to jakieś spektakularne wydarzenie, to czasami zastanawiamy się, czy wszystko jest ok albo jak postąpić w sytuacji, gdy dziecko idzie spać… z zębem na „włókienku”. Wyjaśniamy i pomagamy – oto 10 cennych wskazówek, które pomogą wam przetrwać okres wypadania ząbków.
zęby mleczne u dzieci

1. Wyjaśnij dziecku, dlaczego wypadają zęby.

Dla nas, dorosłych, sprawa jest tak jasna, że aż śmieszna. Dla dzieci to nowe, wyjątkowe, a czasami nawet nieco przerażające doświadczenie. Dlatego nie zakładaj, że dziecko „wszystko wie”. Czy masz świadomość, że ono może bać się, że wkrótce zostanie zupełnie bez zębów?

Weź dziecko na rozmowę, wyjaśnij, dlaczego zęby wypadają, jak to się odbywa i nie zapomnij dodać, że wkrótce pojawią się nowe ząbki, zwane stałymi. Odpowiadaj cierpliwie na każde pytanie pociechy!

2. Opowiedz o wróżce zębuszce.

Jeśli twoje dziecko lubi tego typu bajeczki, to oczywiście dla ułatwienia tego trudnego procesu możesz przywołać „wróżkę zębuszkę”. Pamiętaj jednak, aby zawsze wyjąć ząbek po tym, jak malec zaśnie – brak drobnego prezentu pod poduszką to prawdziwy dramat dla dziecka!

Jeśli z kolei twoja pociecha zgubi ząbek i rozpacza z tego powodu, wyjaśnij mu, że wróżka zębuszka wie, że go stracił i wystarczy jej sam rysunek ząbka. Narysujcie go wspólnie i włóżcie pod poduszkę.

3. Bacznie obserwuj.

Kiedy twojemu dziecku zaczynają wypadać zęby, koniecznie zacznij przeprowadzać raz na jakiś czas małe kontrole „dentystyczne”. Mianowicie, zerkaj do buzi smyka i sprawdzaj, czy przypadkiem za pozostałymi, wciąż obecnymi zębami mlecznymi nie pojawiają się już zęby stałe. To niestety może się zdarzyć i należy wówczas skonsultować sprawę z dentystą.

4. Nie naciskaj na wyrywanie!

Niektórzy rodzice widząc, że dziecku rusza się ząbek, za swój cel obierają pomoc w usunięciu go. Ze swojego dzieciństwa znamy przecież mnóstwo sposobów na przyspieszenie sprawy – między innymi wyrwanie ząbka za pomocą nitki i drzwi.

Pamiętaj jednak, że… nic na siłę. Jeśli dziecko nie chce pomocy, to nie naciskaj – przecież nie ma takiej potrzeby. Są maluchy, które z chęcią przystaną na takie „eksperymenty”, ale są też i takie, dla których taka pomoc jest przerażająca. Nie naciskaj, jeśli twoje dziecko należy do tej drugiej grupy.

5. ​Jeśli trzeba, wyrywaj… po kryjomu.

To brzmi dziwnie, ale czasem naprawdę ma sens smiley. Jeżeli zauważasz, że ząb twojej pociechy trzyma się dosłownie „na nitce”, a dziecko nie daje się dotknąć i właśnie kładzie się spać, to poczekaj, aż zaśnie i wtedy delikatnie pociągnij za ząbek. Robią tak mamy, które boją się, że ząb dostanie się do gardła w trakcie snu. Zazwyczaj dziecko nawet nie drgnie i dalej śpi jak suseł. Pamiętaj jednak, że możesz tak zrobić tylko i wyłącznie, gdy ząb trzyma się już na cienkim włóknie, w żadnej innej sytuacji!

6. Zachowaj spokój, gdy pojawia się krew.

Ten punkt brzmi trochę przesadnie, bo u zdrowego dziecka krwi po wypadnięciu zęba jest zaledwie odrobinę. Jeśli jednak twoje dziecko wyraźnie panikuje, to na spokojnie z nim porozmawiaj – nie zaczynaj się denerwować albo wyśmiewać! Pozwól dziecku przepłukać buzię wodą, ale nie stosuj płynów. Ślina ma tutaj lecznicze działanie, niech więc robi swoje.

Uwaga! Gdy krew po ząbku płynie dłużej niż kilka minut, skonsultuj sprawę z pediatrą. Być może potrzebne będą badania krzepliwości krwi.

7. Wyjaśnij dziecku, co ma jeść i pić.

Albo raczej uspokój je, że może jeść i pić wszystko wink. Ważne jest tylko to, aby dla swojego dobra unikało gryzienia po stronie, na której wypadł ząbek.

8. ​Pamiętaj o higienie.

Ranka w dziąśle to nie powód, aby robić sobie „wolne” od mycia zębów. Podpowiedz malcowi, by unikał zmienionej okolicy, ale poza tym normalnie mył zęby. A gdy zacznie pojawiać się nowy ząbek – przypomnij dziecku, że musi go także szorować!

9. Zwracaj uwagę na to, jak rosną zęby stałe.

Po tym, jak już dziecku wypadną pierwsze zęby mleczne, warto raz na jakiś czas kontrolować, jak wyżynają się te stałe. Jeśli zauważysz, że coś jest nie tak – ząb rośnie krzywo albo w niewłaściwym miejscu – udaj się do dentysty na konsultację. Lepiej działać od razu!

10. Pamiętaj o zdjęciu!

Twoje dziecko nigdy już nie będzie tak słodko szczerbate, jak właśnie teraz. Zadbaj więc o uwiecznienie tej chwili i zrób mu całej mnóstwo uroczych fotek!

Autor
redakcja oseseka
fot.
Fotolia