„Alergia na roztocza i pleśń” – coraz więcej rodziców słyszy taką właśnie diagnozę odnoszącą się do ich dziecka. Ta diagnoza oznacza konieczność dopasowania otoczenie do potrzeb malca. Oto kilka ważnych wskazówek, jak urządzić pokój alergika.
Farby dla alergików
Zacznijmy od kwestii podstawowych – czyli bierzemy pod lupę ściany. Przede wszystkim – z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę, ściany w pokoju dziecka muszą być bardzo dobrze otynkowane. We wszelkich zagłębieniach czy nierównościach będzie gromadził się kurz, a przecież zwykle ścian nie odkurzamy.
Otynkowane i gładkie ściany możemy pomalować farbą akrylową – olejna będzie o wiele gorszym wyborem. Idealna byłaby ta, która ma rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Te farby są zdecydowanie droższe, ale priorytetem jest zdrowie dziecka. No i nie malujemy ścian co miesiąc ;-).
Bezpieczna podłoga – czysta podłoga
Zła wiadomość jest taka, że możecie zapomnieć o dywanach i wykładzinach – tego jednak rodzice alergików domyślają się sami. Jeszcze gorsza wiadomość jest taka, że najlepiej sprawdzi się podłoga z drewna, co może oznaczać mały remont. Podłoga taka nie może być konserwowana olejkami i woskami – o wiele lepszy będzie rozcieńczony lakier. Jeśli mamy już położone panele to upewnijmy się, że zawierają jak najmniej chemii.
Uwaga! Jeśli bardzo zależy wam na dywanie w pokoju dziecka (bo np. malec spędza dużo czasu na podłodze), istnieją pewne rozwiązania. Bezpieczny będzie dywan akrylowy albo po prostu dywan bawełniany, który można prać w pralce (obecnie są to szeroko dostępne modele). Można też wyłożyć podłogę korkiem.
Opcją także bezpieczną, ale sięgającą głębiej do portfela rodzica jest wyłożenie pokoju wykładziną antyalergiczną.
Meble dla dziecka
Przede wszystkim – nie za dużo, ponieważ meble doskonale zbierają kurz. Najlepiej postawić też na niskie i łatwe do przesunięcia. Rodzice alergików nie mogą pozwolić na zalegający za szafą centymetrowy kurz.
Idealne meble to te drewniane, które będzie można czyścić zwykłą, mokrą szmatką. Warto też zainwestować w małą witrynę na książki – są trudne do wyczyszczenia, więc lepiej zabezpieczyć je przed kurzem.
Bardzo ważnym elementem pokoju będzie łóżko dla alergika. Najważniejsze jest to, aby materac, kołdra oraz poduszka były wykonane z tworzyw przeznaczonych dla alergików – koniecznie zapytajcie o to przed zakupem. Idealne materiały to lateks czy gąbka – odpada już np. dodatek wełny.
Dziecko z alergią na roztocza i pleśń pod żadnym pozorem nie może spać pod kołdrą czy na poduszce z pierzem w środku. Komfort snu zapewni mu za to np. wypełnienie z kulki silikonowej.
Praktyczne porady dla urządzających pokój dla dziecka
- Ściany, podłoga i meble to jedno – wiemy jednak doskonale, że nastrój dziecięcego pokoju tworzą zupełnie inne rzeczy. Oto garść wskazówek dotyczących całej „reszty”:
- Zabawki powinny być przechowywane w pudełkach z pokrywką – w pokoju alergika nie ma miejsca na np. zdobiące półki kolekcje figurek. Zabawki nie mogą też leżeć luzem – na regałach postaw odpowiednie pojemniki i naucz dziecko segregowania przedmiotów.
- Uwielbiane przez dzieci maskotki mogą być dla nich prawdziwym zagrożeniem z racji zbierającego się kurzu. Dlatego raz w tygodniu (maksymalnie raz na dwa tygodnie) pierz je wszystkie w 60 stopniach. Opcjonalnie możesz włożyć je do zamrażarki na dwa dni (w specjalnym woreczku). Obie te metody zniszczą roztocza.
- Pościel w pokoju dziecka nie może być „na wierzchu”. Zakrywaj ją narzutą, a najlepiej – chowaj na dzień. Dziecko oddycha tuż przy niej, więc nie powinno być na niej kurzu. Pościel musi być prana raz w tygodniu.
- Niestety, w przypadków alergików odradzane są ciemne, grube zasłony. Najlepszym rozwiązaniem jest całkowite zrezygnowanie z tego dodatku i zamontowanie rolet. Jeśli jednak bardzo zależy ci na zasłonkach, wybierz takie, które będzie można prać raz w tygodniu i które będą szybko schły.
- Sprzątanie i wietrzenie – to dwa słowa „klucze” w opiece nad dzieckiem z alergią. Ścieraj meble wilgotną szmatką, którą od razu potem pierz (grzyby!), odkurzaj raz dziennie i regularnie zmywaj podłogi (końcówka mopa także musi być prana po każdym użyciu). Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z „kudłatej” końcówki do odkurzacza, którą przy każdym odkurzaniu użyjesz do wyczyszczenia lampki, biurka, półek na zabawki i innych miejsc. Jeśli posiadacie kaloryfery żeberkowe, zimą pilnujcie ich czystości – ciepło z kaloryferów powoduje, że kurz unosi się.
Alergia u dziecka - Nie taki diabeł straszny
Chociaż z początku może się wydawać, że ogarnięcie wszystkiego jest wyzwaniem, to bardzo szybko odnajdziecie się w tych wszystkich zasadach. Jest przecież ku temu ważny powód – zdrowie i komfort dziecka.