Otyłość zagraża plemnikom

Plemniki wytwarzane przez otyłych mężczyzn są gorszej jakości - poinformowano na konferencji na temat płodności w Barcelonie.

otyłość a plemniki

Plemniki wytwarzane przez otyłych mężczyzn są gorszej jakości - poinformowano na specjalistycznej konferencji na temat płodności w Barcelonie. Naukowcy z University of Aberdeen badali próbki nasienia 2000 mężczyzn mających trudności z poczęciem. Jak się okazało, najbardziej otyli z nich mieli najwyższy odsetek nieprawidłowych plemników, najczęściej także występowały u nich inne problemy zdrowotne. Brano pod uwagę również inne czynniki, mogące wpływać na płodność - palenie, nadużywanie alkoholu i wiek. Zdaniem autorów badań, odchudzanie powinno poprawić jakość spermy - mężczyźni o normalnym indeksie masy ciała (BMI), czyli wynoszącym 20 do 25, wytwarzali większy odsetek normalnych plemników, a objętość produkowanej spermy była większa niż u otyłych.

Już wcześniej zaobserwowano, że otyli mężczyźni częściej mieli problemy z poczęciem, niektóre badania wiązały również otyłość z uszkodzeniami DNA. Być może przyczyną jest przegrzewanie się jąder w otłuszczonej mosznie, nieprawidłowy poziom hormonów albo po prostu sprzyjający otyłości, niezdrowy styl życia. PMW

PAP - Nauka w Polsce / 2008-07-12

fot.
Fotolia