Zastanawiasz się, jaka różnica wieku między dziećmi jest najlepsza? Mamy odpowiedź!

Patrzysz na swoje dziecko i zastanawiasz się, kiedy będzie dobry czas na jego rodzeństwo? Te rozterki przeżywa wielu rodziców. Rozważamy wszystkie „za” i wszystkie „przeciw”, analizujemy, myślimy… czas to uporządkować! Przeczytaj o wadach i zaletach obu „rozwiązań”, a potem zastanów się, które z nich są dla ciebie najbardziej istotne. Dlaczego w taki sposób? Otóż dlatego, że jedyna odpowiedź na pytanie: „jaka różnica wieku między dziećmi jest najlepsza?” brzmi: „taka, która wam pasuje”.
różnica wieku między dziećmi

Mała różnica wieku między dziećmi, czyli od 1 do 3 lat

Niektórzy nie zgodzą się z tymi „widełkami”, twierdząc, że 4 lata różnicy między dziećmi to wciąż mało. My jednak przyjmujemy właśnie takie wartości z uwagi na samodzielność maluchów oraz zakres ich wspólnych zainteresowań.

Przechodząc do sedna sprawy: jeśli zastanawiasz się, czy dasz radę wychowywać dwoje małych dzieci, to musisz wiedzieć, że to nie tylko duże obciążenie, ale i cała masa korzyści! Oto one:

  • świetny kontakt między dziećmi

To nic, że twoje dzieci będą się kłócić nawet o takie rzeczy, jak to, kto ma o trzy milimetry soku więcej. To nic, że będą wchodzić w konflikty właściwie bez przerwy. Ich kontakt i tak będzie magiczny, ponieważ według psychologów zawsze nawiązujemy silną więź z tymi bliskimi, z którymi spędzamy dużo czasu.

Oczywiście to nie jedyny powód tego, że relacja między dziećmi będzie wyjątkowa. Będą miały podobne zainteresowania, podobne problemy (i problemiki), podobne umiejętności i obawy. Krótko mówiąc – będą na podobnym etapie rozwoju.

  • przejście trudności rodzicielskich „za jednym razem”

Powiedzmy to wprost – rodzice najczęściej czują dużą ulgę, gdy ich dziecko staje się samodzielne. Gdy przestaje załatwiać się do pieluszki, uciekać na jezdnię i budzić się w nocy. Kiedy więc mają to za sobą, powrót wydaje się bardzo trudny – w końcu życie znowu stało się przyjemnie komfortowe.

Dwójka małych dzieci to przejście tego wszystkiego za jednym razem – im różnica między maluchami jest mniejsza, tym mniej odczuwalna przerwa.

  • dzieci bawią się razem

Jak już wspomnieliśmy, maluchy będą też się kłócić, ale z drugiej strony, wielu rodziców woli rozwiązywać konflikty, niż usłyszeć: „Pobaw się ze mną lalkami”. Dzieci bawią się razem. Niektóre mamy żartobliwie wyjaśniają, że właśnie dlatego zdecydowały się na drugiego maluszka – żeby mieć wolne od udawanych herbatek.

  • wspólne chorowanie

Być może nie brzmi to specjalnie optymistycznie wink, ale rozbicie wszystkich dziecięcych chorób i kształtowania odporności na wiele lat także nie jest sielankową wizją. Maluchy chorują razem np. na ospę, co może przysporzyć trudności, ale przynajmniej będzie bez powtórki.

  • świeżość doświadczeń

Jeśli zdecydujecie się na małą przerwę między dziećmi, będziecie mieli w głowie jeszcze „świeże” doświadczenia, a zatem i sposoby radzenia sobie z kłopotami. Przypomnienie sobie, co robiło się, gdy dziecko ma kolki, jest trudniejsze, gdy minęło już 8 lat od pierwszego porodu.

  • szybszy powrót do pracy

Dwa oddalone w czasie urlopy macierzyńskie bądź wychowawcze mogą mieć znaczenie dla kariery. Jeśli różnica wieku między dziećmi jest mała, a kolejne dziecko nie jest w planach, mama szybciej może w pełni skupić się swojej pracy.

Zalet jest – jak widać, sporo. Ale oczywiście są i wady. Na co najczęściej narzekają rodzice dwójki małych dzieci?

  • dużo pracy

Z dwójką małych dzieci zawsze jest ogrom roboty, bo to dwoje niesamodzielnych ludzi, których trzeba we wszystkim wyręczać i pilnować jak oka w głowie. Wyjście może budzić grozę – jedno ucieka, drugie płacze, potem pierwsze histeryzuje, a oboje koniecznie czegoś chcą (najczęściej „na opa”).

