Zmiany nastroju u kobiet w ciąży. Czy wiesz kiedy trzeba skorzystać z porady lekarza?

Rano jesteś wręcz nienaturalnie szczęśliwa, ale popołudniu wkurzasz się o każdy drobiazg.  Ciąża to prawdziwy emocjonalny rollercoaster, ale my podpowiemy ci, jak sobie z tym wszystkim poradzić.

zmiany nastroju w ciąży

Rano jesteś wręcz nienaturalnie szczęśliwa, ale popołudniu wkurzasz się o każdy drobiazg. Po zaledwie pół godzinie masz ochotę przytulić się do partnera, ale już wieczorem chce ci się płakać. Ciąża to prawdziwy emocjonalny rollercoaster, ale my podpowiemy ci, jak sobie z tym wszystkim poradzić.

Skąd te wahania nastroju w ciąży?

Większość kobiet, które planują ciążę, wyobraża sobie, że od momentu ujrzenia dwóch kresek na teście będą nieustannie szczęśliwe – przecież się udało, będzie dziecko! Tymczasem pierwsza euforia rzeczywiście jest, ale tuż potem… pojawia się przygnębienie. Jesteś na zmianę smutna, zła, rozdrażniona, senna, wkurzona i niesamowicie szczęśliwa. Skąd ta huśtawka emocji?

W pierwszym trymestrze ciąży winę za tak zmienne nastroje ponosi nic innego, jak… burza hormonalna. Estrogen i progesteron rosną w szaleńczym tempie i to właśnie one sprawiają, że tracisz kontrolę nad emocjami. I mówiąc szczerze – nie masz na to większego wpływu.

Pod koniec ciąży przyczyny są już nieco inne. Za zmienne nastroje odpowiadają różne emocje, które coraz mocniej dają o sobie znać. Z jednej strony odczuwasz radość, bo już za chwilę zobaczysz swoje dziecko. Nie możesz się doczekać! Z drugiej…. a co, jeśli poród będzie trudny? A jeśli coś pójdzie nie tak? A może nie poradzicie sobie finansowo?

No i to ciało – wzdęcia, zgaga, opuchlizna, niezgrabność ruchów, ociężałość – tutaj wkracza rozdrażnienie i zmęczenie.

Jak radzić sobie ze zmianami nastroju w ciąży?

Po pierwsze, nie męcz się wyrzutami sumienia. Oczywiście każda skrajność jest zła – jeśli rzucasz w partnera elementami zastawy, to zdecydowanie warto postanowić sobie zmianę zachowania i skorzystać z pomocy psychologa lub psychoterapeuty. Jeśli jednak chodzi o zwykłe wahania nastojów, to cóż…. takie są uroki ciąży. Nie katuj się tym – po porodzie szybko wrócisz do siebie.

Pamiętaj też o kilku wskazówkach, które pomogą ci poprawić humor wtedy, kiedy jest on bardzo kiepski:

 • Nie udowadniaj za wszelką cenę, że poradzisz sobie ze wszystkim i ciąża nic nie zmienia. Zmienia i to bardzo dużo, a ty nie musisz być perfekcyjna. Proś partnera o pomoc i przymknij oko na to, że coś będzie zrobione „nie po twojemu”.
 • Dążenie do perfekcjonizmu kosztem swojego odpoczynku (zwłaszcza w okresie, gdy ciągle jesteś senna) to gotowa recepta na podły humor i  zrzędzenie. Odpuść. Naprawdę nic się nie stanie, jeśli czasami utniesz sobie drzemkę, a obiad zamówisz z knajpki.
 • Tłumacz partnerowi, co się z tobą dzieje. Jeśli nie wie, dlaczego w ciągu trzydziestu minut zupełnie zmieniasz nastawienie do świata, powiedz szczerze: „Kochanie, to jest jakieś szaleństwo. Hormony rządzą moim zachowaniem – ty tego nie rozumiesz, ale ja także nie. Musimy przeczekać”.
 • Kiedy czujesz, że humor ci siada, popraw go sobie. Obejrzyj komedię, idź na spacer albo  sięgnij po dobrą książkę.
 • Kiedy czujesz taką potrzebę, wygadaj się bliskiej osobie. Powiedz, co leży ci na duszy, nazwij głośno swoje lęki i obawy. To bardzo pomaga.
 • Wysypiaj się, zażywaj ruchu i odżywiaj się zdrowo – to także niezwykle ważne składniki dobrego samopoczucia. Trudno o uśmiech po 5 godzinach kiepskiego snu - z ciążą czy bez niej.

Wahania nastroju w ciąży – kiedy do lekarza?

Wahania nastroju w trakcie ciąży to dość typowa przypadłość, ale czasami może przybrać niebezpieczną formę. Warto pamiętać, że depresja może wystąpić nie tylko po porodzie, ale także w trakcie ciąży. To podstępna i niebezpieczna choroba, dlatego koniecznie udaj się do lekarza, jeśli tylko czujesz, że:

 • wszystko cię przytłacza
 • nie masz sił robić nawet tego, co wcześniej sprawiało ci przyjemność
 • widzisz swoją przyszłość w czarnych barwach
 • masz trudności ze snem lub jedzeniem
 • zdecydowana większość odczuwanych przez ciebie emocji to emocje negatywne – lęk, złość, smutek, strach

Jeśli podobne objawy utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie, bez wahania zwróć się o pomoc do lekarza prowadzącego ciążę lub bezpośrednio do psychiatry.

Autor
redakcja oseseka

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia