Czy duży brzuszek u dziecka to powód do niepokoju?
Duży, wystający brzuch u dziecka to nic złego
Zupełnie normalne jest, że niemowlaki mają nieproporcjonalnie wielkie główki i duże brzuszki w stosunku do reszty ciała. Stan wypukłego, okrągłego brzucha utrzymuje się często do wieku 3 lat i nie musi oznaczać nic złego. Główną przyczyną dużego brzuszka u małego dziecka są bowiem niewykształcone jeszcze mięśnie tułowia oraz ilość narządów, które muszą się pomieścić w małym ciałku. Najczęściej z biegiem czasu dzieci ładnie się wyciągają i brzuszek robi się płaski.
Można temu procesowi pomóc zachęcając malucha do gimnastyki – najpierw w leżeniu na brzuszku, potem na placu zabaw. Im więcej podnoszenia tułowia, czołgania czy wspinania się wykonuje dziecko, tym szybciej jego mięśnie brzucha zaczynają utrzymywać talię i narządy wewnętrzne w prawidłowej pozycji.
Przeczytaj: O zaletach leżenia na brzuszku przez niemowlę
Przyczyny powiększonego i wydętego brzuszka u dziecka
Bywa jednak też tak, że brzuch dziecka robi się nagle powiększony, twardy lub towarzyszą mu wyraźne dolegliwości ze strony układu pokarmowego i wtedy warto poszukać pomocy lekarskiej. U niemowląt najczęściej dochodzi do wzdęć spowodowanych nadmiarem laktozy w mleku mamy albo nieprawidłowo dobranym mlekiem w proszku. Charakterystycznym objawem są tutaj liczne gazy wydzielające się, gdy położymy maluszka na brzuszku.
Powodem powiększonego brzucha mogą być także zaparcia, które diagnozuje się według ilości i konsystencji wydalanych stolców, a także trudności z jakimi dziecko się załatwia. Odpowiednia dieta może tu zdziałać cuda. Jeśli do wzdętego brzuszka dołączają się regularne biegunki czy wysypki, to można podejrzewać celiakię – nietolerancję glutenu, zaś jeśli twardemu brzuchowi towarzyszą nagłe bóle i gorączka, to może oznaczać zapalenie wyrostka robaczkowego, które wymaga natychmiastowej interwencji.
Inne przyczyny dużego i ciągle wzdętego brzucha u dzieci
Rzadziej za wzdętym brzuszkiem kryją się lamblie, pasożyty, które przenikają do jelita cienkiego dzieci wraz z zakażoną odchodami zwierzęcymi wodą i rozwijają się w organizmie powodując wodniste biegunki i silne wzdęcia. Leczenie wymaga poprawnej diagnozy poprzez badanie kału, a następnie podanie specjalnych leków przeciwpasożytniczych.
Wreszcie, u niemowląt wrażenie przesadnie dużego brzuszka potęgować może wada wrodzona układu kostnego zwana klatką piersiową lejkowatą. Charakteryzuje się ona zapadnięciem dolnej części mostka i żeber i widocznym zwykle typowym wgłębieniem między piersiami. Ten problem rozwiązuje się w zależności od indywidualnych przypadków – operacyjnie lub za pomocą ćwiczeń.