Nawilżacz powietrza ma chronić przed konsekwencjami zbyt niskiej wilgotności, lecz czy oznacza to, że zawsze służy zdrowiu? Niestety nie? Niektóre urządzenia mogą być szkodliwe, ze względu na sposób działania lub nieprawidłowe użytkowanie. Wyjaśniamy, czego unikać oraz jak korzystać z nawilżaczy, aby nie popełnić groźnych w skutkach błędów.
Sponsorowany
Rodzaje nawilżaczy powietrza
Bezpieczeństwo nawilżacza zależy m.in. od wykorzystywanej technologii. W sprzedaży dostępne są bowiem trzy rodzaje takich urządzeń:
- nawilżacze ultradźwiękowe – szkodliwe, lecz bardzo popularne,
- nawilżacze ewaporacyjne – najbezpieczniejsze,
- nawilżacze parowe – obarczone ryzykiem, ale już prawie niedostępne.
Przyjrzyjmy się po kolei każdemu typowi nawilżacza.
Nawilżacze ultradźwiękowe
Nawilżacze ultradźwiękowe rozbijają wodę na mikroskopijne cząsteczki przy pomocy fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości. Działają cicho, często są tanie lub oferują dodatkowe funkcje – nawilżacze powietrza z jonizatorem lub aromaterapią to zazwyczaj właśnie nawilżacze ultradźwiękowe.
Problem polega na tym, że w drobne cząsteczki przekształcają także ewentualną zawartość wody. W przypadku zastosowania tak zwanej kranówki, prowadzi to do emisji pyłu kamiennego. W wodzie mogą też być obecne bakterie albo resztki środków chemicznych użytych do czyszczenia. Stwarza to duże zagrożenie, szczególnie dla dzieci. Z tego powodu takie urządzenie wymaga stosowania wody destylowanej i restrykcyjnego przestrzegania zasad higieny.
Ponadto nawilżacze ultradźwiękowe mogą być uciążliwe dla zwierząt oraz powodują moczenie podłogi i mebli znajdujących się w pobliżu. Nie powinny zatem stać np. blisko urządzeń elektrycznych.
Nawilżacze ewaporacyjne
Nawilżacze ewaporacyjne wykorzystują naturalny mechanizm odparowywania wody. Takie urządzenie ma wentylator, który wymusza przepływ powietrza przez zanurzony w wodzie, mokry filtr. W rezultacie powietrze zostaje nawilżone, po czym wraca do otoczenia.
Proces jest bezpieczny i pozwala na stosowanie bez obaw wody prosto z kranu. Wprawdzie ceny nawilżaczy ewaporacyjnych rozpoczynają się od wyższych kwot niż w przypadku nawilżaczy ultradźwiękowych, ale brak potrzeby kupowania wody destylowanej sprawia, że koszty ich użytkowania są często niższe i to pomimo obecności wymiennych filtrów.
Nawilżacze parowe
Nawilżacze parowe są obecnie bardzo mało popularne, ale nadal można spotkać je w sprzedaży, dlatego warto wyjaśnić, dlaczego stanowią zagrożenie. Takie urządzenie działa w sposób podobny do czajnika elektrycznego, czyli ma grzałkę, która doprowadza wodę do wrzenia. Powietrze nawilżane jest gorącą parą wodną, co zapewnia higienę, lecz jednocześnie stwarza ryzyko poparzenia. Nawilżacz parowy nie powinien znajdować się w zasięgu dzieci.
Prawidłowe używanie nawilżacza powietrza
Technologia nawilżania to nie wszystko, ponieważ każdy nawilżacz powietrza może stać się zagrożeniem, jeśli będzie nieprawidłowo użytkowany. Ważną rolę odgrywa prawidłowa higiena, bez której urządzenie stanie się siedliskiem zanieczyszczeń. Zasady, o których trzeba pamiętać, to:
- codzienna wymiana wody i przepłukanie zbiornika,
- przepłukiwanie filtra ewaporacyjnego pod bieżącą wodą przynajmniej raz na trzy dni,
- mycie zbiornika na wodę z użyciem łagodnego detergentu przynajmniej nie rzadziej niż raz w tygodniu,
- regularna wymiana elementów ulegających zużyciu,
- szybkie reagowanie na pojawienie się kamienia na filtrze – można go usunąć przy pomocy roztworu wody z kwaskiem cytrynowym,
- w przypadku używania nawilżacza ultradźwiękowego stosowanie tylko wody destylowanej.
Inne błędy, których należy unikać, to:
- przestawianie nawilżacza ze zbiornikiem napełnionym wodą – może to doprowadzić do zalania wewnętrznych elementów urządzenia i awarii, a jeśli sprzęt jest podłączony do zasilania także do porażenia,
- dodawania do wody jakichkolwiek substancji (w tym olejków zapachowych), jeśli nie wyraził na to zgody producent – może dojść do awarii, a w przypadku użycia nieodpowiednich substancji także do wystąpienia problemów zdrowotnych,
- stawianie nawilżacza na nierównej powierzchni – może dojść do przewrócenia, wylania wody i uszkodzenia sprzętu.
Podsumowanie
Przedstawione tutaj informacje nie mają na celu zniechęcić do korzystania z nawilżaczy powietrza. Takie urządzenia chronią przed skutkami niskiej wilgotności, do których zalicza się suchy kaszel, podrażnienie oczu i częstsze infekcje. Warto jednak unikać wyboru nawilżaczy, które stwarzają zagrożenie. Nie można też zapominać o odpowiedniej higienie oraz innych zasadach bezpieczeństwa, mając na uwadze własne zdrowie oraz sprawność nawilżacza.