Rozważasz inseminację? Poznaj jej skuteczność, procedury i wskazania.

Z pojęciem „inseminacja” prędzej czy później spotyka się każda para, której wielomiesięczne starania o dziecka nie przynoszą rezultatów. Być może tę właśnie metodę wspomagania rozrodu rozważacie i wy – jeśli tak, dowiedz się, jak ona wygląda, ile kosztuje, komu jest szczególnie zalecana i jakie są szanse, że zakończy się upragnioną ciążą.
inseminacja

Inseminacja – na czym polega zabieg?

Inseminacja jest jednym z najprostszych zabiegów wspomagania rozrodu i polega na wprowadzeniu nasienia bezpośrednio do kobiecych dróg rodnych. Zdecydowanie najczęściej oznacza to wprowadzenie plemników do macicy (inseminacja domaciczna), rzadziej – do szyjki macicy (inseminacja doszyjkowa), a w sporadycznych przypadkach – do jajowodu (inseminacja dojajowodowa).

W różnego rodzaju źródłach można spotkać się z informacją, że skuteczność inseminacji wynosi od 5-25%. Specjaliści w klinik wspomagania rozrodu podkreślają jednak, że takie statystyki są zbyt optymistyczne. W rzeczywistości inseminacja kończy się zapłodnieniem w 10-15% przypadków.

Wskazania i przeciwwskazania do inseminacji

Inseminacja jest prostym zabiegiem, ale w niektórych przypadkach nie może zostać zastosowana albo zwyczajnie jej przeprowadzenie nie ma żadnego sensu. Kto zatem może sięgnąć po pomoc, a kto nie?

Wśród wskazań u kobiet wyróżnia się zaburzenia lub brak owulacji, endometriozę czy obecność w śluzie przeciwciał atakujących plemniki. U mężczyzn z kolei częstym wskazaniem są nieprawidłowe wartości nasienia. Inseminację stosuje się także w przypadkach niepłodności idiopatycznej, czyli tej o nieznanych nikomu przyczynach.

Odmowę inseminacji słyszą najczęściej pary, w których kobieta ma niedrożne jajowody, stany zapalne w obrębie macicy, nowotwory czy mięśniaki w macicy. Z kolei u panów wyklucza się inseminację, gdy w nasieniu stwierdza się obecność bakterii lub gdy okazuje się, że plemników jest bardzo mało albo nie ma ich w ogóle.

Uwaga! Warto pamiętać, że brak możliwości skorzystania z inseminacji nie oznacza, że przed daną parą zamykają się wszystkie drzwi. W wielu przypadkach – zwłaszcza, gdy w nasieniu mężczyzny stwierdza się zbyt mało plemników, opcją jest np. skorzystania z procedury in vitro. Jeśli z kolei przyczyną rezygnacji z inseminacji jest brak plemników w nasieniu mężczyzny, można rozważyć decyzję skorzystania z plemników dawcy.

Badania przed inseminacją

Do inseminacji nigdy nie podchodzi się „ot tak” – jest to nieskomplikowany zabieg, ale wymaga on dokładnego przygotowania. Pierwszym krokiem jest wykonanie niezbędnych badań u obojga partnerów. W przypadku kobiet lista badań wygląda następująco:

 • VDRL (test na kiłę),
 • cytologia (badająca stopień czystości pochwy),
 • HIV,
 • HCV (wirusowe zapalenie wątroby typu C),
 • HBSAg (wirusowe zapalenie wątroby typu B),
 • chlamydia,
 • posiew z szyjki macicy.

Panowie z kolei muszą skompletować następujące wyniki badań:

 • VDRL,
 • posiew nasienia,
 • chlamydia,
 • HIV,
 • HCV,
 • HBSAg.

Inseminacja – jak przebiega?

Aby zabieg inseminacji miał sens i dawał nadzieję na ciążę, musi on zostać przeprowadzony w dniu, w którym dochodzi do owulacji, czyli uwolnienia komórki jajowej. U kobiet, u których nie stwierdza się kłopotów z jajeczkowaniem, koniecznie jest zatem dokładne monitorowanie przebiegu cyklu. Częściej jednak zdarza się, że konieczne jest stymulowanie owulacji, czyli podawanie danej pacjentce odpowiednich leków w celu „wymuszenia” jajeczkowania.

Zadanie mężczyzny polega na oddaniu nasienia (uzyskanego poprzez masturbację) – zostanie ono podane pacjentce na fotelu. Cały zabieg trwa kilka minut i jest bezbolesny (niektóre kobiety wspominają jednak o pewnym dyskomforcie).

Co jeszcze musisz wiedzieć o inseminacji?

 • Przed inseminacją – konieczna jest wstrzemięźliwość!

Z uwagi na jakość nasienia zaleca się, aby dana para wstrzymała się z seksem oraz sam mężczyzna z masturbacją przez 3-7 dni przez zabiegiem.

 • Inseminacja może być refundowana przez NFZ.

Koszt przeprowadzenia inseminacji w prywatnej klinice wynosi około 500 do 1000 złotych (lub drożej, jeśli plemniki uzyskiwane są z banku nasienia). Istnieje jednak także możliwość przeprowadzenia procedury w ramach Narodowego Funduszy Zdrowia – warto omówić taką opcję z lekarzem ginekologiem.

 • Minimalna ilość plemników w nasieniu jest ściśle określona.

Specjaliści podkreślają, że nie ma sensu przeprowadzać inseminacji w przypadku, gdy w nasieniu mężczyzny stwierdza się mniej niż milion plemników w mililitrze. Dodajmy, że prawidłowy wynik to więcej niż 15 milionów plemników w ml.

 • Istnieje możliwość odstąpienia od procedury z powodu ryzyka ciąży mnogiej.

Jeśli na skutek stymulacji owulacji okaże się, że doszło do wzrostu więcej niż trzech pęcherzyków, lekarz może zadecydować o wstrzymaniu procedury.

 • Do inseminacji można podejść maksymalnie 6 razy.

Po sześciu próbach uznaje się, że jest to metoda nieefektywna. Jednocześnie warto dodać, że zgodnie z medycznymi statystykami szanse na ciążę uzyskaną drogą inseminacji znacząco spadają już po czwartym zabiegu.

 • Ciąża po inseminacji jest uznawana za tę wyższego ryzyka.

Jeśli uda się wam (czego serdecznie życzymy) i inseminacja zaowocuje upragnioną ciążą, to należy pamiętać, że jest to stan podwyższonego ryzyka – konieczne są zatem, zwłaszcza w I trymestrze, często kontrole u lekarza prowadzącego.

Autor
redakcja oseseka
fot.
Fotolia