Cykl menstruacyjny kluczem do płodności kobiety

Chcesz mieć dziecko, a czy wiesz co to jest owulacja?  Czyli kiedy i dlaczego możesz zajść w ciążę

płodność owulacja cykl menstruacyjny

Gdy zaczniemy myśleć o dziecku, najważniejszą sprawą jest dokładne zrozumienie jak, kiedy i dlaczego możemy zajść w ciążę…

Płodność kobiety reguluje cykl miesiączkowy, który jest sekwencją zmian hormonalnych i fizycznych w ciele mających umożliwić nie tylko zapłodnienie, ale też prawidłowe zagnieżdżenie się jaja. Najważniejszym bohaterem cyklu jest oczywiście jajeczko…

Cykl menstruacyjny. Kiedy początek i koniec?

W medycynie za początek cyklu przyjmuje się pierwszy dzień krwawienia menstruacyjnego, nie wliczając poprzedzającego je plamienia. Za zdrową długość przyjmuje się 28-35 dni liczonych od pierwszego do pierwszego dnia miesiączki. Krwawienie trwa zwykle od 2-7 dni i może różnić się w nasileniu. Zasadniczo, u młodych dziewcząt cykle mają prawo być nieregularne, zbyt długie lub krótkie, ale u kobiety po 20 roku życia, która pragnie ciąży powinna być widoczna regularność. W przypadku jej braku warto skontaktować się z lekarzem, bo nieprawidłowości cyklu są pierwszym zwiastunem wielu komplikacji ginekologicznych mogących utrudnić zapłodnienie.

Co to jest owulacja. Historia jajeczka

Początek cyklu czyli miesiączka to dni oczyszczania się macicy. Następnie rozpoczynają się przygotowania do owulacji, które polegają na hormonalnym stymulowaniu jajeczek do dojrzenia. Dzięki rosnącemu poziomu estrogenu jedno z nich wkrótce zaczyna dominować zaś wyściółka macicy pogrubia się w przygotowaniu na zygotę. Po uwolnieniu hormonu luteinizującego dochodzi do pęknięcia pęcherzyka, w którym dojrzewa jajo i wydaleniu go do jajowodu. Tych kilka dni po owulacji to właśnie dni płodne, kiedy plemniki mogą dotrzeć do jajeczka i je zapłodnić. W momencie owulacji uwalniany jest progesteron, który dalej przygotowuje macicę na ciążę i jednocześnie funduje nam nielubiany PMS. Jeśli jajeczko nie zostanie zapłodnione, estrogen i progesteron opadają i błona śluzowa macicy zaczyna się złuszczać przynosząc nam kolejny okres.

Jak rozpoznać dni płodne

Aby sprecyzować termin owulacji warto jest:

  • Prowadzić kalendarz długości cykli i ich regularności.
  • Badać manualnie obecność śluzu w pochwie – gdy staje się bardzo mokry, ciągliwy, przejrzysty jak białko jaja, to oznacza dni płodne.
  • Mierzyć codziennie rano po obudzeniu temperaturę ciała i zaznaczać ją na wykresie cyklu. Dzień wzrostu temperatury utrzymującej się do końca cyklu to moment owulacji.
  • Manualnie badać stan szyjki macicy – środkowy palec jest w stanie wyczuć zmianę szyjki z niskiej, zamkniętej i suchej na uniesioną, miękką i wilgotną, co wskazuje na dni płodne.
  • Wykorzystać apteczny test owulacyjny potwierdzający nasze obserwacje i pozwalające określić najbardziej optymalnych 5 dni płodnych w miesiącu. 
Autor
Agata Pavlinec
fot.
Fotolia