  • brak snu

Oczywiście sen jest – tyle, że jest go mało. Jedno budzi się, bo ma koszmar. Drugie przybiega do rodziców. Później któreś posika się do łóżka albo chce się napić. Rodzice dwójki małych dzieci często mają bardzo wyczerpujące noce.

  • chaos w domu

Pieluszki, chodziki, rowerki i miliony zabawek – wszystko to mają rodzice małych dzieci, które oczywiście nie potrafią jeszcze dobrze po sobie posprzątać. Decydując się na małą różnicę wieku musicie nastawić się na to, że wasz dom nie będzie perfekcyjnie czysty.

Duża różnica wieku między dziećmi, czyli 4+

Przyjrzyjmy się drugiej opcji: jakich ułatwień możesz się spodziewać i na jakie obciążenia nastawić, jeśli zadecydujesz, że różnica wieku między dziećmi będzie wynosiła więcej niż 4 lata? Zacznijmy od korzyści:

  • samodzielność starszaka

To, że starsze dziecko jest w stanie samodzielnie się ubrać, umyć, zjeść, a nawet wyskoczyć to sklepu po coś, czego brakuje do obiadu, jest fenomenalnym ułatwieniem. Możesz spokojnie skoncentrować się na obsługiwaniu maluszka – starsze dziecko byłoby wręcz obrażone, gdybyś zechciała je np. ubrać.

  • lepsze relacje partnerów

Oczywiście nie jest to regułą, ale faktem jest, że łatwiej o znalezienie chwili dla siebie, gdy opieki i pomocy wymaga tylko jedno dziecko.

  • mniejsze wyczerpanie rodziców

Jeśli wstaniecie w nocy do dziecka, to raz, a nie dwa razy (albo dwa, a nie cztery wink), w dodatku możecie robić to na zmianę. Jedno malutkie dziecko to po prostu mniej pracy, więc będziecie mniej zmęczeni i mniej wyczerpani.

  • pomoc starszego dziecka

Ośmiolatek może przypilnować już dwulatka, gdy ty bierzesz szybki prysznic. Bez problemu włączy maluszkowi bajkę, gdy ty przygotowujesz obiad. A czasem nawet zabawi smyka!

  • łatwiejsze wyjścia z domu

O wiele łatwiej jest wyjść na spacer, gdy trzeba mieć oko tylko na jednego malca. Starsza pociecha będzie już raczej wesoło was zagadywała, a i w restauracji zje posiłek bez większych afer smiley.

Trzeba jednak spojrzeć na sprawę obiektywnie – są i minusy takiej różnicy wieku między dziećmi. Jakie?

  • wszystko od nowa!

Już przyzwyczailiście się, że noce są przespane. Już nikt nie rzuca jedzeniem tylko dlatego, że mu nie smakuje. Nikt nie wylewa soczku na jasny dywan i nie maluje pisakami po ścianach. To wielki komfort! I czasem trudno pogodzić się z myślą, że to wszystko za chwilę wróci i minie sporo czasu, zanim znów będzie… wygodnie.

  • nowa wyprawka

Bo rzeczy po starszym dziecku albo są już rozdane, albo już dawno przestały być modne – tak to właśnie zazwyczaj wygląda. W praktyce wszystko trzeba kupić nowe, co wiąże się z większymi wydatkami.

  • słaba więź między dziećmi

10-latka nie będzie miała o czym rozmawiać z 4-latką i bardzo długo relacje między dziećmi z taką różnicą wieku nie zmienią się. Oczywiście nie znaczy to, że dzieci w ogóle nie będą miały kontaktu – będzie on po prostu zupełnie inny i z pewnością nie tak bliski.

  • poczucie odrzucenia u starszaka

Niestety istnieje takie ryzyko – łatwo trochę zapomnieć o potrzebach starszego dziecka, gdy jest względnie samodzielne. A ono – nawet, jeśli nie zawsze o tym mówi, może czuć się zapomniane i odrzucone.

Do przemyślenia

Decyzja o tym, ile lat różnicy będzie między dziećmi, nie jest łatwa. Dlatego zanim ją podejmiecie, dokładnie zastanówcie się, czego oczekujecie i co jest dla was szczególnie istotne. Tylko dzięki takiemu podejściu wybierzecie opcję najlepszą dla całej waszej rodziny.

Autor
redakcja oseseka
fot.
Fotolia