3 miesiąc życia dziecka - otoczenie jest interesujące

W trzecim miesiącu życia niemowlę zaczyna interesować się otoczeniem i stara się z bliskimi nawiązać dialog.

3 miesiąc życia niemowlęcia, kalendarz rozwoju niemowlaka

Trzeci miesiąc życia rozpoczyna kolejny ważny etap w rozwoju niemowlęcia, dziecko zaczyna interesować się otoczeniem i stara się z bliskimi nawiązać dialog. Reaguje na naszą obecność i to, co do niego mówimy. Bardzo dużo się uśmiecha nie tylko w odpowiedzi na czyjś uśmiech. Widać ze robi ogromny postęp w komunikacji z otoczeniem.

Obserwując naszą pociechę zauważymy z pewnością, że maluch zaczyna być coraz bardziej zainteresowany otoczeniem. Bada swoje ciało, rączki które nauczył się wcześniej łączyć razem w linii środkowej swojego ciała wkłada teraz z zapałem do buzi. Widać wyraźnie, że ruchy malca są coraz bardziej celowe i zamierzone. Kiedy Ty poruszasz się, maluch wodzi wzrokiem za Tobą. Chwilami sprawia wrażenie jakby zaraz chciał ruszyć z miejsca, wykonuje cała gamę różnych ruchów: prostuje tułów, zapiera się nóżkami o podłoże.

Ponieważ w leżeniu na plecach jest już coraz bardziej stabilny może oderwać obie ręce od podłoża równocześnie, albo obie nóżki unieść wysoko do góry i wymachuje nimi energicznie. Leżąc na brzuchu potrafi już utrzymać głowę (ok. 10 s) oparte na przedramionach a łokcie wysuwa przed linię braków. Czasem próbuje wysuwać jedną z rączek przed siebie trenując w ten sposób reakcje równoważne w leżeniu na brzuszku. Brzuch i miednica leżą coraz bardziej płasko na podłożu. Czasem, gdy niemowlę bardzo mocno odegnie głowę może przewrócić się zupełnie przypadkiem na bok i na plecy, ale w żadnym wypadku nie jest to świadomy obrót, ten nastąpi dopiero około 7 miesiąca życia.

Uwaga! Pomimo że są to przewroty przypadkowe nigdy, ani na chwilę, nie zostawiaj dziecka samego na kanapie, przewijaku czy innym miejscu, z którego może spaść.

W tym okresie maluszek lubi powtarzać różne czynności, z zapałem tworzy bańki ze śliny, czy powtarza jakiś nowy dźwięk. Bardzo dużo się uśmiecha nie tylko w odpowiedzi na czyjś uśmiech. Widać ze robi ogromny postęp w komunikacji z otoczeniem.
Pod koniec 3 miesiąca maluch zazwyczaj osiąga symetrię tułowia, co znaczy ze potrafi w leżeniu na plecach utrzymać głowę na środku (w linii środkowej swojego ciała), co pozwala mu uzyskać także większą stabilność i odrywać swobodniej kończyny od podłoża. W tym okresie też przy próbie podciągnięcia dziecka za rączki z leżenia na plecach do siadu tzw. próba trakcji, z trudem ale unosi główkę do góry.
Gdy złapiemy malucha pod pachy i postawimy go na nóżkach zgina je i nie przekłada ich już w tzw. chodzie automatycznym.

Co może nas niepokoić w rozwoju pod koniec 3 miesiąca?

  • brak osiągnięcia ułożenia głowy w symetrii
  • unoszenie i wkładanie do buzi tylko jednej i tej samej dłoni, podczas gdy druga pozostaje na podłożu
  • brak unoszenia głowy w leżeniu na brzuchu
  • brak zainteresowania otoczeniem, reagowania na dźwięki

Jeśli zaobserwujesz któryś z wyżej wymienionych objawów, lub coś innego co niepokoi Cię w zachowaniu, ruchach dziecka powiedz to pediatrze, który skieruje Cię w razie potrzeby dalej lub udaj się na badanie do neurologa DZIECIĘCEGO - musi być to specjalista dziecięcy. Neurolog oceni rozwój Twojego maluszka, wyjaśni wątpliwości i jeśli to konieczne skieruje Was na rehabilitację.

