Trzydniówka- niemowlęca infekcja z wysypką

Trzydniówka to infekcja wirusowa, która przechodzą prawie wszystkie niemowlęta. Przychodzi nagle bez ostrzeżenia i równie szybko się kończy.

trzydniówka niemowlęca

Trzydniówka to infekcja wirusowa, która przechodzą prawie wszystkie niemowlęta. Przychodzi nagle bez ostrzeżenia i równie szybko się kończy. Trzydniówka, czyli gorączka trzydniowa zwana tez rumieniem nagłym wywoływana przez wirus HHV6 (występujący w odmianie A i B) oraz HHV7.

Objawy trzydniówki – wysypka i gorączka

Trzydniówkę przechodzą prawie wszystkie niemowlęta i małe dzieci, występuje najczęściej pomiędzy 6 a 18 miesiącem życia, na wiosnę i jesienią. Choroba rozpoczyna się nagle, dziecko dostaje bardzo wysoka gorączkę 39-40 C, bez wystąpienia jakichkolwiek wcześniejszych objawów. Dziecko gorączkuje właśnie prze 3 dni i nie doskwierają mu żadne inne dolegliwości. Po trzech dniach gorączka gwałtownie spada, a na ciele dziecka pojawia się grudkowo - plamista czerwona wysypka. U jednych dzieci wysypka jest bardzo obfita, a u innych to tylko kilka krostek. Kolejnego dnia wysypka blednie, by po ok. 3-4 dniach samoistnie zniknąć i maluszek zdrowieje.

Kiedy Twoje maleństwo dostanie aż tak wysoką gorączkę, nie panikuj, niezwłocznie skontaktuj się z pediatrą by ustalił diagnozę. Maluchy gorączkują z różnych powodów. Dokładnie przedstaw lekarzowi jak choroba się objawiła, czy poza gorączką są jakieś inne dolegliwości, jaki jest stan ogólny dziecka.

Trzydniówka - leczenie

Przy trzydniówce nie stosuje się żadnych leków, poza lekami pomocnymi w zbijaniu gorączki. Gorączka jest jednym ze sposobów, w jaki ludzki organizm walczy z rozwojem wirusów, kiedy gorączka przekracza 39C, należy dziecku podać środek obniżający gorączkę.

Pamiętaj stosuj leki przeznaczone dla dzieci i w odpowiedniej dawce, zgodnie z zaleceniami lekarza. Leki skierowane dla dorosłych mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia Twojego dziecka.

Ponieważ tak wysoka i utrzymująca się gorączka jest dla maluszka niebezpieczna poza podawaniem preparatów przeciw gorączkowych, zbijaj gorączkę „domowymi sposobami" - stosuj zimne okłady na czoło, kark i łydki dziecka. Możesz też zrobić chłodną kąpiel, woda powinna mieć ok. 37C. Nie przegrzewaj dziecka - nie ubieraj zbyt ciepło i nie okrywaj szczelnie kołdrą. Jeśli w czasie gorączki dziecko dostanie drgawek, skonsultuj się z lekarzem.

Trzydniówka i brak apetytu u dziecka

Jeśli maluszek nie ma apetytu, nie zmuszaj go do jedzenia. Jednak dbaj by dziecko dużo piło, niemowlęta bardzo szybko odwadniają się, a to jest niebezpieczne dla ich zdrowia. Jeśli dziecko odmawia picia, skonsultuj się z lekarzem, być może będzie konieczność nawodnienia maluszka.

Na szczęście większość maluszków dobrze znosi okres występowania gorączki i szybko wraca do zdrowia.

Autor
redakcja oseseka
fot.
Fotolia