5 miesiąc życia dziecka - mały akrobata

W piątym miesiącu niemowlę zachowuje się tak, jakby nie miało kości. Gdy leży na plecach, przyciąga stópki do twarzy i wkłada paluchy do buzi.

5 miesiąc życia niemowlęcia

W piątym miesiącu niemowlę zachowuje się tak, jakby nie miało kości. Gdy leży na plecach, przyciąga stópki do twarzy i wkłada paluchy do buzi, leżąc na brzuchu potrafi podnieść wysoko klatkę piersiową i przyjąć pozycje zwaną „foką”

Rozwój fizyczny w 5 miesiącu życia

5 miesięczny niemowlak leżąc na plecach czuje się już na tyle stabilnie, iż wodzenie wzrokiem za przedmiotem nie sprawia mu najmniejszych trudności, zarówno po łuku jak i w pionie oraz w poziomie.

Stabilny tułów w leżeniu na plecach pozwala na dalszy rozwój stabilizacji obręczy barkowej, co z kolei daje dziecku możliwość swobodnego wyciągania rąk do zabawek, dotykania ich, ale jeszcze maluch sam zazwyczaj nie chwyta przedmiotów. W tym okresie uwielbia bawić się swoimi nogami, chwyta za kolanka, łydki a także stópki. Chwytanie za stópki szczególnie za paluchy i krawędzie zewnętrzne ma swoje znaczenie w rozwoju stopy, bowiem dziecko samo ćwiczy w ten sposób ruch odwracania i nawracania stóp (supinację i pronację stóp). Maluch aktywnie kopie nóżkami, potrafi już prostować nogi w kolanach mając jednocześnie zgięte, bioderka co znaczy, że rozwijają się u niego prawidłowo ruchy selektywne.

Dzieci w tym wieku już nie bardzo lubią leżeć na plecach, za wszelką cenę starają się ogarnąć wzrokiem jak najwięcej otoczenia. Wielka ciekawość świata powoduje że zazwyczaj w piątym miesiącu (czasem w 6 m-cu) dziecko po raz pierwszy przewraca się  samo na brzuszek. Często przez pewien czas maluch używa do przewrotu tylko jedną stronę, musimy wtedy poobserwować czy taka aktywność nie utrwala się. Możemy pokazać malcowi, że druga strona też istnieje, przez kilkakrotne przewrócenie go przez ten nieużywany bok, a malec zazwyczaj szybko zacznie używać obu stron równomiernie. Pamiętajmy, że na tym etapie nie wolno nam zostawić malca samego na łóżku czy kanapie, najbezpieczniejszym terenem dla niego jest podłoga.

Leżenie na brzuszku jest super

Dla większości dzieci pozycja leżenia na brzuszku jest szalenie atrakcyjna w tym wieku. Z wielkim zapałem sięgają po leżące przed nim zabawki, choć zdarza się jeszcze, że traci równowagę. Sięgając raz jedną raz druga ręką, wydłuża jedną bądź drugą stronę ciała, a to powoduje przenoszenie ciężaru ciała, które potem będzie malcowi potrzebne w pełzaniu, raczkowaniu i wreszcie chodzeniu.

Charakterystyczną aktywnością malca (wzorcem ruchowym) w 5 miesiącu jest pływanie (pozycja „foki”). Malec prezentuje aktywny podpór, czyli podpiera się już wysoko na swoich rękach, po czym unosi ręce przed siebie albo na boki, wysoko unosi głowę, odrywa nóżki od podłoża prężąc je tak mocno, że możemy zaobserwować baletowe ustawienie stóp, wypręża cały tułów i kołysze się do przodu i do tyłu oraz na boki. Potem znów wraca do podporu na podłożu. To zupełnie normalna i niezwykle ważna aktywność w tym wieku. Dzięki pływaniu maluch poznaje swoje ciało, – czyli buduje schemat swojego ciała, poprzez bujanie całym ciałem, uzyskuje wyprost we wszystkich częściach ciała,

Czasem zdarza się, że dziecko leżąc na brzuszku, obciąża całkowicie jedna stronę tułowia, podpierając się na jednej ręce i tak mocno się przechyla, że w końcu upada na plecki. Ale nie jest to świadomy, aktywny obrót z brzucha na plecy, na taki przyjdzie czas dopiero w 7 miesiącu.

W 5 miesiącu kręgosłup dziecka wciąż nie jest gotowy do pozycji siedzącej. Staraj się spędzać czas z maluchem na zabawach na macie, na dywanie, tak, aby leżał jak najwięcej na brzuszku ta pozycja wzmacnia mięśnie grzbietu.

