Sponsorowany
Czym jest świerzb?
Świerzb to choroba zakaźna, która jest przenoszona z człowieka na człowieka. Wywołuje ją świerzbowiec ludzki (Sarcoptes scabiei). Jest to pasożyt z grupy roztoczy. Lęgnie się on w warstwie naskórka i drąży w nim tunele. W pierwszych tygodniach od zarażenia jest on trudny do wykrycia - dopiero w czasie wylęgu młodych świerzbowców jest to możliwe - nagromadzone w skórze wydzieliny pasożytów powodują wysypkę i świąd.
Jak można zarazić się świerzbem?
Świerzbem można zarazić się wszędzie - nie jest on oznaką złej higieny czy ubogimi warunkami sanitarnymi. Do zarażania moża dojść poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą, jak sport kontaktowy czy pielęgnacja dziecka oraz przez dotknięcie przedmiotów i powierzchni, które wcześniej dotykał chory.
Świerzb u dzieci nie należy do rzadkich przypadków. Jest on często spotykany w przedszkolach, a jak wiadomo w takich środowiskach nie jest trudno o przeniesienie jakiejś choroby.
Objawy świerzbu u dzieci
Pierwsze objawy u dziecka pojawiają się po 2-4 tygodniach od zarażenia. Najczęściej świerzb charakteryzuje się silnym świądem. Jeżeli jesteś rodzicem, to powinnaś zwrócić uwagę na to, czy Twoje dziecko się drapie po kąpieli bądź w nocy. Dlaczego? W tym czasie pasożyt się uaktywnia, powodując grudki, pęcherzyki i guzki na skórze.
Pasożyt nie jest duży (około 0,5 mm) dlatego zmiany skórne są również niewielkich rozmiarów. Świerzb pojawia się na głowie, twarzy i szyi dziecka - u dorosłych w tych miejscach nie występuje.
Musisz wiedzieć, że zanim zauważysz pierwsze symptomy świerzbu u swojego dziecka to ono już jest źródłem zakażenia dla innych - w tym dla Ciebie i jego kolegów oraz koleżanek z grupy czy klasy.
Pęcherzyki i świąd pękają pod wpływem drapania. Jeżeli na tym etapie świerzb nie zostanie wykryty to dojdzie do pojawienia się kolejnych objawów, jak zgrubiała i złuszczająca się skóra. Dziecko przez świąd intensywnie się drapie, co powoduje zakażenia bakteryjne. Pojawia się wtedy wysypka w miejscach oddalonych od pierwszych symptomów. Co więcej, objawem świerzbu u dzieci mogą być również powiększone węzły chłonne.
Czy świerzb u niemowląt jest niebezpieczny?
Chorobo ta występuje również u niemowląt - atakuje ona najczęściej fałdki skóry i lokalizuje się w pachwinach, na szyi, głowie, pachach i okolicy pępka. Świerzb, który pojawi się u noworodka ze słabą odpornością będzie przebiegał agresywniej niż u starszego dziecka. Chorobę tą można jednak całkowicie wyleczyć.
Jak leczyć świerzb u dzieci?
Na szczęście świerzb jest chorobą łatwą w leczeniu. Polega ono na stosowaniu odpowiednich preparatów miejscowych, które wypisuje lekarz. Najczęściej wykorzystuje się permetrynę, siarkę i benzoesan benzylu. Kuracja trwa przeważnie kilka dni. Jeżeli chodzi o domowe leczenie świerzbu to nie jest ono zalecane - ryzykujemy jego nieustające powroty.
Jutro Medical - Twoja przychodnia na wyciągnięcie ręki!
Jutro Medical to przychodnia działająca w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, co oznacza, że jest ona darmowa dla każdej ubezpieczonej osoby. Aby się do niej zapisać wystarczy ściągnąć na swój telefon ich aplikację. Za pomocą kilku kliknięć zalogujesz się, podpiszesz deklarację i zostaniesz ich pacjentem! Co więcej, w swojej ofercie posiadają pakiet badań Pod-skórny problem, dzięki któremu dowiesz się co oznaczają uporczywe i nawracające się liszaje u Ciebie bądź u Twojego dziecka.