Do najpopularniejszych dolegliwości wieku dziecięcego zdecydowanie należą wymioty – jasny i stanowczy sygnał od organizmu, mówiący: „Coś jest nie tak”
Do najpopularniejszych dolegliwości wieku dziecięcego zdecydowanie należą wymioty – jasny i stanowczy sygnał od organizmu, mówiący: „Coś jest nie tak”. Czasem tym czymś bywa po prostu niedokładnie pogryzione jedzenie albo zakrztuszenie, ale nierzadko wymioty u dzieci są objawem stanu zapalnego. Warto zatem wiedzieć, kiedy udać się do lekarza i jak postępować, gdy dziecko wymiotuje.
Przyczyny wymiotów u dziecka – od drobiazgu po poważne problemy zdrowotne
Kiedy dziecko zaczyna wymiotować, w sekundę wzbudza to niepokój rodzica. Jednak nie każdy taki incydent wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej, przyczyny torsji mogą być bowiem niegroźne i będą to na przykład:
- Przejedzenie – zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. W tym drugim przypadku wymioty mogą pojawić się np. po tym, jak dziecko pochłonęło ogromną ilość słodyczy.
- Wkładanie palca do buzi – kiedy tylko dziecko zaczyna być bardziej skoordynowane ruchowo, zaczyna penetrować swoje ciało. Nie wyłącza w tych „badaniach” jamy ustnej. Może zatem się zdarzyć, że po zbyt głębokim wsunięciu palca do jamy ustnej malec nagle i szybko zwymiotuje.
- Długotrwały płacz albo kaszel - płacz w ataku histerii albo kaszel po zakrztuszeniu: oba mogą prowadzić do ataku wymiotów i nie ma to związku ze stanem chorobowym.
- Choroba lokomocyjna – wywołana nie tylko jazdą samochodem, ale także np. długim bujaniem się na huśtawce.
- Nieświeże jedzenie – w pewnym sensie jest to chwilowe zatrucie organizmu, jednak przechodzi natychmiast, kiedy dziecko wyrzuci z siebie coś, co mu zaszkodziło.
Oczywiście przyczyna wymiotów u dziecka bywa też poważniejsza. Do stanów chorobowych, które objawiają się między innymi torsjami należą:
- Infekcje związane z układem pokarmowym, np. grypa żołądkowa. Dziecko wówczas wymiotuje regularnie, może dołączyć się gorączka i ogólne złe samopoczucie.
- Inne infekcje, jak choćby zapalenie ucha.
- Refluks żołądkowo – jelitowy. Jego szczególnym objawem są wymioty pojawiające się po posiłku.
- Zapalenie wyrostka robaczkowego.
- Wstrząs mózgu.
- Guz mózgu – w tej najpoważniejszej możliwości występowanie wymiotów związane jest ze zwiększonym ciśnieniem śródczaszkowym.
Dziecko wymiotuje – kiedy do lekarza?
Nie zawsze pojawienie się wymiotów u dziecka wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Na pewno jednak należy udać się do pediatry, gdy wymiotuje noworodek albo gdy u starszych dzieci pojawiają się dodatkowe symptomy choroby.
W przypadku wymiotów u niemowlęcia konsultacja lekarska jest konieczna, gdy: pojawiają się dodatkowe objawy (biegunka, gorączka), ciemiączko robi się płaskie lub zapadnięte, dziecko nie chce pić, jest niespokojne albo senne, gdy malec robi się wiotki lub ma objawy odwodnienia (sucha skóra, suche usta, brak łez, sucha pieluszka przez kilka godzin).
W przypadku wymiotów u starszych dzieci do lekarza udajemy się, jeśli: dziecko nie oddaje moczu przez 6-8 godzin, nie chce pić, dodatkowo pojawia się biegunka lub gorączka, dziecko jest apatyczne albo senne, gdy wymioty powtarzają się od co najmniej 24 godzin, kiedy pojawia się sztywność karku i/lub ból głowy.
Ponadto, zawsze szukamy natychmiastowej opieki lekarskiej, jeżeli dziecko zaczyna wymiotować po upadku lub uderzeniu w głowę – objaw ten świadczy bowiem o wstrząśnieniu mózgu.
Niepokojące jest także wymiotowanie w godzinach porannych, po przebudzeniu się dziecka – może to oznaczać zwiększone ciśnienie śródczaszkowe i guz mózgu. W takiej sytuacji należy zawsze jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Gdy dziecko wymiotuje – pamiętaj
Kiedy dziecko zaczyna wymiotować, bardzo ważny jest twój spokój. Dla malucha to wydarzenie to prawdziwy szok. Nie wie, co się z nim dzieje, nie ma kontroli nad ciałem, a z ust wydobywa mu się coś okropnego. Dlatego musi mieć oparcie w tobie.
Przede wszystkim – ułatw dziecku samo zwracanie. Niezależnie od tego, w jakim wieku jest malec, jego głowa musi być pochylona ku dołowi, podtrzymuj jednak czoło oraz obejmij malucha w klatce piersiowej.
Po wszystkim pamiętaj, aby wytrzeć dziecku usta (starszak może przepłukać je wodą). Nie namawiaj jednak smyka na mycie zębów – może to spowodować wystąpienie kolejnych wymiotów.
Pamiętaj, aby nie panikować – nie krzycz, nie wołaj „Ojej!”, nie zastanawiaj się panicznym głosem, co mogło wywołać wymioty. Twój spokój udzieli się dziecku.
Kiedy smyk zacznie dochodzić do siebie i sytuacja się uspokaja, podawaj mu elektrolity – kupisz je w aptece. Dzięki nim dziecko szybciej się nawodni. Możesz też podać wodę albo delikatne herbaty (np. z kopru włoskiego, mięty).
Z czasem – gdy okres od ostatnich wymiotów wydłuża się i wynosi co najmniej 3-4 godziny, możesz podać dziecku kisiel albo papkę z bananów. Jeśli dziecko nie zwróci tego posiłku, można spróbować dalej – np. podać gotowany na wodzie ryż. Po 24 godzinach bez wymiotów, dziecko może przejść już do swoich zwyczajnych posiłków.