Zabawa z niemowlęciem

Pięciomiesięczne niemowlę zaczyna interesować się zabawkami, chętnie sięga po grzechotki, dzwoniące piłeczki czy pluszowe przytulanki. Ciekawią go różne przedmioty codziennego użytku, które pod czujnym okiem opiekuna może oglądać i poznawać. Niemowlę staje się też coraz bardziej spostrzegawcze, dlatego z miejsc, w których przebywa usuń drobne przedmioty, które niepostrzeżenie mogłyby trafić do jego buzi jak koraliki, guziki czy monety, którymi mógłby się udławić.

W co się bawić z pięciomiesięcznym niemowlakiem >>

Dieta pięciomiesięcznego niemowlaka

Dzieci karmione piersią powinny być nadal tylko na mlecznej diecie ( zalecenia WHO), dzieci karmione mlekiem modyfikowanym powinny rozpocząć rozszerzanie diety. Jako pierwsze danie możesz wprowadzić delikatne posiłki, jak kaszka ryżowa lub kukurydziana, lub w postaci gładkiej półpłynnej paki przygotowanej z gotowanej z jabłka, dyni lub marchewki. Bez względu na to czy karmisz piersią czy butelką pamiętaj, aby podawać nowe dania łyżeczką, dzięki temu łatwiejsza będzie droga do nauki samodzielnego jedzenia. Dietę dziecka rozszerzaj powoli, bez zmuszania i wpychania łyżeczki do buzi na siłę. Niektóre maluchy chętnie poznają nowe smaki u innych idzie to dość opornie.

Więcej na temat żywienia niemowląt >>

Szczepienia w piątym miesiącu

Jeśli wasz kalendarz szczepień nie przesunął się z jakichś przyczyn (np. choroby dziecka) po upływie 6 tygodni od ostatniego szczepienia, należy zaszczepić niemowlę trzecią dawką DTP (przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi) oraz drugą przeciw Poliomyelitis oraz zakażeniom haemophilus influenzae typu b - (trzecia dawka).

Ząbkowanie

U niektórych maluszków może rozpocząć się proces wyżynania ząbków. Jeśli dziecko jest niespokojne, marudne, straciło apetyt i obficie się ślini sprawdź czy nie ma czerwonych i rozpulchnionych dziąseł.

Zazwyczaj jak pierwsze wyżynają się dolne jedynki a potem górne.

Ząbkowaniu mogą towarzyszyć luźne stolce i podwyższona temperatura. Aby złagodzić dolegliwości związane z ząbkowaniem masuj dziąsła maluszka specjalną silikonową szczoteczką lub palcem owiniętym w gazę. Przyda się też plastikowy gryzak, dostępne są różne gryzaki i niestety metodą prób i błędów musicie poszukać tego najwłaściwszego. By zapewnić dziecku, choć odrobinę spokojnego snu możesz posmarować dziąsła specjalnym żelem, do kupienia w aptece.

Obfite ślinienie może powodować podrażnienia skóry wokół ust, dlatego często wycieraj buzie dziecka i smaruj kremem okolice ust. Ślinienie czasami jest tak obfite, że trzeba maleństwu zakładać śliniaczek by to w niego wsiąkała ślinka a nie w ubranko, wybierz taki, który od spodu ma ceratkę a z wierzchu tkaninę i często zmieniaj.

Nowe umiejętności w 5 miesiącu:

 • chwytanie stóp w leżeniu na plecach
 • obracanie się z plecków na brzuszek
 • pływanie – pozycja „foki”
 • podpieranie się na brzuszku na wyprostowanych rękach

Co powinno niepokoić w rozwoju 5-miesięcznego niemowlęcia

 • gdy dziecko bawi się swoimi nóżkami, ale bez kontroli wzroku (oczywiście, jeśli zabawa bez kontroli wzroku jest sporadyczna nie mamy się, czym martwić)
 • używanie tylko jednej i zawsze tej samej kończyny górnej do sięgania w kierunku zabawek
 • brak aktywnego podporu na brzuszku
 • brak podejmowania próby obrotu z plecków na brzuszek – nie wszystkie dzieci osiągają umiejętność obracania się w 5 miesiącu, nierzadko występuje to dopiero w 6 miesiącu, jednak maluch musi podejmować już różne aktywności zmierzające w tym kierunku.

Co robić, gdy niemowlę nie chce próbować nowych dań?

 • nie zmuszaj dziecka, nic na siłę
 • proponuj nowe smaki, ty przecież też nie lubisz wszystkiego
 • odczekaj kilka dni i ponów próbę
 • podawaj nowe dania przed podaniem mleka
Autor
Anna Godula - fizjoterapeutka
fot.
Fotolia