Naturalne metody planowania ciąży

Planujesz rozpocząć przygodę z naturalnym planowaniem rodziny, to koniecznie przeczytaj poniższe opracowanie. Potem pozostanie ci już tylko wybrać metodę, którą uznasz za najlepszą.

planowanie ciąży

Czy mówi ci coś termin „metoda Billingsów”, „model Creightona” albo „metoda Rotzera”? Jeśli nie, a planujesz rozpocząć przygodę z naturalnym planowaniem rodziny, to koniecznie przeczytaj poniższe opracowanie. Potem pozostanie ci już tylko wybrać metodę, którą uznasz za najlepszą.

Naturalne metody planowania ciąży dzielą się na jednowskaźnikowe (polegające tylko na obserwowaniu objawów albo tylko na mierzeniu temperatury w pochwie) oraz wielowskaźnikowe (objawowo – termiczne). Warto dowiedzieć się czegoś więcej o metodach kryjących się za każdą z tych nazw.

Naturalne metody planowania ciąży jednowskaźnikowe

Metoda Billingsów

W dużym skrócie – metoda ta polega na obserwowaniu własnego ciała i unikaniu/dążeniu do stosunku w dni uznawane za płodne. Płodne dni określane są za pomocą obserwacji śluzu szyjkowego – kiedy pojawia się ten przezroczysty i ciągnący się, przypominający białko jaja kurzego, oznacza to dni płodne.

Aby skutecznie stosować metodę, należy codziennie obserwować swoje ciało pod kątem zmieniającego się śluzu szyjkowego i prowadzić odpowiedni wykres.

W przypadku, gdy metodę tę stosuje się jako antykoncepcyjną, skuteczność wynosi od 70% do nawet 98% - w zależności od czasu obserwacji oraz dokładności zapisów.

Metoda Creightona

To metoda planowania rodziny, która jest poniekąd udoskonalonym modelem metody Billingsów. Różnice polegają na ilości czynników do obserwacji. O ile w pierwszej opisanej metodzie stosuje się tylko obserwację śluzu szyjkowego, o tyle już tutaj ocenia się także wydzielinę międzymiesiączkową, występowanie plamień oraz długość trwania krwawienia miesiączkowego. Z powodu dokładniejszych obserwacji antykoncepcyjna skuteczność tej metody rośnie i wynosi około 95%.

Warto dodać, że istnieją specjalne szkolenia, na których instruktorzy uczą, w jaki sposób stosować symbole oraz wypełniać odpowiednie diagramy i tabelki.

Metoda termiczna

Ta metoda planowania rodziny opiera się na założeniu, że w trakcie dni płodnych temperatura ciała kobiety podwyższa się. W istocie tak jest i jest to skutek działania progesteronu – w ciągu kilku dni płodnych jego poziom wzrasta i podwyższa się także temperatura ciała.

Pomiary temperatury wykonuje się w pochwie, z użyciem specjalnego termometru (wskazującego nawet bardzo małe wahania temperatur). Kolejnym etapem jest przeniesienie wyniku na specjalny wykres.

Jako, że metoda ta obejmuje tylko jeden czynnik i dodatkowo nie obejmuje nawet tak ważnego aspektu, jakim jest śluz szyjkowy, nie cieszy się ona wielkim uznaniem i skutecznością. Jako „środek” antykoncepcyjny metoda termiczna osiąga skuteczność tylko około 93%.

Naturalne metody planowania ciąży wielowskaźnikowe – obajowowo-termiczne

Metoda Rotzera

Metoda Rotzera to metoda naturalnego planowania rodziny, która opiera się na obserwacji temperatury ciała, śluzu szyjkowego i (opcjonalnie) stanu szyjki macicy. Warto jednak podkreślić, że szczegółowa interpretacja nie jest prosta i polega na łączeniu obu tych wyników. Dodatkową metodą „diagnostyczną” jest badanie szyjki macicy poprzez ocenę jej rozwarcia i miękkości.

Metoda Kippleyów

Metoda ta jest w istocie bardzo podobna do metody Rotzera, jednak różni się między innymi innym, bardziej intuicyjnym i czytelnym wykresem oraz niektórymi szczegółami (inaczej interpretuje się niektóre dane). Niemniej, obie metody łączy obserwowanie śluzu, badanie szyjki macicy i temperatury. Ciekawostką jest fakt, że i w naszym kraju propaguje się tę metodę, a za jej rozpowszechnianie i szkolenia chętnych odpowiada Liga Małżeństwo Małżeństwu.

Metoda niemiecka (Sensiplan)

To metoda, która sprowadza się do kontrolowania oraz badania szyjki macicy i temperatury. Co istotne, metoda niemiecka cieszy się dużym zainteresowaniem i skutecznością – niestety nie w Polsce. Brakuje wciąż instruktorów albo chociażby przetłumaczonej na język polski instrukcji. Niemniej w sieci można znaleźć polskie karty, które są dość intuicyjne.

Jak wybrać właściwą naturalną metodę planowania ciąży?

Naturalne metody planowania rodziny mogą osiągać bardzo wysoką skuteczność (także antykoncepcyjną), jeśli tylko będziemy stosować je według dokładnych wskazówek. Jeżeli zatem zależy nam na tym, aby wiedzieć jak najwięcej (i osiągać antykoncepcyjną skuteczność podobną do tej, jaką dają pigułki antykoncepcyjne), warto wybrać taką metodę, którą będzie mógł objaśnić nam instruktor na specjalnym szkoleniu. 

fot.
Fotolia