Trzeci rok życia dziecka: 28, 29 i 30 miesiąc

Dwa i pół roku to już poważny wiek! Na pewno patrzysz na swoją pociechę i nie możesz uwierzyć, że tak szybko urosła. Czas płynie jednak nieubłaganie, a każdy miesiąc przynosi nowe zmiany. Oto, czego możesz spodziewać się między 28 a 30 miesiącem życia dziecka.
Trzeci rok życia dziecka: 28, 29 i 30 miesiąc

Umiejętności dziecka po 30 miesiącu życia

Możemy się założyć, że bardzo długo potrafiłabyś wymieniać umiejętności swojego dziecka – jest przecież takie wyjątkowe, prawda? smiley Dla specjalistów z zakresu rozwoju dzieci ważne jest jednak tylko kilka z nich, stanowiących ważne minimum. Oto, co powinno umieć dziecko po 30 miesiącu życia:

  • samodzielnie włożyć chociaż jedną części garderoby – np. spodnie (oczywiście może zdarzyć się małe „splątanie”)

  • nazywać przynajmniej 1 wskazany obrazek – przedstawiającego coś znanego dziecku

  • nazywać minimum 6 części ciała

  • podskoczyć

  • zidentyfikować 4 obrazki ze wskazaniem rodzica

Czego możesz się spodziewać?

Chociaż może ci się wydawać, ze twoja pociecha ma już względnie ustabilizowany charakter, ona wciąż mocno się rozwija i zmienia. Oto, co może zaskoczyć cię w drugim kwartale trzeciego roku życia:

  • ja sam!”

Dobra wiadomość jest taka, że oznacza to, że twoje dziecko świetnie się rozwija. Gorsza – że powinnaś zezwalać malcowi na taką samodzielność, choć często będzie to naprawdę frustrujące. „Ja sam!” w przypadku założenia butów to jeszcze pikuś, ale gdy dziecko chce samo się umyć… cóż. Przetrwasz to.

  • bunt ciąg dalszy

Niektórzy mówią, że bunt dwulatka trwa po prostu w okresie od drugich do trzecich urodzin. Inni, że to nazwa określająca, kiedy zacznie się bunt, który będzie trwał około kilkanaście kolejnych lat smiley. Jakkolwiek będzie – na pewno bunt nie zmaleje w drugim kwartale trzeciego roku życia dziecka. Tłumacz, wyjaśniaj, a kiedy trzeba – konsekwentnie pokazuj malcowi, że niczego swoim zachowaniem nie osiągnie.

  • frustracja porażkami

Do tej pory twoje dziecko prawdopodobnie reagowało śmiechem, gdy budowana wieża z klocków runęła na podłogę. To się jednak zmieni – oto pojawia się frustracja, która od teraz będzie towarzyszyć porażkom. Przygotuj się na możliwe awantury i wielki płacz, gdy twojemu malcowi coś nie wyjdzie. Nie dołączaj jednak do tej wariacji emocji, reagując rozdrażnieniem – spokojnie pokaż smykowi, co robi źle.

  • wieczne rozbieranie się

Ledwo co ubrałaś dziecko, a ono już biega nago? Z jednej strony to super, że tak świetnie sobie radzi z ciuszkami, ale z drugiej – można oszaleć! Dzieci rozbierają się, bo frajdę sprawia im bieganie nago, a poza tym „delektują” się nowo nabytą umiejętnością. Rozwiązaniem może być zakup lalki albo misia z ubrankiem, na którym dziecko będzie mogło poćwiczyć.

  • niechęć do całusów i przytulania

Wcześniej największy przytulasek świata, a teraz ucieka przed twoimi ramionami, gdzie pieprz rośnie? Nie przejmuj się tym za bardzo, to chwilowe ochłodzenie waszych stosunków smiley. Lada moment twoja pociecha znowu będzie uwielbiać uściski i całusy.

  • mówienie do siebie

I to nawet całymi zdaniami! Spokojnie, twój dwulatek na pewno nie cierpi na którąś ze strasznych, psychicznych chorób. Wiele dzieci mówi do siebie – między innymi w ten sposób rozwija się ich wyobraźnia.

W co się bawić?

Twoja pociecha odkryła już świat bajek i domaga się go nieustannie? Nie pozwól na to – istnieje tyle zabaw, które dostarczą malcowi więcej korzyści! Oto niektóre z nich:

  • nawlekanie

Duże koraliki z dużymi dziurkami plus sznurek – taki zestaw na pewno zachwyci twoją pociechę, która przy okazji poćwiczy motorykę małą. Pamiętaj tylko, aby być przy dziecku – nie może brać takich zabawek do buzi.

  • rysowanie po plecach

Trudno znaleźć dziecko, któremu nie spodobałaby się zabawa w rysowanie palcem po plecach połączone z odpowiednim wierszykiem. Niech stanie się to waszą stałą zabawą!

  • bańki

Latem na świeżym powietrzu, zimą – w wannie podczas kąpieli. Dmuchanie baniek to fantastyczna zabawa i będzie taką jeszcze przez kilka lat życia dziecka.

  • rymowanki

Kosi kosi łapki”, „idzie rak nieborak”, „sroczka kaszkę ważyła” – jeśli twoja pociecha nie zna jeszcze tych rymowanek, to szybko nadrób zaległości.

Co może cię niepokoić?

Zawsze już będziesz martwić się o swoje dziecko – to jest wliczone w macierzyństwo. Niemniej w tym okresie powodem niepokoju matek jest zazwyczaj:

  • jąkanie się

Wiele dzieci przechodzi okres jąkania się – w wieku dwóch, pięciu czy ośmiu lat. Najgorszym, co można wówczas zrobić, jest zwracanie na to uwagi i zakazywanie. Zamiast wybierać tę drogę i jednocześnie pogłębiać problem, po prostu kompletnie ignoruj jąkanie i nakaż to samo zachowanie wszystkim dookoła. Wkrótce samo przejdzie.

  • pojawienie się rodzeństwa

Jeśli wasze drugie dziecko wkrótce przyjdzie na świat albo już się na nim pojawiło, mogą niepokoić cię potencjalne lub już występujące problemy u starszaka. Jednym z nich jest regres (malec może np. znowu zacząć siusiać w spodnie czy domagać się butelki), drugim – zazdrość. Pamiętaj, że oba te problemy znikną, jeśli będziesz wyrozumiała i spokojna. Na wszelki wypadek nigdy jednak nie zostawiaj noworodka czy niemowlęcia sam na sam z zazdrosnym rodzeństwem. To tylko małe dziecko, może zachować się różnie.

Pamiętaj o tych trzech rzeczach!

Po pierwsze - możesz zapisać maluszka na jeden rodzaj zajęć dodatkowych, ale to nie jest jeszcze czas na ich przytłaczającą liczbę!

Po drugie – jeśli śpicie wspólnie z dzieckiem i zaczyna wam robić się ciasno, zacznijcie przyzwyczajać malca do spania w swoim łóżeczku.

Po trzecie – wprowadzaj już pewne zasady zachowania (np. „nie jemy w salonie, tylko w kuchni”) i bądź konsekwentna w ich przestrzeganiu.

Autor
redakcja oseseka
fot.
Fotolia