Zobacz jakie niemowlęce zachowania powinny Cię zaniepokoić
Kilkumiesięczne maluszki nie umieją komunikować się z rodzicami w sposób zrozumiały. Ale wiele z ich zachowań tak naprawdę stanowi pewną formę sygnalizowania, że coś jest nie w porządku. Zwłaszcza debiutujące mamy będą zawsze miały skłonność do wyszukiwania nieszczęścia w każdym nietypowym odruchu czy dźwięku. Dlatego ważne jest aby wiedzieć, które sygnały należy brać szczególnie poważnie…
Problemy z karmieniem
Jeśli zdrowy maluszek nagle zaczyna odmawiać piersi lub butelki prężąc się i odwracając głowę, gdy przestaje moczyć pieluszki lub zaczyna notorycznie usypiać podczas każdego karmienia zanim jeszcze zaspokoi głód to zdecydowanie należy poradzić się pediatry.
Zaburzenia oddychania
Noworodki często oddychają nieregularnie i cierpią na tzw. „sapkę” objawiającą się posapywaniem przez sen. Jeśli jednak dziecko wstrzymuje oddech na więc niż 10 sekund lub zaczyna robić się sine, trzeba natychmiast jechać na pogotowie. Niepokojące u niemowlaka są także: świszczący oddech, widoczne problemy z zaczerpnięciem powietrza oraz zasysanie się skóry na żebrach.
Nietypowy płacz
Domena niemowlaków, bywa także ważnym symptomem nieprawidłowości. Jeśli maluszek zaczyna niespodzianie płakać w nietypowy dla siebie sposób np. bardzo piskliwie lub płacze przez cały dzień, to wystarczająca przesłanka aby skonsultować się lekarzem.
Anomalie ruchowe
U niemowlaków szczególnie niepokojące są wszelkiego rodzaju niekontrolowane spazmy i konwulsje, które wymagają natychmiastowej pomocy medycznej. Konsultować jednak należy także widocznie zwiększone napięcie mięśniowe, które objawia się dziwnymi asymetrycznymi pozycjami z usztywnionymi rączkami i nóżkami, często utrudniające ubieranie czy kąpanie. Powyżej 3 miesiąca życia powinny nas również niepokoić wszelkie asymetrie, np. skręcanie głowy tylko w jedną stronę.
Reakcje zmysłowe i emocjonalne
Pod kątem wykrywania autyzmu ważne jest aby zwracać uwagę na takie zachowania niemowląt jak brak zainteresowania otoczeniem, niezwykła ospałość, nie nawiązywanie kontaktu wzrokowego z rodzicami i brak reakcji na uśmiech mamy czy taty. Innej natury problemy mogą wiązać się z nadwrażliwością dotykową, słuchową czy wzrokową, o których warto pomyśleć, gdy widzimy, że dziecko broni się przed otoczeniem odwracając główkę i negatywnie reagując na tulenie czy dźwięki z otoczenia. Z drugiej strony, brak zainteresowania muzyką, dotykiem czy przedmiotami dokoła, także powinien być zasygnalizowany przy wizycie u pediatry. Jeśli niemowlę do ukończenia roku nie stara się gaworzyć czy naśladować mimiki rodziców to również powinno zostać dokładniej przebadane.