Silny stres w ciąży grozi schizofrenią u dziecka

Dzieci kobiet, które przeżyły silny stres w pierwszych trzech miesiącach ciąży są bardziej narażone na schizofrenię w przyszłości - wynika z artykułu zamieszczonego na łamach pisma "Archives of General Psychiatry".

stres w ciąży a schizofrenia dziecka
Dzieci kobiet, które przeżyły silny stres w pierwszych trzech miesiącach ciąży są bardziej narażone na schizofrenię w przyszłości - wynika z artykułu zamieszczonego na łamach pisma "Archives of General Psychiatry".

"Popularne przekonanie, że stan psychiczny ciężarnej kobiety może wpływać na rozwój jej dziecka w łonie znajduje - do pewnego stopnia - odzwierciedlenie w literaturze naukowej" - przypominają autorzy pracy. W dotychczasowych badaniach udało się na przykład powiązać ciężkie doświadczenia życiowe w czasie ciąży z podwyższonym ryzykiem przedwczesnego porodu oraz urodzenia małego dziecka.

Niektóre prace wskazują, że również ryzyko schizofrenii - poważnej choroby psychicznej związanej z nieprawidłową budową i funkcją mózgu - może kształtować się w życiu płodowym, jako efekt współdziałania czynników środowiskowych i genetycznych.

Potwierdzają to najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu w Manchesterze. Badacze przeanalizowali dane dotyczące 1,38 mln dzieci urodzonych w Danii w latach 1973-1995. Zebrano informacje na temat silnych stresów przeżywanych przez ich matki w czasie ciąży. Chodziło m.in. o zgon lub poważną chorobę (rak, zawał, bądź udar mózgu) bliskiej osoby.

Stan zdrowia dzieci śledzono od 10 roku życia do czerwca 2005 roku, bądź do momentu zgonu, wyprowadzki z kraju lub pojawienia się objawów schizofrenii. Schizofrenię zdiagnozowano u 7 331 osób.

Jak wyliczyli naukowcy, dzieci kobiet, które w pierwszym trymestrze ciąży przeżyły śmierć członka rodziny, miały o 67 proc. wyższe ryzyko zachorowania na schizofrenię i zbliżone do niej psychozy, niż inne dzieci. Związek ten był znaczący jedynie w przypadku osób, które nie były obciążone rodzinnym ryzykiem choroby psychicznej, gdyż nie cierpiało na nią żadne z rodziców, dziadków, czy rodzeństwa.

Natomiast śmierć bliskiej osoby w późniejszym okresie ciąży, bądź na pół roku przed nią, nie wpływała na predyspozycje do schizofrenii u potomstwa. Nie zaobserwowano też związku między poważną chorobą krewnego matki a ryzykiem schizofrenii u dziecka.

Zdaniem badaczy, związki chemiczne wydzielane przez mózg bardzo zestresowanej kobiety mogą negatywnie wpływać na mózg dziecka i w ten sposób zwiększać predyspozycje do zaburzeń psychicznych w przyszłości. Efekty tego mogą być silniejsze w pierwszym okresie ciąży, gdy układ nerwowy płodu przechodzi intensywny rozwój. JJJ

PAP - Nauka w Polsce / 2008-02-15

 

fot.
Fotolia