Syrop z cebuli i inne domowe „antybiotyki” – jak działają, jak je przygotować?

Pierwsze objawy choroby możesz zwalczyć naturalnie. Oto kilka domowych „antybiotyków”, po które zdecydowanie warto sięgnąć.

syrop z cebuli

Zauważasz, że twoja pociecha ma podwyższoną temperaturę, a z noska cieknie katar? A może twój kilkulatek narzeka na ból gardła? 

Domowy sposób na ból gardła u dziecka

W przypadku chorego, obolałego gardła na pomoc przyjdzie napar z szałwii. Szałwia od lat znana jest ze swoich właściwości przeciwzapalnych, osłania także delikatną śluzówkę i działa przeciwbólowo.

Jak przygotować napar z szałwii?

Dwie łyżki stołowe liści szałwii zalej wrzątkiem (jedną szklanką) i przykryj na 10 minut. Po tym czasie odcedź i wystudź. Dziecko powinno przepłukiwać gardło trzy razy dziennie przez 5 minut.

Domowe sposoby na męczący kaszel u dziecka

Domowym antybiotykiem, które pomoże organizmowi w walce z kaszlem i przeziębieniem, będzie znany i ceniony syrop z cebuli. Cebula w takiej postaci pomaga rozrzedzać wydzielinę i działa przeciwzapalnie.

Jak przygotować syrop z cebuli na kaszel u dziecka?

Pokrój 3 duże cebule, wciśnij je do małego słoika (muszą być ciasno ułożone), a potem polej łyżeczką miodu albo posyp łyżeczką cukru. Zakręć słoik i odstaw na noc w ciepłe miejsce. Naszym antybiotykiem będzie powstały w ten sposób syrop z cebuli – podawaj go dziecku 2-3 razy dziennie po łyżce stołowej.

Innym, równie często polecanym przez lekarzy domowym preparatem jest syrop z czosnku. Czosnek już od setek lat znany jest ze swoim antybakteryjnych właściwości.

Jak przygotować syrop z czosnku dla dziecka?

Aby uzyskać taki syrop z czosnku, musisz rozdrobnić kilkanaście ząbków czosnku, zalać je szklanką przegotowanej wody, a do całości dodać sok z połowy cytryny. Taką miksturę należy szczelnie zamknąć, włożyć do lodówki i podawać dziecku po dwóch dniach – rano i wieczorem po 2 małe łyżeczki.

Domowe sposoby na gorączkę u dziecka

Gdy malec zaczyna gorączkować, przed podaniem mu ibuprofenu albo paracetamolu warto sięgnąć po naturalne i działające napotnie składniki z domowej spiżarki. Przede wszystkim polecany jest tutaj napar z czarnego bzu oraz lipy.

Jak przygotować napar z czarnego bzu i lipy na gorączkę u dziecka?

Łyżkę suszonych kwitów lipy oraz bzu zalej szklanką wrzątku. Kiedy napar ostygnie, odcedź go i podawaj dziecku co kilka godzin po pół szklanki.

Gdy gorączka atakuje, warto też wspomóc organizm dziecka dobroczynnymi malinami, a dokładniej - wykonanym z nich sokiem. Aby go przygotować, potrzebujesz dwóch kilogramów malin, które musisz zasypać 0,7 kg cukru. Taką mieszankę odstaw na trzy dni, a potem zlej przez sitko (lekko dociskając). Podawaj dziecku jako dodatek do ciepłej herbaty, kilka razy dziennie.

Domowe sposoby na katar i zatkany nos u dziecka

Zapchany nosek to prawdziwa zmora nie tylko dla samego dziecka, ale i dla jego rodziców. Aby dziecku łatwiej się oddychało i zasypiało, poza oczyszczaniem noska stosuj domowej roboty maść majerankową.

Jak przygotować maść majerankową na katar u dziecka?

Odmierz łyżeczkę majeranku (może być świeży albo suszony) i dokładnie wymieszaj z łyżeczką masła albo smalcu. Taką miksturę odstaw na jeden dzień. Potem podgrzej całość w kąpieli wodnej i przeciśnij przez zwykłą chusteczkę z tkaniny. Maścią możesz przecierać skórę pod noskiem dziecka 2 lub 3 razy dziennie.

Kiedy iść z dzieckiem do lekarza?

Domowe antybiotyki bardzo często pomagają organizmowi w toczeniu naturalnej walki z atakującymi bakteriami i naprawdę warto po nie sięgnąć. Są jednak sytuacje w których nie należy zwlekać z wizytą u pediatry:

  • dziecko jest bardzo małe i ma wysoką gorączkę
  • wysoka temperatura ciała utrzymuje się dłużej, niż dwa dni
  • dziecko bardzo skarży się na ból gardła, jest słabe, odmawia jedzenia
  • dziecko przesypia niepokojąco dużo czasu
fot.
Fotolia