Przesuszona skóra, pieczenie oczu, zatkany nos i nawracające infekcje, a nawet alergia, wszystkie z tych objawów mogą wynikać z zanieczyszczeń oraz nieprawidłowego nawilżenia powietrza. Jak sobie z tym radzić i jak chronić dzieci, dla których bagatelizacja tematu może być bardzo poważna w skutkach?
Dlaczego suche powietrze jest niebezpieczne?
Suche powietrze ma negatywny wpływ na stan śluzówki w nosku dziecka. Śluzówka odpowiedzialna za ochronę organizmu przed zanieczyszczeniami i wirusami, nie jest w stanie wywiązywać się ze swojego zadania i pozwala im dostawać się do układu oddechowego bez przeszkód. Dodatkowo suchy nosek może utrudniać oddychanie, zaburzając odpoczynek nocny.
Okres jesienno-zimowy jest szczególnie trudny, ogrzewamy mieszkania, nie wietrzymy ich wystarczająco i wszystko to sprawia, że nasilają się dolegliwości wynikające z przesuszonego powietrza. Dzieci mające problemy skórne, egzemę, łuszczycę, atopowe zapalenie skóry, cierpią z powodu wzmożonego swędzenia, szorstkości i podrażnień. Również oczy stają się bardziej podatne na zaczerwienienie i zapalenia spojówek.
Zbyt suche powietrze, w przypadku najmłodszych, może się okazać nawet śmiertelnie groźne. Przyczynia się bowiem do nawracających zapaleń krtani. U małych dzieci mogą się one skończyć obrzękiem krtani, tchawicy, który utrudni oddychanie lub nawet całkowicie je uniemożliwi. Tego typu ataki zdarzają się w nocy, kiedy wszyscy śpimy i nie jesteśmy w stanie zareagować tak szybko jak powinniśmy.
Nawilżanie i oczyszczanie powietrza
Aby zapewnić dziecku odpowiednią wilgotność w pokoju, koniecznym jest częste wietrzenie pomieszczeń, utrzymywanie temperatury w granicach 20-21 stopni i nawilżanie powietrza.
Sposobem znanym od dawna, jest rozwieszanie mokrych ręczników, bądź pieluch na kaloryferach i w okolicy łóżeczka dziecka. To najszybsza opcja i jedna z porad lekarskich, które dostajemy, gdy dziecko dostaje w nocy ataku szczekającego kaszlu.
Najlepszym rozwiązaniem jest jednak zaopatrzenie się w oczyszczacz i nawilżacz powietrza, którego filtry zatrzymają kurz, włosy, pyłki, roztocza grzyby i inne alergeny. Dzięki oczyszczaniu powietrza eliminujemy bakterie, wirusy, brzydkie zapachy, a także składniki szkodliwego smogu.
Jak wybrać odpowiedni sprzęt?
Kierując się dobrem dziecka, istotnym jest, by kupić produkt dobrej firmy, posiadający odpowiednie atesty i certyfikaty, a nie "no name" z marketu, ten bowiem może niestety pogorszyć sprawę, namnażając i rozpylając nam niechciane grzyby. Doskonałą opcją jest nawilżanie powietrza z Dyson, firmą, którą cechuje pełen profesjonalizm i wieloletnie doświadczenie.
W pokoju malucha najlepiej sprawdzi się cichy nawilżacz powietrza. Nie zakłóci drzemki, będzie mógł pracować nawet w nocy. Istnieją sprzęty, które latem mogą służyć jako klimatyzatory. Zwróć również uwagę na to, aby nawilżacz działał równomiernie przez określony czas, utrzymując w pomieszczeniu optymalny poziom wilgotności. Producenci wychodząc na przeciw oczekiwaniom klientów, proponują dodatkowe udogodnienia np. w postaci pilota umożliwiającego zdalne sterowanie nawet podczas karmienia, czy usypiania maluszka.
Nawilżanie powietrza w domu jest prostym sposobem na to, by zadbać o zdrowie najbliższych.