Jedna piąta ciężarnych kobiet doświadcza krwawień z dróg rodnych.
Macica w ciąży – krwiaki
Jedna piąta ciężarnych kobiet doświadcza w ciąży, krwawień z dróg rodnych. Spora część z nich spowodowana jest krwiakami podkosmówkowymi tworzącymi się w macicy z nieznanych do końca powodów.
Krwiak objawy
Istnieje podejrzenie, że krwiaki powstają już przy zagnieżdżeniu jaja, gdy odrywa się ono od ściany macicy i powoduje lokalne krwawienie. Krew gromadzi się pod kosmówką w formie skrzepu, który najczęściej uwalnia się w ciągu pierwszego trymestru powodując krwawienia lub plamienia. Krwiak może również nie dawać żadnych objawów bądź objawić się dopiero w drugim trymetrze.
Krwiak podkosmówkowy w ciąży – co dalej
Choć dla ciężarnej widok krwi z dróg rodnych jest zwykle powodem do najczarniejszych myśli, w praktyce większa część krwiaków podkosmówkowych wchłania się samoistnie, czasem nawet bez wiedzy przyszłej mamy. O bezpieczeństwie ciąży decyduje głównie wielkość skrzepu w stosunku do wielkości płodu i jego lokalizacja. Najgorszy wariant, gdy krwiak dostanie się między łożysko a ścianę macicy, obarczony jest wysokim ryzykiem poronienia.
Dlatego tak ważne jest jak najszybsze wykonanie badania USG w celu oszacowania zagrożenia i przedsięwzięcia odpowiednich środków ostrożności. Dobra wiadomość jest taka, że ponad 90% skrzepów wchłonie się samoistnie do 20 tygodnia ciąży.
Krwiak macicy w ciąży – leczenie
Niestety, na tą przypadłość medycyna nie zna jeszcze żadnego „leku”. W niektórych szpitalach podaje się ciężarnym pochodne witaminy C, takie jak rutinoscorbin, dla ułatwienia wchłaniania krwiaka, ale brakuje dowodów na efektywność takiej suplementacji. Bardziej uzasadnionym medycznie zaleceniem jest picie dużej ilości płynów, ponieważ odwodnienie faktycznie może powodować niechciane skurcze macicy.
Inne lekarskie praktyki obejmują podawanie zagrożonym poronieniem mamom aspiryny lub heparyny w celu rozrzedzenia krwi i pozbycia się skrzepu przez wykrwawienie. Czasem zaleca się również przyjmowanie hormonalnych preparatów z estrogenem i progesteronem, które mają ułatwić rozwój ciąży. Niemniej jednak, na dzień dzisiejszy medycyna najczęściej obiera taktykę obserwacji i wyczekiwania.
Postępowanie w przypadku krwiaka w ciąży
Wszystkie kobiety ciężarne ze zdiagnozowanymi krwiakami macicy usłyszą zalecenie, aby powstrzymywać się od dźwigania ciężarów, wyczerpującego wysiłku oraz współżycia seksualnego. Większość lekarzy będzie również obstawać przy konieczności leżenia – bądź w szpitalu, bądź w domu.
Niestety, to ostatnie zalecenie gromadzi coraz więcej przeciwników w świecie ginekologii. Badania wskazują, że długotrwałe przymusowe leżenie w czasie ciąży nie zmniejsza wcale ryzyka poronienia, a wręcz może mieć poważne skutki uboczne, takie jak ryzyko dalszych skrzepów, osteoporozy, depresji, a paradoksalnie nawet przedwczesnych porodów. W Stanach Zjednoczonych odchodzi się obecnie od rekomendowania leżenia jako sposobu postępowania przy krwiakach macicy u ciężarnych i zachęca się kobiety do szukania drugiej opinii lekarskiej. Jedynie duże, niebezpiecznie zlokalizowane krwiaki są bezwzględnym wskazaniem do „aresztu łóżkowego”.