Uczucie zmęczenia doskwiera ciężarnym. Jak sobie z nim radzić?

Wiadomość o ciąży zazwyczaj przynosi radość, a nawet euforię. Wiele kobiet ma ochotę skakać z radości, wykrzyczeć całemu światu radosną nowinę. Potem jednak mija tydzień, dwa… i przychodzi senność, osłabienie, zmęczenie. Skąd te zmiany i co właściwie z tym zrobić?

uczucie zmęczenia w ciaży

Wiadomość o ciąży zazwyczaj przynosi radość, a nawet euforię. Wiele kobiet ma ochotę skakać z radości, wykrzyczeć całemu światu radosną nowinę. Potem jednak mija tydzień, dwa… i przychodzi senność, osłabienie, zmęczenie. Skąd te zmiany i co właściwie z tym zrobić?

Senność i zmęczenie w ciąży – przyczyny

„Powinnam być szczęśliwa, a nie mam sił nawet wstać z fotela” – takie myśli towarzyszą wielu kobietom na początku w ciąży. Jednak wyrzuty sumienia są tutaj zupełnie niepotrzebne, ponieważ senność i zmęczenie to nic innego, jak efekt zmian w organizmie – nie zależy to od naszej woli.

Winny jest przede wszystkim progesteron, który rozszerza naczynia krwionośne i powoduje, że spada ciśnienie krwi. Może to spowodować nie tylko senność, ale i ogólne osłabienie, spadek koncentracji czy zawroty głowy.

Dodatkową przyczyną kiepskiego samopoczucia są oczywiście nudności, a także poczucie obrzmienia – tutaj winny jest znów progesteron, zatrzymujący wodę w organizmie. Z kolei wzrost objętości krwi pompowanej przez serce powoduje zmęczenie.

Zmęczenie w ciąży – kiedy ustępuje?

Zmęczenie i senność w ciąży najbardziej dokucza w I trymestrze. II jest już okresem znacznie łatwiejszym – będziesz miała więcej sił i energii. III trymestr ciąży to powrót braku sił – tym mocniejszy, im bliżej jest porodu. Duży brzuch, fizyczne niedogodności, opuchnięcia – wszystko to pogarsza nastrój i odbiera energię.

Senność i zmęczenie w ciąży – jak sobie radzić?

Cóż, jeśli tylko masz taką możliwość, to w momentach największej senności… śpij! Widocznie tego właśnie potrzebuje twój organizm. Jeśli jednak nie możesz pozwolić sobie na drzemki w dzień, to wypróbuj następujące sposoby:

  • stosuj odpowiednią dietę

Czyli taką, dzięki której będziesz otrzymywać małe zastrzyki energii. Zapomnij jednak o batonikach – rzeczywiście dodadzą ci sił, ale kiedy poziom cukru gwałtownie spadnie, senność będzie obezwładniająca. Jedz suszone owoce, orzechy różnego typu, krakersy i jak najwięcej owoców.

  • ruszaj się

Kiedy czujesz, że dopada cię senność, dostarcz sobie odrobiny ruchu – zacznij się gimnastykować albo pójdź na spacer. Nie masz takiej możliwości? To chociaż otwórz okno. Świeże powietrze przyjemnie orzeźwia.

  • wypij kawę

Kawa nie jest specjalnie zalecana w ciąży, ale nie jest też produktem zakazanym. Na pewno dziecku nie stanie się krzywda, jeśli w chwilach słabości wypijesz małą filiżankę. O ile oczywiście nie odrzuca cię na samą myśl.

Zmęczenie w ciąży – czego nie robić?

Nawet, jeśli jesteś bardzo senna czy zmęczona, nie sięgaj po tzw. „energetyki”, czyli napoje pobudzające z kofeiną i innymi składnikami. Te napoje mają bardzo chemiczny skład i są niezdrowe.

Jeśli z kolei przed ciążą byłaś wielką amatorką kawy, musisz zerwać z nawykiem wypijania pięciu filiżanek dziennie. Jedna – ok, trzy – absolutnie nie!

Zmęczenie w ciąży – a może to objaw choroby?

Chociaż w większości przypadków zmęczenie jest po prostu „skutkiem ubocznym” ciąży, czasami świadczy o pewnych nieprawidłowościach. Jako przyszła mama jesteś bardziej narażona na wystąpienie niedokrwistości (anemii), możesz też cierpieć na cukrzycę ciężarnych albo zaburzenia pracy tarczycy. Pamiętaj zatem, aby regularnie wykonywać badania krwi (morfologię oraz TSH), nie zapominaj także o obowiązkowych badaniach sprawdzających poziom cukru. Jeśli wszystko okaże się ok – uzbrój się w cierpliwość. Senność i zmęczenie niedługo miną, a ty poczujesz całe mnóstwo energii… do urządzania pokoiku twojego dziecka.

Autor
redakcja oseseka

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia