Gestoza ( zatrucie ciążowe) jest niebezpieczna

Gestoza, inaczej zatrucie ciążowe, może wystąpić w drugiej połowie ciąży po 20 tygodniu. Choroba jest bardzo niebezpieczna, stanowi zagrożenie dla życia mamy i jej dziecka.

gestoza w ciąży

Gestoza, inaczej zatrucie ciążowe, może wystąpić w drugiej połowie ciąży po 20 tygodniu. Pojawia się najczęściej w pierwszej ciąży przyszłych mam. Choroba jest bardzo niebezpieczna, stanowi zagrożenie dla życia mamy i jej dziecka.

Gestoza ciążowa - objawy

Gestoza w ciąży występuje u ok. 10% przyszłych mam. Najbardziej narażone są kobiety, które pierwszy raz spodziewają się dziecka, a szczególnie po 35 roku życia oraz mamy, oczekujące bliźniąt.

Gestoza jest zespołem trzech podstawowych objawów chorobowych: obrzęków, białkomoczu i nadciśnienia tętniczego. Zatrucie ciążowe może rozwinąć się w dwóch etapach:

  • z jednym albo dwoma objawami
  • z wszystkimi trzema objawami, jako stan przedrzucawkowy

Następstwem stanu przedrzucawkowego może być rzucawka – stan zagrażający życiu zarówno matki, jak i dziecka.

Zwykle pierwszym pojawiającym się objawem gestozy w ciąży jest nadciśnienie tętnicze powyzej 140/90 mm Hg oraz obrzęki rąk i nóg a nawet twarzy, które nie ustępują po nocnym wypoczynku. Przyszłe mamy mogą ponadto odczuwać silne bóle głowy, z zaburzeniami widzenia. Dodatkowo, mimo płynów wypijanych w takich ilościach jak dotychczas, oddają zwykle mniej moczu. O zatruciu ciążowym świadczy także stężenie białka w moczu wyższe niż 0,3 g/L

Rzucawka jest następstwem stanu przedrzucawkowego (czyli wystąpienia trzech głównych objawów gestozy) i jest stanem zagrażającym życiu matki i dziecka. U kobiety pojawiają się wtedy napady drgawek które mogą prowadzić do utraty przytomności, silne bóle głowy, bezdech, zaburzenia świadomości, niepokój, zaburzenia widzenia, nudności a nawet wymioty.

Zatrucie ciążowe - profilaktyka

Przyczyny wystąpienia zatrucia ciążowego nie są do końca zidentyfikowane, jako grupę ryzyka wskazuje się kobiety, które przed ciążą miały choroby nerek, nadciśnienie tętnicze czy cukrzycę. Jak najwcześniejsze zdiagnozowanie gestozy w ciąży daje szanse na podjecie odpowiednich działań i urodzenie zdrowego dziecka o czasie. Dlatego tak ważne jest wykonywanie comiesięcznych badań przez przyszłe mamy i ich konsultacja z lekarzem prowadzącym ciążę, min. pomiarów ciśnienia tętniczego, kontroli masy ciała i badań moczu.

Jeśli znajdujesz się w grupie ryzyka, aby uniknąć problemów z gestozą w ciąży twoja dieta powinna być lekkostrawna bogata w białko i witaminy, szczególnie w witaminę B i C oraz powinnaś ograniczyć ilość soli w diecie. Dobrze byś często odpoczywała z nogami uniesionymi w górę. Należy także zrezygnować z butów na wysokim obcasie lub takich, które uciskają stopy, ponieważ mogą blokować swobodny przepływ krwi. Powinnaś zakupić ciśnieniomierz do domowego użytku i regularnie o tej samej porze dokonywać pomiaru ciśnienie. Wszelkie niepokojąc objawy podwyższone ciśnienie czy obrzęki konsultuj z lekarzem.

Leczenie gestozy

Gestoza w ciąży zawsze wymaga ścisłego nadzoru lekarza z uwagi na grożącą rzucawkę. Przyszła mama często jest kierowana do szpitala, gdzie po wykonaniu badań przepisywane są leki. Czasami zatrucie ciążowe wymaga hospitalizacji ze względu na ryzyko przedwczesnego porodu, odklejenia łożyska, niewydolności krążenia i nerek u ciężarnej.

Podstawowe zalecenia dotyczą zwykle regularnego odpoczynku, przebywania większości czasu w pozycji leżącej, ograniczenia spożycia soli, diety lekkostrawnej bogatej w wapń, a także stałej kontroli ciśnienia i wagi.

Po podaniu leków ciśnienie powinno ustabilizować się. Jeśli nie następuje poprawa, przyszła mama musi pozostać w szpitalu i leżeć. Gdy ciąża jest zaawansowana, zwykle zostaje podjęta decyzja o szybszym jej rozwiązaniu poprzez cesarskie cięcie.

Autor
redakcja oseseka

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia