Powszechne jest przekonanie, że niemowlę je, śpi i robi niewiele ponadto – potwierdzają to także treści zawarte w niektórych poradnikach dla młodych mam. A ty zastanawiasz się dlaczego moje dziecko nic chce spać ...
Skoro tak jest, to dlaczego w sieci aż gęsto jest od pytań typu: „Moje dwumiesięczne dziecko nie chce spać w dzień, dlaczego?” czy „10-tygodniowa córka śpi w dzień tylko 15 minut, co robię nie tak?”. Otóż dlatego, że „bezdrzemkowe” niemowlęta wcale nie należą do rzadkości.
Ile śpi niemowlę?
Większość matek, których dzieci trudno nazwać wielkimi śpiochami, zadają sobie pytanie, czy brak solidnych drzemek może niekorzystnie wpływać na zdrowie lub rozwój niemowlęcia. Zanim jednak przejdziemy do tej kwestii – przyjrzyjmy się wytycznym dotyczącym zapotrzebowanie niemowląt na sen.
Dziecko do 3 miesiąca życia powinno przesypiać od 14 do 18 godzin na dobę. Dziecko starsze, od 3 do 6 miesiąca życia, potrzebuje od 13 do 16 godzin snu. Z kolei dla dzieci między 6 miesiącem a 2 rokiem życia dla pełnej regeneracji potrzebują od 12 do 14 godzin snu.
Jak widać, nawet w przypadku „śpiochów”, czyli dzieci zahaczających o górne „widełki” powyższych wskazań, pozostaje całkiem sporo czasu na aktywność – u dziecka dwumiesięcznego, śpiącego bardzo dużo, czas na aktywność to aż 6 godzin. Jeśli jednak nasz „gagatek” wcale nie zapowiada się na śpiocha i bliżej mu do dolnej granicy normy, na aktywność pozostaje mu aż 10 godzin w ciągu doby – i cały czas mówimy tu o maluszkach do 3 miesiąca życia!
Drzemki niemowlaka w ciągu dnia
Znamy już zapotrzebowanie dziecka na sen, sprawdźmy go teraz na konkretnym przykładzie.
Załóżmy, że mamy dwumiesięczne dziecko, które przesypia w nocy od 12 do 13 godzin (nocne karmienie „na śpiocha” zaliczamy do takiego snu). Jeżeli potem, w ciągu dnia, zdarzają mu się np. tylko dwie drzemki (jedna półgodzinna, druga np. 15 minutowa), ilość snu łącznie zalicza się do normy, chociaż rzeczywiście będą to dolne „widełki” zapotrzebowania. I chociaż mamie wydaje się, że dziecko „w ogóle nie śpi w dzień”, w istocie nie ma powodów do zmartwień. Oczywiście pomijamy tutaj fakt samopoczucia rodziców, którzy z zazdrością będą patrzeć na niemowlęta przesypiające w dzień nawet 6 godzin – czyli te z górnej granicy zapotrzebowania.
Ogólne wytyczne zapotrzebowania na sen u dzieci, na których bazujemy, są ważne - jednak o wiele istotniejsze jest samopoczucie dziecka. To ono „mówi” nam, czy dziecko ma wystarczającą ilość snu w ciągu doby. Jeśli niemowlę praktycznie nie śpi w ciągu dnia, ale ma świetny humor – jest ok. Co jednak, gdy liczne próby położenia maluszka nie skutkują, a on sam jest płaczliwy, marudny i wyraźnie zmęczony?
Marudne niemowlę
Rodzice, których dziecko nie chce zasnąć w dzień, najczęściej postępują według jednego z dwóch schematów: albo „odpuszczają” i próbują zainteresować niemowlę wszystkim, żeby tylko poprawić mu nastrój albo wręcz przeciwnie – próbują uśpić je za wszelką cenę. Obie te metody mogą frustrować dziecko.
Wariant numer 1 jest taki, że dziecko tak naprawdę potrzebuje dodatkowej drzemki, ale rodzice, poprzez swoje zachowanie, nie pozwalają mu się wyciszyć. Grzechotka, bujaczek, gruchanie, muzyka, karuzelka – robimy wszystko, by choć na chwilę zainteresować maluszka, podczas gdy ten potrzebuje tylko i wyłącznie wyciszenia. Innymi słowy: zaciągnięcia zasłon, wyłączenia radia i karuzeli, miękkiego koca i – najczęściej, bujających ramion rodzica.
Drugi wariant przestawia się tak, że dziecko wcale nie czuje się śpiące, w 100% wystarcza mu to, ile śpi… ale nie wystarcza rodzicom. Próbują oni uśpić dziecko, które – pełne energii, zaczyna się irytować i złościć. To błędne koło, które może przerwać dopiero zaakceptowanie faktu, że malec spać nie musi i nie chce. W wielu przypadkach włożenie malucha do nosidła czy chusty i „angażowanie” go w każdą wykonywaną czynność sprawia, że dziecko jest spokojne.
Warto zatem spokojnie zastanowić się, czy przypadkiem i my nie wpadliśmy w utarty już schemat, który uniemożliwia dziecku zaśnięcie albo w którym jest ono zmuszane do zaśnięcia.
Drzemki niemowlaka – jak śpi niemowlę
Rytm dobowy niemowlaka
Rytm dobowy, czyli ustalenie stałych pór odpoczynku i aktywności, może nawet całkowicie zlikwidować problemy z drzemkami. Przez tydzień zapisuj sobie, w których godzinach dziecko zasypia (chodzi nawet 10-15 minutowe drzemki). Jeśli dzieje się to np. w okolicach godziny 11, to każdego kolejnego dnia już od 10.30 staraj się wyciszyć maluszka i umożliwić mu zaśnięcie.
Co zrobić żeby niemowlę spało w dzień?
Zastanów się, czy nie przegrzewasz niemowlęcia – zbyt wiele ubranek plus wysoka temperatura powietrza i ciepły koc to gwarancja przedwczesnej pobudki. Dziecku jest zwyczajnie za gorąco! Przed planowaną drzemką przewietrz pokój (optymalna temperatura to 18 stopni), ubierz dziecko w jedną warstwę ubrań i przykryj lekkim kocem.
Ile snu potrzebuje niemowlę?
Wraz z rozwojem dziecka drzemki stają się dłuższe. Oczywiście dotyczy to tylko garstki dzieci – tych niemowląt, które jako dwu- lub trzymiesięczne szkraby śpią tylko po 15 minut przed południem i 20 minut po obiedzie. Już pół roku później drzemki tych samych szkrabów trwają godzinę lub dłużej.