Jeśli podjęliście decyzję, że pora na powiększenie rodziny, warto podejść do sprawy aktywnie…
Za normalne uznaje się, że starania o dziecko trwające 6-12 miesięcy. Dopiero po tym okresie, zalecana jest wizyta u specjalisty. Jak sobie pomóc aby zajć w ciążę ?
Wizyta u ginekologa – aby na starcie wyeliminować potencjalne problemy warto, aby kobieta udała się do lekarza w celu skontrolowania stanu narządów rodnych, zwłaszcza jeśli dokuczają jej bóle, nieregularności miesiączki lub obfite krwawienia. Badania hormonalne pomogą wykluczyć problemy z tarczycą, zaś badania toksykologiczne wykluczą infekcje takie jak chlamydie.
Suplementy – nie drogie zestawy dziesiątek witamin, bo szkoda pieniędzy i żołądka, ale tandem kwasu foliowego i cynku. Ten pierwszy wspomaga płodność i zapobiega powstawaniu wad wrodzonych cewy nerwowej, ten drugi poprawia jakość owulacji i wspomaga przebieg ciąży.
Używki na cenzurowanym – oboje partnerów powinno rzucić palenie i ograniczyć ilość wypijanego alkoholu. Obie substancje mogą obniżać płodność mężczyzny i kobiety, a ponadto zagrażać płodowi w pierwszych tygodniach jego rozwoju.
Termin owulacji – kobieta powinna nauczyć się prawidłowo określać swoje dni płodne. Można to zrobić licząc dni w kalendarzu i badając śluz i temperaturę ciała lub skorzystać z testów aptecznych.
Dużo seksu – zaleca się częste współżycie nastawione na relaks i przyjemność, bo kobiecy orgazm sprzyja zapłodnieniu. Mężczyzna powinien ejakulować regularnie, bo to zapewnia najlepszą jakość spermy.
Pozycje w łóżku – choć istnieją teorie, że pozycja na misjonarza i pozycja od tyłu sprzyjają dostaniu się spermy do szyjki macicy, tak naprawdę wystarczy, że kobieta poleży przez jakiś czas po ejakulacji na plecach z miednicą lekko uniesioną do góry.
Ćwiczenia – Półgodzinna dawka umiarkowanie intensywnego sportu dla obu partnerów to świetny sposób na stres towarzyszący staraniom, zrzucenia wagi oraz poprawę ogólnego stanu zdrowia.
Zdrowa dieta – Nadwaga przeszkadza w poczęciu i paniom, i panom, zaś fast-foody, słodycze i wysoko przetworzone pokarmy na pewno nie pomagają. Więcej warzyw, owoców, produkty pełnoziarniste, nabiał, drób, ryby i mięso to rozsądny wybór z punktu widzenia przyszłych pokoleń.
Precz z chemią – niektóre środki czystości, farby, pestycydy, rozpuszczalniki mają katastrofalny wpływ na płodność i mogą powodować uszkodzenia płodu. Warto aktywnie unikać takich niebezpieczeństw.
Wywiad rodzinny – spytajmy babcie i ciotki o wady wrodzone występujące w rodzinie, jak również choroby systemowe. Niektóre genetyczne obciążenia wymagają ściślejszej kontroli lekarskiej nad przebiegiem ciąży.