Niewydolność szyjki macicy w ciąży, jej skracanie i rozszerzanie

Wiele ciężarnych kobiet w ciąży cierpi na niewydolność szyjki macicy. Schorzenie to polega na przedwczesnym rozszerzaniu się i skracaniu szyjki.

niewydolność szyjki macicy w ciąży

Wiele ciężarnych kobiet w ciąży cierpi na niewydolność szyjki macicy. Schorzenie to polega na przedwczesnym rozszerzaniu się i skracaniu szyjki macicy w ciąży, co bez podjętej interwencji medycznej kończy się poronieniem lub przedwczesnym porodem

Dlaczego w ciąży pojawia się niewydolność szyjki?

W ciąży macica, która jest zbudowana z elastycznych włókien mięśniowych powiększa się, napierając na szyjkę macicy. Jeśli szyjka macicy nie wytrzyma naporu wywołanego przez powiększającą się macicę, zaczyna się rozwierać, co może doprowadzić do utraty ciąży. Wiele przyczyn może wpłynąć na niewydolności szyjki i jej skracanie

  • wada wrodzona
  • wcześniejszy uraz szyjki doznany w poprzedniej ciąży lub wyniku zabiegów ginekologicznych np. podczas aborcji
  • zaburzenia hormonalne

Skracanie szyjki macicy w ciąży - objawy

Objawy współtowarzyszące skracaniu się szyjki macicy to ciemne, brunatne plamienia, z towarzyszącym bólem podbrzusza lub kręgosłupa. Czasami jednak proces ten może przebiegać zupełnie bezobjawowo, dlatego przyszła mama powinna być badana kontrolnie raz w miesiącu. Stan szyjki macicy lekarz ginekolog ocenia na podstawie badania ginekologicznego oraz badania USG. Pomiar długości kanału szyjki macicy zalecany jest szczególnie w 23 tygodniu ciąży. Długość powyżej 2,5-3cm wskazuje na małe ryzyko porodu przedwczesnego.

Skracanie szyjki macicy - interwencje medyczne

Interwencja lekarska polega na zabezpieczeniu szyjki macicy przed dalszym skracaniem się i rozwieraniem. Czasami zakłada się specjalny szew, czasami – gumowy krążek, tzw. pessar.

Szew zakładany jest chirurgicznie dookoła szyjki, zabieg wykonywany jest pod narkozą a więc wymagany jest krótki pobyt w szpitalu. Zdjęcie szwu następuje najczęściej pod koniec ciąży, kiedy płód osiągnie dojrzałość. Według statystyk około 80-90% ciąż z założonym szwem kończy się o czasie, w 37-38.tygodniu ciąży.

Krążek pessar to gumowy krążek w kształcie miseczki zakładany na szyjkę, by ją odciążyć. Założenie krążka nie jest zabiegiem chirurgicznym, nie wymaga pobytu w szpitalu ani podania narkozy, a jego obecność jest praktycznie nieodczuwalna. Ponieważ założenie krążka zwiększa prawdopodobieństwo infekcji pochwy, konieczne będzie przyjmowanie globulek dopochwowych. Krążek podobnie jak szew zdejmuje się pod koniec ciąży.

Niewydolność szyjki macicy zawsze wymaga od kobiety ciężarnej dużej dbałości o swoje zdrowie, przyszła mama nie powinna się przemęczać. Lekarze zalecają jak najwięcej odpoczynku najlepiej w pozycji leżącej. Zakazana jest wzmożona aktywność fizyczna, w tym współżycie seksualne, mogące przyspieszyć skracanie szyjki.

Autor
redakcja oseseka

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia