9 miesiąc życia niemowlęcia - czworakuję, wspinam się i wstaję

Z naszego małego bobasa wyrósł już całkiem sprytny dzieciaczek.

9 miesiąc życia niemowlęcia kalendarz rozwoju niemowlęcia

Kolejny miesiąc oznacza kolejne możliwości. Z naszego małego bobasa wyrósł już całkiem sprytny dzieciaczek, który umie samodzielnie wszędzie dotrzeć zazwyczaj w tym okresie jeszcze na czterech kończynach. W tym czasie pojawią się prawdopodobnie kolejne umiejętności - wspinanie się przy meblach i samodzielne stanie przy nich.

Maluchy, które rozpoczęły raczkowanie w 8 miesiącu teraz będą pędzić na czworakach z „prędkością światła", siadać, znów czworakować i tak w kółko, to właśnie te dzieciaki w 9 miesiącu prawdopodobnie zaczną wstawać najpierw w łóżeczku potem przy meblach i innych podporach.

9 miesiąc życia niemowlęcia - radość z raczkowania

Raczkujący maluch poznaje wszystko, co go otacza. Interesuje go w zasadzie każda rzecz. Poznaje przestrzeń wokół siebie, poznaje własne ciało.
Raczkującym brzdącom nie wykładajmy całego mieszkania wykładziną. Niech trochę pomęczy się także na śliskiej podłodze czy kafelkach. Jedynie w początkowym okresie raczkowania nie zmuszajmy malca do prób na śliskiej podłodze, bo jest to zbyt trudne i prowadzi do wypracowania niedobrych nawyków – ruch nie będzie płynny i skoordynowany.

Pamiętajmy na tym etapie nie zakładamy maluchowi żadnych bucików!!!

Podczas czworakowania, małe stópki dostają niezłą porcję treningu przygotowującą do stanięcia na nóżki. Stópki są wpychane w podłoże, obracane, szorują nieustannie o podłoże. Im więcej takich bodźców dzieci dostarczą swoim stopom z podłoża, tym lepiej stopy będą przygotowane do swojej przyszłej funkcji.

Czy stosowanie nakolanków u raczkującego niemowlęcia jest dobrym pomysłem?

Czy to konieczność, czy tylko mało potrzebny gadżet, mający zły wpływ na rozwój dziecka?

Nakolanniki, właściwie nie spełniają żadnej funkcji, natura tak nas wyposażyła, że częste upadki na kolana w tym okresie życia dziecka oraz raczkowanie nie robią stawom kolanowym żadnej krzywdy. Dziecko musi nauczyć się raczkować na każdym podłożu samo i osiągnie to w stosownym czasie. Będzie się na początku ślizgać, ale to nic, z czasem różne rodzaje podłoża nie będą stanowiły dla niego żadnego problemu. Pamiętajmy, że zakładając nakolanniki zabieramy też dziecku pewną ilość bodźców z podłoża, może mu być tak naprawdę ciężej chodzić na czworakach w takich nakolannikach, bo nie będzie czuć podłoża bezpośrednio. Kiedy maluch zaczyna stawiać pierwsze kroki, czas kiedy pada bezwładnie na kolanka jest krótki, szybko uczy się że to dość nieprzyjemne doświadczenie i zaczyna podpierać się rękami o podłoże gdy traci równowagę. Uczmy go siadać na pupę, tak jest najbezpieczniej.

W 9 miesiącu niemowlę lubi sobie posiedzieć

9 miesięczne maluchy zazwyczaj siedzą już bardzo stabilnie, z prostymi plecakami. Pozycja siedząca daje możliwość uwolnienia obu rąk a dzięki temu możliwość manipulacji nimi. Maluch spokojnie bawi się przedmiotami, w dowolny sposób przekłada je z ręki do ręki, umie uchwycić nawet drobne okruszki.
To, że maluch stabilnie siedzi pozwala na to by sam jadł.
Bardzo ważne jest dawanie dziecku takich doświadczeń – jedzenia rękami. Maluch poznając samodzielnie konsystencję, zapach, smak pokarmów, ćwiczy funkcje manipulacyjne, koordynację wzrokowo – ruchową, ale też bardziej chętnie próbuje różnych nowości (patrz BLW).

Rozwój mowy w 9 miesiącu życia

Nasz 9 miesięczny malec to już także poważana gaduła. Gaworzy bardzo intensywnie, zaczyna wypowiadać samodzielnie i świadomie coraz więcej połączeń sylabowych typu „mama", „baba". Dziecko bawi się swoim głosem – krzyczy, śpiewa, sapie, stęka, piszczy. Dzięki coraz wyższej i stabilnej pozycji maluch potrafi coraz lepiej modulować głos.

Szczepienia w 9 miesiącu życia niemowlęcia

Jeśli szczepienia były wykonywane zgodnie i w terminach obowiązującego kalendarza szczepień w tym miesiącu nie wykonuje się szczepienia.

Dieta w 9 miesiącu życia niemowlęcia

W tym miesiącu dziecko powinno zwiększyć 3 krotnie swoją wagę urodzeniową. Żywienie dziecka jest podobne jak w 8 miesiącu. Czas najwyższy jednak by zrezygnować z gładkich, miksowanych lub przecieranych papek na rzeczy potraw grudkowatych. Można również podawać dziecku do jedzenia z rączki miękkie gotowane warzywa, kukurydziane chrupki i inne smaczne kąski. Samodzielne karmienie sprzyja lepszemu apetytowi a przy okazji stymuluje rozwój dziecka. Żucie pokarmów stymuluje rozwój aparatu mowy.

Produkty spożywcze w diecie dziecka, które ukończyło 8 miesiąc życia >>

Co potrafi 9 miesięczne niemowlę?

 • samodzielnie siada i przechodzi z pozycji siedzącej do pozycji na czworaka
 • pewnie siedzi
 • chwyta drobne przedmioty i manipuluje nimi. Przygląda się szczegółom
 • naśladuje proste czynności, jak stukanie łyżeczką, przewracanie kartek książeczki
 • chętnie i dużo gaworzy. Niektóre sylaby wypowiada świadomie, jako coś oznaczające
 • rozumie znaczenie średnio 30 - 40 słów. Niektóre z nich potrafi wypowiedzieć.
 • reaguje na swoje imię
 • rozumie proste polecenia takie jak „nie wolno" „daj" czy "zobacz".
 • szuka wzrokiem nazwanego przedmiotu.
 • zdarza mu się zdobyć pożądany przedmiot „sposobem", na przykład przez przyciągnięcie koca.
 • okazuje strach przed nowymi rzeczami na przykład głośnymi urządzeniami oraz przed obcymi osobami

Autor: Anna Godula, fizjoterapeuta dziecięcy
Sylwia Porada osesek.pl

Autor
Anna Godula - fizjoterapeutka
fot.
Fotolia