Objawy uczulenia na twarzy
Zdarza się, że po użyciu niektórych kremów do twarzy lub innych kosmetyków kolorowych, na cerze pojawia się wysypka i zaczerwienienie. To nic innego jak właśnie reakcja alergiczna o charakterze kontaktowym. Najczęściej jej przyczyną są zawarte w kosmetykach substancje konserwujące, zapachowe i barwniki. Podobny efekt mogą wywoływać też alergeny w pożywieniu. Wówczas zdarza się, że widoczna jest opuchlizna twarzy i języka. Również kontakt z sierścią lub śliną domowych pupili może wywołać alergię kontaktową na twarzy.
Objawy reakcji alergicznej często występują natychmiast po kontakcie z alergenem, ale zdarza się, że stają się widoczne dopiero po około 48 godzinach. Niektóre kosmetyki wywołują uczulenie dopiero po długim czasie ich stosowania. Wówczas podrażniona skóra manifestuje nadwrażliwość na daną substancję reakcją alergiczną. W takich sytuacjach zmiany uczuleniowe mogą utrzymywać się jeszcze przez jakiś czas po odstawieniu kosmetyku.
Najczęstsze objawy uczulenia na twarzy to nie tylko miejscowa opuchlizna i egzema. To także:
- pokrzywka przypominająca oparzenie (może mieć charakter wędrujący),
- krostki,
- uczucie ściągnięcia skóry,
- silny świąd,
- pieczenie,
- miejscowy ból.
Jak złagodzić objawy uczulenia na twarzy?
Uczulenie na twarzy sprzyja nawrotom egzemy, która podobnie jak atopowe zapalenie skóry jest często niemożliwa do całkowitego wyleczenia. Egzema to nic innego jak miejscowo zmieniona skóra w odpowiedzi na działanie alergenu. Mogą ją też powodować podrażniające czynniki zewnętrzne, a także nadaktywny układ odpornościowy. Przy egzemie zmiany pojawiają się nie tylko na twarzy, ale również na całym ciele.
W leczeniu egzemy konieczna jest odpowiednia farmakoterapia. Nierzadko stosowane są leki antyhistaminowe lub glikokortykosteroidy. Ważna jest też właściwa pielęgnacja i łagodzenie objawów, ponieważ mogą one utrudniać normalne funkcjonowanie. Stosowane na twarz preparaty powinny mieć działanie antybakteryjne oczyszczające. Wśród naturalnych substancji sprawdza się miód manuka, ale także maść z nagietka, która przyspiesza regenerację naskórka. Podobne działanie ma aloes i olejek z drzewa herbacianego. Zmienione chorobowo miejsca należy delikatnie oczyszczać, aby nie nasilać objawów. Nie jest wskazane tarcie twarzy ręcznikiem. Znacznie lepiej ją delikatnie osuszyć, przykładając ręcznik papierowy lub bawełniany. Dobry efekt dają też chłodne kompresy.
Osoby z egzemą powinny też wyeliminować z diety produkty, które zawierają duże ilości histaminy lub substancji, które aktywują organizm do jej wydzielania. Zawierają je zarówno warzywa, owoce, mięso jak i sery, dlatego w takich sytuacjach konieczne może być wsparcie dietetyka.