Asymetria u niemowlęcia

Chociaż temat asymetrii u niemowląt coraz częściej pojawia się w rozmowach młodych rodziców, to tak naprawdę nadal często nie wiemy, w czym rzecz ...

asymetria u niemowlęcia

Chociaż temat asymetrii u niemowląt coraz częściej pojawia się w rozmowach młodych rodziców, to tak naprawdę nadal często nie wiemy, w czym rzecz – dlaczego problem ten powstaje, czy zagraża zdrowiu dziecka oraz, oczywiście, jak go rozwiązać.

Asymetria u niemowlęcia – czym jest i dlaczego powstaje?

Asymetria ułożeniowa – bo tak dokładnie nazywamy ten problem u dzieci, to niesymetryczne układanie się ciała dziecka. Ujmując rzecz obrazowo, niemowlę układa się lekko w literę „c”, niezależnie od tego, czy leży na brzuszku i próbuje sięgać po zabawki, czy śpi. Dziecko chętniej też aktywuje wybraną stronę ciała – np. zawsze odwraca głowę w taki sam sposób.

Ten brak symetrii ciała to efekt ułożenia się dziecka w brzuchu mamy. W związku z tym tak naprawdę wszystkie dzieci rodzą się z tendencją do asymetrycznego ułożenia ciała – problem pojawia się dopiero wtedy, kiedy po upływie określonego czasu stan ten się nie zmienia.

asymetria ułożeniowa u niemowlęcia

Przyczyny asymetrii u niemowlęcia

Warto też dodać, że niektóre dzieci mogłyby pokonać ten problem samodzielnie, gdyby nie pewne błędy ich mam – jak choćby przystawianie dziecka głównie do jednej piersi czy układanie do snu zawsze na jednym boku. Inne możliwe przyczyny to niedosłuch jednego ucha (wówczas dziecko w naturalny sposób preferuje zdrowe ucho i odwraca się tak, by nim słyszeć), kręcz szyi bądź nieprawidłowe napięcie mięśniowe.

Niemniej, o powodach do niepokoju możemy mówić wtedy, kiedy mijają cztery miesiące życia dziecka, a my wciąż zauważamy, że ono „krzywo się układa” i preferuje aktywność jednej strony ciała. Poznamy to po sięganiu po zabawkę zawsze jedną rączką, odwracaniu główki zawsze w tę samą stronę, wkładaniu zawsze tej samej dłoni do buzi.

Co robić gdy niemowlę ma asymetrię

Przede wszystkim – nie panikować. Asymetrię u niemowlęcia można pokonać i to w sposób bezbolesny dla dziecka. Z drugiej jednak strony, nie możemy podchodzić do sprawy pobłażliwie. Jeśli nie zadbamy o naprawę sytuacji już w okresie niemowlęcym, w późniejszych latach dziecku może grozić wiele poważnych wad postawy.

Kiedy zauważamy, że coś jest nie tak, konieczna jest konsultacja z pediatrą. Ten, w oparciu o rozmowę z nami oraz ocenę dziecka, skieruje nas do odpowiedniego specjalisty – zapewne będzie to neurolog, ortopeda lub fizjoterapeuta, ale nie przestrasz się, jeśli będzie to chirurg.

Rehabilitacja niemowlęcia z asymetrią

Jeżeli dziecko ukończyło już cztery miesiące i wciąż dokucza mu asymetria ułożeniowa, to pewne jest, że któryś ze specjalistów skieruje je na rehabilitację. Obecnie najbardziej popularną i skuteczną metodą rehabilitacji asymetrii u niemowląt jest NDT-Bobath. Nie musisz się martwić – ćwiczenia zostają dobierane tak, aby nie były dla dziecka męczące albo stresujące. W zależności od tego, co postanowią lekarze, dziecko będzie musiało ćwiczyć pod okiem rehabilitanta kilka razy w tygodniu albo nawet codziennie.

Jak pomóc niemowlęciu z asymetrią w domu?

asymetria u niemowlęcia przyczyny

Oprócz profesjonalnej rehabilitacji, do prawidłowego procesu likwidowania asymetrii u niemowlęcia niezbędne jest zaangażowanie rodziców. Ma to wielkie znaczenie nie tylko z uwagi na chęć przyspieszenia pozytywnych zmian. Chodzi także o to, by rodzice – nieprawidłowo wykonując pewne czynności, nie opóźniali procesu „zdrowienia”. Dlatego pamiętaj, aby:

  • Zwracać uwagę na to, na której stronie dziecko śpi albo jak się bawi. Już kładzenie go naprzemiennie na obu stronach ciała ma wielkie znaczenie.
  • Angażować całe ciało dziecka do wysiłku – możesz to robić poprzez wszelkie zabawy ruchowe – delikatne turlanie dziecka po kocu, masowanie go, układanie w różnych pozycjach w trakcie aktywności.
  • Karmić piersią z obu stron – warto zwrócić także uwagę na naprzemienność układania także wtedy, kiedy karmimy maluszka butelką.
fot.
Fotolia