Pamiętaj rehabilitacja nie oznacza, że Twoje dziecko jest ciężko chore, ćwiczenia często zalecane są bardziej profilaktycznie, po to aby pomóc maluchowi rozwijać się bardziej harmonijnie.

Co potrafi trzymiesięczne niemowlę?

  • śledzi wzrokiem poruszającą się osobę lub przedmiot
  • szuka źródła dźwięku
  • pojawia się u niemowlęcia głużenie. Jest to odruch bezwarunkowy, który oznacza dobre samopoczucie u dziecka. W wyniku głużenia powstają dźwięki zbliżone do samogłosek i spółgłosek. Brzmią jak gli, tli, gla, ebw itp. Początkowo głużenie ma charakter samorzutny a następnie pojawia się już, jako reakcja na widok bliskiej osoby. Towarzyszą temu nieskoordynowane ruchy kończyn i całego ciała. Głużenie występuje u wszystkich dzieci, nawet u głuchych i niedosłyszących
  • leżąc na brzuszku opiera się na przedramionach i wysoko podnosi główkę
  • bawi się swoimi rączkami: ogląda je, dotyka, wkłada do buzi
  • potrafi chwytać i utrzymywać małe przedmioty, a nawet potrząsać nimi.

Zabawa

W tym okresie przydadzą się maty z różnymi zabawkami powieszonymi na pałąkach. Dziecku na pewno spodobają się również różne zabawy z użyciem rączek, które teraz tak bardzo go fascynują, na przykład: kosi łapci, ważyła sroczka kaszką, idzie rak nieborak, itp.
To doskonały czas na naukę pływania, oczywiście tylko pod warunkiem, że twoja pływalnia organizuje specjalne zajęcia dla niemowlaków. Jeżeli nie możesz zapewnić malcowi kołysania na falach wody, tańcz z nim na ręku - to miły i pożyteczny rodzaj aktywności. Jednak, jeśli Twoje dziecko ma stwierdzoną asymetrię, uczęszczacie z tego powodu na rehabilitacje lub macie zalecone tylko ćwiczenia w domu, uważaj z zajęciami na basenie. Dziecko w środowisku wodnym czuje się zupełnie inaczej i bardzo często układa się tak jak mu wygodnie tzn. pracuje w swojej asymetrii. Poczekaj wtedy z basenem do 6 - 7 miesiąca, lub do momentu zakończenia rehabilitacji.

Dieta

W diecie 3-miesięcznego dziecka jeszcze nic się nie zmienia. Nadal powinno być karmione wyłącznie piersią.

Pielęgnacja

Ciemieniucha. U niektórych dzieci pojawia się ciemieniucha - łuszczące żółte łuski na główce, które wprawdzie nie swędzą i nie bolą dziecka, ale wyglądają nieestetycznie. Najlepszy sposób na ciemieniuchę to obfite natłuszczanie główki oliwką, zostawianie na jakiś czas pod czapeczką, a następnie sczesywanie łusek niemowlęcą szczoteczką do włosków.

Pleśniawki. Kolejna przypadłość, jaką mają niektóre niemowlęta to pleśniawka - białawy nalot na języku lub podniebieniu będący grzybiczą infekcją jamy ustnej. Dziecko może mieć przez nią kłopoty ze ssaniem. Należy skonsultować się z pediatrą, który przepisze odpowiedni preparat do smarowania.

Szczepienia

Na przełomie 3 i 4 miesiąca życia, czyli 6 tygodni po poprzednim szczepieniu przychodzi czas na kolejne. Tym razem będzie to druga dawka DTP (podskórnie) oraz pierwsza przeciwko polio (podskórnie lub domięśniowo).

Autor: Anna Godula, fizjoterapeuta dziecięcy
Sylwia Porada osesek.pl

Autor
Anna Godula - fizjoterapeutka
fot.
Fotolia